שר האוצר החליט כי הפטור ממכסות על חמאה יוארך בשנתיים

כ"ץ: "היבוא ימנע מצבי מחסור שהתרחשו בעבר" ■ מועצת החלב: "חטא על פשע. נפנה לבג"ץ"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדף חמאה בשופרסל 2020
צילום: מוטי מילרוד
הדר קנה
הדר קנה

שר האוצר, ישראל כ"ץ, הודיע היום (רביעי) כי החליט להמשיך את הפטור ממכס על יבוא החמאה מחו"ל למשך שנתיים. "היבוא ימנע מצבי מחסור שהתרחשו בעבר, ויאפשר תחרות בענף החלב, באמצעות הגדלת מגוון האפשרויות העומדות בפני הצרכן והורדת יוקר המחייה", כתב כ"ץ בציוץ בטווטר.

מועצת החלב הגיבה בכעס להחלטתו: "היום המדינה הוכיחה כי היא עובדת למען היבואנים ולא למען הצרכנים. זוהי הפרה בוטה של התחייבות המדינה לבג"ץ, שלפיה הוראת השעה תהיה לשנה אחת בלבד, תוך הוספת חטא על פשע, בכך שבמקום לייבא חמאה במחיר מפוקח כפי שהמליצה המועצה, יימשך יבוא של חמאה שתימכר לצרכנים במחיר גבוה ביותר מ-20% מהמחיר המפוקח".

במועצה מאיימים בניקטת צעדים משפטיים. "אנו לומדים את ההחלטה ושוקלים לפנות לבית המשפט העליון שיחיב את המדינה לעמוד בהתחייבותה. המהלך החד-צדדי פורסם בזמן שמתנהל משא ומתן עם משרד האוצר, וכעת, נחשפו כוונותיו האמיתיות של המשרד", מסרו במועצה.

בשבועות האחרונים ניטש קרב בנושא החמאה בין מועצת החלב ולובי של החקלאים והרפתנים שדרשו להקצות מכסות יבוא, לבין היבואנים והתארגנויות צרכנים שדרשו להגיע לפתרון קבע, שבמסגרתו ייפתח השוק לחלוטין על ידי ביטול המכסים.

הצדדים אף איימו כי המחסור בחמאה שליווה את ישראל ב-2019 עומד לחזור ב-2021 - אם מקבלי ההחלטות לא יגיעו בקרוב להסכמות בנושא. משבר החמאה החל בתחילת 2019, כשרשתות שיווק ובעלי מרכולים דיווחו על מחסור חריף בחמאה, עד כדי קבלת שליש מההזמנות.

לאורך המשבר נשמעו טענות בענף כי המחסור נובע מכך שהמחלבות המקומיות צימצמו את הייצור, ככל הנראה בשל היעדר כדאיות לייצור חמאה.לפי גישה זו, המחלבות מעדיפות להשתמש בחומרי הגלם - חלבון, ובעיקר שומן, הנחשב לחומר גלם יקר - לייצור מוצרים רווחיים יותר שאינם בפיקוח, כמו מעדנים ויוגורטים.

שלמה בן אליהוצילום: אייל טואג

בתחילת 2020, לאחר שמשבר החמאה נמשך לכל אורך 2019, החליטו שר האוצר דאז משה כחלון, ושר הכלכלה דאז אלי כהן, לבטל את המכס בהוראת שעה להמשך 2020 - כפתרון למחסור. הוראת שעה זו עומדת לפוג בסוף השנה הנוכחית 2020.

יבוא החמאה הפטור ממכס מוגבל במטרה להגן על משק החלב והרפתנים. היבוא אמנם אפשרי, אולם מוטל עליו בשיעור מכס גבוה מאוד - של 126%–140% לחמאה שולחנית (כלומר למשקי בית ולא למסעדות).

מועצת החלב והרפתנים התנגדו לאורך כל הדרך לפתרון של ביטול מכסים כללי, ואף הגישו בג"ץ בנושא. הם אף הפעילו לחץ להחזיר את המכסות. בספטמבר המליצה מועצת החלב לפתוח מכסות יבוא חמאה בהיקף של 6,000 טונות.

לטענת המועצה, הפטור ממכס הביא לכך "שבחלק גדול מהמקרים, היבואנים גבו בעבור החמאה מחיר הגבוה משמעותית מהמחיר המפוקח - על חשבון הצרכנים".

מועצת החלב הציגה נתונים שלפיהם המחיר ממוצע ל-100 גרם חמאה ביבוא הוא 5.7 שקלים, ו–11.44 שקל ל–200 גרם. מחיר זה גבוה ב–44% מהמחיר המפוקח - 3.94 שקלים ל–100 גרם, ו–7.88 שקלים ל–200 גרם.

מול מועצת החלב והחקלאים, עומדים היבואנים, פורום קהלת (עמותה המגדירה עצמה מכון מחקר עצמאי שהציג עמדה התומכת בפתיחת השוק; ה"ק), וקולות נוספים - כמו מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, שלמה בן אליהו - התומכים בהפיכת הפטור ממכס הזמני לקבוע.

איגוד לשכות המסחר, והיבואנים טענו כי בזכות היבוא, המחיר של החמאה אפילו ירד.

בן אליהו אמר לTheMarker כי "התכנון נכשל כישלון חרוץ". לדבריו, "מדובר בשרידים של משטר בולשביקי שנכשל בבריה"מ וגם בישראל, ועדיין מנסים לשמר אותו, כדי להגן על קבוצה מסוימת של חקלאים ורפתות על חשבון אזרחי ישראל. חמאה מיובאת יקרה יותר? בסדר. מה מעדיפים הצרכנים - שחמאה תעלה עוד שקל או שלא תהיה בכלל? היבואנים לא באמת עושים מכה - יש כל מיני סוגי חמאות איכותיות יותר ופחות. אתה רוצה? תקנה; לא רוצה? אל תקנה".

בעקבות ההחלטה אמר אלעד מלכא, מנכ"ל ומייסד האינטרס שלנו - הלובי שלך בכנסת, כי "זהו ניצחון לאזרח הקטן ולציבור הצרכנים בישראל. חסמי היבוא הם האחראים המרכזיים ליוקר המחיה ולמחסור שפוקד את מוצרי הצריכה בישראל מידי כמה חודשים. מאז ביטול המכס החמאה חזרה למדפים והצרכן הישראלי יכול לבחור בין חמאה יקרה לזולה בהתאם להעדפותיו. מברכים על ההחלטה, מקווים שהיא תהפוך לקבועה ושתתרחב למוצרי צריכה נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"