מחזיקים "סטיפות" במזומן? התוכנית שבוחנת רשות המסים צריכה לעניין אתכם

ברשות בוחנים בימים אלה תוכנית חדשה של גילוי מרצון - שתאפשר לדווח על סכומי מזומן גבוהים מבלי להיחשף לאישום פלילי ■ מהלך לגילוי מרצון של הכנסות לא מדווחות הביא בשנים האחרונות לחשיפה של הון בהיקף של כ-35 מיליארד שקל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם מחזיק כסף מזומן
צילום: אמיל סלמן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

ברשות המסים בודקים בימים אלה אפשרות להפעלת תוכנית של גילוי מרצון על מזומן שמחזיקים ישראלים. אם תתקבל התוכנית, מי שידווח על סכומי מזומן גבוהים שברשותו, וישלם את המס הנדרש עליהם, יקבל חסינות מהליך פלילי, והאפשרות שהכסף התקבל "בשחור" לא תילקח בחשבון. ייתכן והמדווחים אף יקבלו הטבה במס על "הכשרת" המזומן (אם כי מהלך כזה יכול להיות בעייתי כשלעצמו).

אם תצא לפועל, התוכנית תזרים לקופת המדינה סכומים גבוהים מהכנסות ממסים, ותקל על רשות המסים, שלא תצטרך "לרדוף" אחרי הכסף, אלא תקבל אותו במסגרת גילוי מרצון. בנוסף, לצד ההגבלות שיש כיום על השימוש במזומן והקושי בהפקדת סכומי מזומן גבוהים בבנקים, התוכנית תתמרץ את המחזיקים להכשיר את הכסף.

ברשות המסים מקדמים הפחתה חדה של התקרה המותרת לתשלום במזומן בבתי עסק - מ–11 אלף שקל, ל–6,000 שקל בלבד. ייתכן וגם התקרה על תשלום במזומן בין אנשים פרטיים, שגובהה כיום 50 אלף שקל, תופחת – מה שעשוי להוות תמריץ נוסף עבור מחזיקי המזומן להיענות לתוכנית שעומדת על הפרק.

תוכנית הגילוי מרצון נבדקת כעת לאחר שבסוף 2019 הסתיים הליך שאיפשר לראשונה לאזרחים לחשוף בפני רשויות המס הכנסות לא מדווחות, לשלם מס מסוים ולקבל בתמורה לכך חסינות מהליך פלילי. המהלך הביא לחשיפה של הון בהיקף של כ-35 מיליארד שקל, וגבייה של כ-10% מכך במס (3.5 מיליארד שקל). הפרויקט הצליח בין היתר עקב מהלכים עולמיים למאבק בהון השחור – שהביאו לכך שאנשים פחדו שמדינות זרות ידווחו על החשבונות שלהם, או שרשימות החשבונות יגיעו לרשויות. יש לציין כי עדיין אין הגבלה על סכום המזומן שאדם יכול להחזיק בו - כך שלא ברור מה תהיה האפקטיביות של המהלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט