הראיון היקר בהיסטוריה: כך שלף נתניהו צ'ק של 6 מיליארד שקל לאזרחים

נתניהו החליט להכריז על תוכנית המענקים הקולקטיביים בזריזות, לאחר שנודע לו כי בני גנץ צפוי להתראיין לערוצי החדשות המרכזיים בנוגע לניהול הכושל של המשבר ■ כחול לבן מגבשת כעת רשימת הסתייגויות מתוכנית המענקים החדשה ■ זנדברג: "מענק נכון"

חגי עמית
חגי עמית
נתניהו וגנץ, בחודש שעבר
נתניהו וגנץ, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג
חגי עמית
חגי עמית

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז אתמול (רביעי) על תוכנית מענקים אחידה לכלל אזרחי ישראל, בלי קשר למצבם הכלכלי – ועורר התנגדות נרחבת במפלגת כחול לבן. שרים במפלגה, ובהם שר החוץ גבי אשכנזי, שרת ההסברה והאסטרטגיה אורית פרקש הכהן והשר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון, מיכאל ביטון – מותחים בשעות האחרונות ביקורת חריפה נגד המהלך, שעלותו 6 מיליארד שקל.

בכחול לבן מגבשים בשעות אלה, בהנחיית יו"ר המפלגה, בני גנץ, את רשימת ההסתייגויות והדרישות לגבי הדרך שבה צריכים לעבור המענקים. במפלגה יציגו לליכוד דרישות לתיעדוף העברת הכסף, כך שיועבר לאלה הזקוקים לו, ולא יחולק באופן קולקטיבי לכלל האזרחים ללא התחשבות בצורך שלהם בסיוע.

נתניהו ושר האוצר, ישראל כ"ץ, החליטו על התוכנית ללא התייעצות עם שותפיהם הקואליציוניים. שלשום קיבל גנץ מסר כללי ממשרד ראש הממשלה, שלפיו נשקלת האפשרות לתוכנית מענקים. אתמול, כשנאמר לו כי התוכנית צפויה להתפרסם - הוא השיב כי יש למפלגה הסתייגויות ממנה.

שליפה מהמותן

כדי להבין את התזמון של הצגת התוכנית אמש צריך לעקוב אחרי התחרות בין שתי המפלגות. בתחילת השבוע העבירה כחול לבן אל הליכוד מסמך שבו פירטה 13 הסתייגויות מדרך התנהלות המשבר. אתמול בשעות הצהריים החליט המטה של גנץ להעלות את היו"ר לראיון בשעות הערב בשלושת ערוצי הטלוויזיה המרכזיים בישראל, כדי לגבות את הדרישות האלה בלחץ תקשורתי.

לאחר שנודע כי גנץ צפוי להופיע על המרקע של אזרחי ישראל במהדורות החדשות – במשרד ראש הממשלה החליטו כי ההכרזה על תוכנית המתנות לאזרחים תינתן בשעות הערב. גנץ קיבל פנייה מלשכת ראש הממשלה להצטרף לאירוע ההכרזה על המענקים, אך בגלל הסתייגותו מהמהלך – סירב.

הזעם בכחול לבן על התוכנית נובע מהעובדה שהיא נשלפה מהמותן בתוך 24 שעות, ומכך שהיא נותנת מענה לטווח קצר, שאינו מגובה בתוכנית לטווח הארוך. בדומה לסאגת התקציב (בניגוד לעמדת הליכוד, כחול לבן מעוניינת בתקציב דו שנתי, שיעניק למשק יכולת לתכנון כלכלי ארוך טווח, ולא בתקציב חד שנתי קצר טווח) – גם בנושא המענקים מסתייגים בכחול לבן מהמהלך. אנשי המפלגה גם מודעים לכך שהתוכנית הנוכחית תבוא על חשבון יוזמתה של כחול לבן לקדם חינוך על חשבון המדינה לפעוטות בגילי 3-0.

"להנחית את מסוקי המזומנים על קרקע המציאות"

ביממה האחרונה ישנו חוסר בהירות בנוגע לדרך בה תאושר התוכנית. במשרד האוצר ובמשרד ראש הממשלה התקשו להסביר אם ומתי הממשלה תתבקש לאשר את המהלך, ונתניהו היה שמח למצוא דרך לאישורו שלא כוללת מעבר בכנסת. עם זאת, בהסתכלות על הדרך התקדימית שבה התקבלה ההחלטה על תוכנית המענקים הקודמת של נתניהו באפריל - שבמסגרתה חולקו לציבור 500 שקלים בגין כל ילד וקשיש - הרי שהתוכנית הנוכחית תצטרך לעבור את אישור הכנסת.

התגובות בליכוד לתוכניתם של נתניהו וכ"ץ נעו בין דממה דקה, לבין הצהרות דוגמת זו של שרת התחבורה מירי רגב, לפיהן "נתניהו מבין בכלכלה טוב יותר מכל פקידי האוצר". מהצד השמאלי של המפה הפוליטית הובעה תמיכה בתוכנית מכיוון חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ, שהצהירה כי מדובר על "מענק נכון, ונכון שיהיה אוניברסלי. הוא יתן למשפחות כסף להוציא במשק מתכווץ, ובעסקים שזקוקים לו. מי ש'לא צריך' זו שכבה דקה מאוד, ויצירת מבחנים לקבלה תגרום יותר נזק מלחלק לכולם. זה לא במקום תכניות השקעה בענפים שנפגעו כמו תיירות, היסעים, תרבות וכמובן בשירותים החברתיים".

ביתר המערכת הפוליטית התוכנית החדשה זכתה לקיטונות של ביקורת. יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה אמר שהוא "לא מבין למה צריך לתת כסף למשפחות עשירות? למה לא לתת באופן דיפרנציאלי? ולמה לא לתת לפי מספר הילדים?".

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ צבי האוזר, אמר היום כי "‏6 מיליארד שקל צריכים להיות מופנים קודם כל למערכת הבריאות, להערכות חירום לחורף. אנחנו עומדים בפני אתגר בלתי נתפס עם בוא החורף. שילוב של קורונה עם עשרות אלפי חולי שפעת מאיים על יציבות מערכת הבריאות. הדבר משול לידיעה כאילו מטאור עומד להתרסק על כדור הארץ בעוד שלושה חודשים. בזה צריך להתמקד".

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, אמר שיש "להנחית את מסוקי המזומנים על קרקע המציאות לפני שכל אלה מתרסקים. חסרים תקציבי חירום למתווה הנכים, לילדים בסיכון ולקשישים בודדים".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ עופר שלח, אמר כי "תוכנית 'צ׳ק לכל אזרח' של ביבי הוא מעשה של איבוד עשתונות. הגיע הזמן שאנחנו, האזרחים שחיים פה, נעשה מעשה. נתארגן יחד. מי שלא הפסיד הכנסה בשל המשבר יעביר את מענק השווא של ביבי לאלה שנפגעו באמת. ניצור קשר של ארגון מול ארגון, קהילה מול קהילה. במקום שהמנהיגות כשלה, בואו ננהיג את עצמנו בצדק, בסולידריות ובתבונה - כל מה שאין לממשלה".

השר מיכאל ביטון אמר: "כשחיילים משוחררים מראשית הקורונה קיבלו אפס כסף אמיתי וחדש, זה לא הזמן לחלק כסף למי שלא צריך. לא אאפשר למחוק להם את הפיקדון שלהם, העתיד שלהם. נדרוש סיוע מיוחד ואמיתי לעשרות אלפי החיילים שיצאו לשוק בימי קורונה ומתקשים למצוא פרנסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?