הצינון לא קוצר: אריאל יוצר יוכל להתמנות למנכ"ל ישראמקו רק במאי

בית המשפט קבע כי סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר לשעבר ייאלץ להמתין לפני שיצטרף לחברה של קובי מימון ■ האם ישראמקו תמנה אדם אחר לתפקיד?

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריאל יוצר, סגן ראש אגף התקציבים היוצא והמנכ"ל החדש של ישראמקו
אריאל יוצר, סגן ראש אגף התקציבים היוצא והמנכ"ל המיועד של ישראמקוצילום: אוליבייה פיטוסי
ישראל פישר
ישראל פישר

ישראמקו, הנמנית על קבוצת הנדל"ן והאנרגיה אקויטל - שקובי מימון הוא מבעליה - הודיעה כי היא "לומדת" את החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים שלפיו אין לקצר את תקופת הצינון של אריאל יוצר, לשעבר סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שמונה ביולי לתפקיד מנכ"ל ישראמקו.

יוצר נדרש לתקופת צינון של תשעה חודשים. הוא הודיע כי הוא עוזב את משרד האוצר באמצע יולי, וכעבור כמה ימים פורסם כי דירקטוריון ישראמקו בחר בו לתפקיד מנכ"ל החברה.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

במסגרת תפקידיו באוצר, עסק יוצר בעיקר בתחום הנדל"ן, שהוא זר לפעילות ישראמקו — אך רלוונטי לחברות האחיות שלה, איירפורט סיטי ונצבא. בין היתר, יוצר היה אחראי על רשות מקרקעי ישראל, מינהל התכנון, הדיור הממשלתי, הפיקוח על הבנייה, ומשרד הבינוי והשיכון. הוא כיהן גם כיו"ר הוותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור).

בספטמבר הגיד יוצר בקשה רשמית לנציבות שירות המדינה לקיצור תקופת הצינון, מכיוון שהוא מעוניין להיכנס לתפקיד באופן מיידי. במכתב שהגיש לוועדה למתן היתרים, נימק את בקשתו בכך "שלא עסק באופן ישיר בתחום האנרגיה בכלל ובתחום חיפושי והנפקת נפט וגז טבעי בפרט – תחום עיסוקה של ישראמקו. המבקש לא נתן זכות, ולא היה מוסמך להחליט או להמליץ על מתן זכות, ואף לא היה במעמד שבו קיים פוטנציאל להענקת זכות לישראמקו. החלטות שונות שקיבל לא נגעו לשותפות ישראמקו באופן ישיר, ועל כן, לא יצרו לה הטבה או מתן זכות".

מניית אקויטל

נציבות שירות המדינה התנגדה לקיצור תקופת הצינון של יוצר ובארגון לובי 99 טענו כי מינויו עתיד לסייע לפירמידת אקויטל בתחומי הנדל"ן. נציבות שירות המדינה כתבה לבית המשפט המחוזי בירושלים, כי מינויו המיידי של יוצר "עלול לפגוע בטוהר המידות בשירות המדינה ובתדמיתו בעיני הציבור".

יוצר טען בתגובה כי "מדובר למעשה בקביעת הלכה חדשה לפיה עובד בכיר בשירות המדינה שמבקש לעבוד בגוף בעל פרופיל תקשורתי גבוה, יהיה כפוף לצינון מקסימלי אך ורק כדי למנוע לזות שפתיים וטענות מופרכות על קשרי 'הון-שלטון' מבלי שיש לכך בסיס כלשהו בהוראות החוק".

מניית ישראמקו

בית המשפט קיבל את עמדת המדינה וקבע כי: "המבקש עצמו מאשר כי נשא בשורה של תפקידים מרכזיים ומשפיעים במשק בתחומים בהם עסק, בעיקר בתחום ההחלטות הנוגעות לענייני מקרקעין ונדל"ן שיש להן השלכה רחבה על כל החברות העוסקות בבנייה בישראל בהיקפים גדולים, גם אם לא מדובר בהחלטה ספציפית הנוגעת לחברות הבניה שבשליטת אקוויטל.

"לטעמנו, מכלול התפקידים בהם כיהן, טמן בחובו פוטנציאל משמעותי לקבלת החלטות בתחומים אלה שיש להן השלכה כלכלית רבת היקף ומראית עין הציבורית מחייבת קביעת תקופת צינון שתמתן את החשש מפגיעה באותה מראית".

עוד כתב בית המשפט כי "קיימת מעטפת רחבה יותר של חששות כאשר מדובר בעובד בכיר שצבר מכוח תפקידו הציבורי היכרויות וקשרים אישיים בגופי ממשל שמקום עבודתו החדש נזקק או עשוי להיזקק להחלטותיהם ועשוי להשתמש בהם לצורך זה. מעטפת זו מחייבת מדיניות מצמצמת ודווקנית בכל הנוגע למתן היתרים על ידי הוועדה".

לאור ההחלטה, יוכל יוצר להתחיל לכהן כמנכ"ל רק ב-1 במאי, וישראמקו תצטרך להחליט אם למנות אדם אחר לתפקיד או להמתין עד שיוצר יוכל להתחיל לכהן כמנכ"ל. בהודעה של ישראמקו אתמול לבורסה ולניירות ערך היא כתבה כי היא ויוצר "לומדים את ההחלטה האמורה".

מלובי 99 נמסר: "תופעת הדלתות המסתובבות פוגעת קשות באמון הציבור במגזר הציבורי, ואנו שמחים שבית המשפט אימץ את עמדתנו ולא אישר ליוצר לקצר את הצינון המינימלי לו נדרש כדי להתמנות למנכ"ל חברה במונופול הגז. זהו מסר חשוב במלחמה בהון-שלטון, ואיתות משמעותי לבכירים במגזר הציבורי כי החגיגה במסגרתה 96% מהבקשות לקיצור צינון מאושרות אוטומטית - חייבת להיפסק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?