נתניהו וכ"ץ החליטו: תוארך תקופת הזכאות לדמי אבטלה, יבוטלו מכסים על מוצרים ב-1.5 מיליארד שקל בשנה

תקופת הזכאות לדמי אבטלה תוארך ב-35 יום. בין המוצרים שהוחלט לבטל או להפחית באופן קבוע את המכסים ומיסי הקניה עליהם: מוצרי חשמל ביתיים מ-6%-12%, מנורות ונברשות – מ-8%-12%, צעצועים ומשחקים – 12%

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כץצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ החליטו לבטל באופן קבוע מכסים ומיסי הקניה על מוצרים בהיקף 1.45 מיליארד שקל בשנה; בנוסף סיכמו על הענקת 35 ימי זכאות אבטלה לזכאים.

מניין ימי האבטלה יחושב מתאריך 19.4.20 ולא מתאריך 15.3.20. לפיכך במניין ימי האבטלה לא תיכלל התקופה שבמסגרתה הוטלו על המשק הגבלות פעילות משמעותיות בשל משבר הקורונה.

מעל 40% ממי שאיבדו את עבודתם בגלל משבר הקורונה הם מתחת לגיל 34. ההחלטה נותנת פתרון למובטלים מתחת לגיל 34 אשר זכאותם לדמי אבטלה תמה כבר. זאת לאחר שהאוצר כבר האריך את ימי הזכאות בחודש, אך עדיין רבים מהם לא שבו לעבודה ונותרים ללא תמיכה או פרנסה.

לדברי שר האוצר ישראל כ"ץ: "לצד התוכנית הגדולה שאנחנו מובילים והוצאנו לדרך להמרצת החזרת מיליון מובטלים לעבודה, אנחנו גם חיפשנו את אותם דברים שיקלו על הציבור בינתיים. הדבר החשוב ביותר כמו שאמר רה"מ, זה להאריך את משך הזכאות לדמי אבטלה לצעירים, לתת לכל אחד חודש נוסף באותו זמן שהמשק היה סגור, נוסיף להם את החודש הזה, כך שברגע שדמי האבטלה עומדים להיגמר הם יקבלו חודש נוסף. זה נותן בשורה למאות אלפי אנשים".

מנתוני שירות התעסוקה עולה כי מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19.4.2020, התקבלו בשירות התעסוקה 300,526 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 111,682 דורשי עבודה חדשים.

הממשלה ביטלה את המכס על שורה ארוכה של מכסים אופן קבוע

במקביל החליטה הממשלה לבטל באופן קבוע את המכסים ומסי הקנייה על שורה רחבה של מוצרים, ובהם טלפונים סלולריים, ביגוד והנעלה, מוצרי תינוקות, מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי חשמל ועוד- ההיקף הכולל של המכסים ומסי הקנייה הוא 1.45 מיליארד שקל בשנה.

מדובר בקיבוע המצב שקיים כבר מ-2018 שעד כה היה תקף זמנית במסגרת צו בהוראת שעה, כחלק מהתוכנית הכלכלית "נטו משפחה" של שר האוצר לשעבר משה כחלון, שמטרתה הייתה להקל על יוקר המחייה בישראל. הוראת השעה עמדה לפקוע בסוף יוני והיבואנים איימו כי אם ההוראה לא תוארך מחירי המוצרים יעלו. כעת החליטו נתניהו וכ"ץ לקבע את ביטול המכסים.

ההחלטה לבטל באופן קבוע את המכסים התקבלה לאחר שלנתניהו וכ"ץ הוצגה בדיקת אפקטיביות, שהראתה כי הביטול הזמני של המכסים ושל מסי הקנייה, הביא לירידה משמעותית במחירי המוצרים לצרכן לאורך זמן, גם בהשוואה למגמות במדינות אחרות.

ראש הממשלה ושר האוצר הנחו להמשיך לבצע בחינה תקופתית לעניין רמת המחירים בשווקים אלה, על מנת לוודא שההפחתה ממשיכה להתגלגל לצרכנים.

במסגרת ההחלטה יבוטלו באופן קבוע המכסים ומיסי הקנייה על המוצרים הבאים: טלפונים ניידים – 15%, הנעלה – 12%, הלבשה וטקסטיל – 6%, אלקטרוניקה בידורית (טלוויזיות, רמקולים, צגים, ממירים, מקרנים, מגברים, מיקרופונים, אוזניות, כרטיסים חכמים, מכשירי רדיו ועוד) – 15%-30%, מוצרי חשמל ביתיים מ-6%-12%, מנורות ונברשות – מ-12% ל-8%, צעצועים ומשחקים – 12%, תמרוקים – 12%, מוצרים לתינוקות – 12%.

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה