ישראל זינקה למקום 35 במדד עשיית העסקים של הבנק העולמי

בשנה שעברה דורגה ישראל 49 מתוך 190 מדינות המדורגות במדד Doing Business ■ בשנתיים האחרונות זינקה ישראל ב-19 מקומות ■ במדד קלות תשלום המסים דורגה ישראל במקום 13, לעומת מקום 90 בשנה שעברה ■ שר האוצר כחלון: "בשורה אדירה לכלכלת ישראל"

חגי עמית
אבי וקסמן
בנימין נתניהו ומשה כחלון
בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: אלכס קולמויסקי
חגי עמית
אבי וקסמן

מדינת ישראל מדורגת במקום 35 מתוך 190 מדינות בדירוג עשיית העסקים - Doing Business - של הבנק העולמי, כך עולה מהדו"ח השנתי שפירסם הבנק הבוקר (חמישי) הבנק.

מדובר בעלייה של 14 מקומות מהשנה שעברה, שבה דורגה ישראל במקום 49, ועלייה מצטברת של 19 מקומות תוך שנתיים – אחרי שבשנה הקודמת חל לראשונה היפוך במגמה, ומדינת ישראל עלתה ב-5 מקומות, ממקום 54 למקום 49. הגוף שמרכז את הטיפול במדד Doing Business, הוא החשב הכללי במשרד האוצר.

דירוג עשיית העסקים של הבנק העולמי מבוסס על פרמטרים שונים, בהם מספר ימי העבודה שכל עסק משקיע בשנה בהסדרת תשלומי המסים שלו ומספר הפעולות הנדרשות כדי לפתוח עסק.

השיפורים המשמעותיים ביותר עבור ישראל נרשמו במדד קלות תשלום מסים, שבו דורגה ישראל במקום 13 לעומת מקום 90 בשנה שעברה – עלייה המשקפת, מלבד שיפור השירות, את הדיגיטציה של רשות המסים.

ישראל שיפרה את מיקומה במדד האומד את הרגולציה סביב רישום נכס והקמת נכס, בהם עלתה ישראל השנה ב-14 וב-17 מקומות בהתאמה. שיפור נרשם גם במדד היתרי הבנייה, שבו נרשמה עלייה מצטברת של 30 מקומות בשנתיים האחרונות. בנוסף, במדד קלות הליך קבלת אשראי עלתה ישראל ממקום 60 למקום 48, בעקבות יישום הרפורמה בחוק נתוני האשראי שהוביל בנק ישראל.

את ההשקעה של הממשלה בתחום ניתן לראות גם ברישוי עסקים קטנים, שעברה בשלהי כהונת הממשלה הקודמת – בקיץ שעבר, בדחיפתו של יו"ר ועדת הפנים דאז, יואב קיש, ואת התוכנית להקלת נטל הרגולציה שגיבשו מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, אלי גרונר, ושר התיירות, יריב לוין, עוד ב-2016. זאת, לצד תוכניות העבודה של משרד המשפטים, שביצע דיגיטציה ועבר למתן שירותים באמצעות האינטרנט בשנים האחרונות בתחום הרישום בטאבו וברשות התאגידים.

התת-מדדים שבהם הדירוג של ישראל הוא הנמוך ביותר הם אכיפת חוזים (מקום 85 בלבד, לעומת 90 בשנה שעברה) וחיבור העסק לחשמל (מקום 83 - הידרדרות לעומת השנתיים הקודמות, שבה דורגה ישראל במקומות 78-77).

צילום: עופר וקנין

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לדירוג ואמר כי "בזכות מדיניות אחראית ונחושה, הבאנו את ישראל לקפיצה דרמטית ועלינו 14 מקומות במדד Doing Business של הבנק העולמי. הישג זה הוא תוצאה של עבודה מאומצת של הממשלה, של משרד ראד הממשלה, משרד האוצר, משרד המשפטים ומשרדים נוספים. הקמתי ועדת שרים לרגולציה בראשותי, שמביאה לחיסכון של מיליארדי שקלים. נמשיך לפעול לצמצום הרגולציה לטובת רווחת אזרחי ישראל".

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "הזינוק במדד Doing Business הוא בשורה אדירה לכלכלת ישראל. זוהי מגמה שמשדרת לשווקים הבינלאומיים על כיוון של מלחמה בביורוקרטיה והסרת חסמים שפותחים את המשק ומקלים על עשיית עסקים. זו תוצאה של עבודה יומיומית קשה של כל משרדי הממשלה, בהובלת החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו. נמשיך לפעול לחיזוק כלכלת ישראל".

החשב הכללי, רוני חזקיהו מסר כי "מדובר בקפיצה משמעותית בדירוג של מדינת ישראל, המבטאת רפורמות שקודמו במהלך השנים האחרונות וכן את המשך השיפור בתהליכים בתוך משרדי הממשלה, בהם מגמת הדיגיטציה והמעבר לשירותים מקוונים. האגף אחראי על תכלול העבודה לשיפור מיקומה של ישראל במדד, ועומד בקשר רציף מול הבנק העולמי בנושא. במהלך 2019, בעבודה משותפת עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, שיקפנו לבנק העולמי את הנתונים והצעדים שבוצעו בשנים האחרונות בכל עשרת תחומי המדד".

ערן יעקב, מנהל רשות המסים אמר כי "הנושאים של שיפור השירות לאזרח ולמגזר העסקי והדיגיטציה של השירותים נמצאים בלבה של התוכנית האסטרטגית, לאורה צועדת רשות המסים בשנים האחרונות, וזאת במטרה להקל על עשיית העסקים במשק ולקדם מיצוי זכויות. מאמצים אלה דורשים השקעה של משאבים רבים, ולעתים שיתוף פעולה בין מספר רב של גורמים. אנו שמחים לראות שהמאמצים נושאים פרי ומקבלים ביטוי בשיפור מקומה של ישראל במדד בקלות עשיית העסקים במשק, ובמיוחד בשיפור הדרמטי בפרמטר של תשלום מסים, ומברכים על חלקם של השותפים הרבים לדרך, במשרד האוצר ומחוצה לו.

"זוהי רק תחילת הדרך. אנו מקווים כי הציבור ייהנה משיפורים נוספים עליהם אנו שוקדים בתקופה הקרובה".

בעבר דורגה ישראל במקום 26

ישראל עדיין רחוקה מהדירוג שהיה לה במדד בעבר. היא נכללה לראשונה במדד מדד Doing Business (או DB) ל–2006 (שפורסם בשלהי 2005 - המדד לכל שנה מתפרסם באוקטובר שלפניה), ואז דורגה במקום 26. במשרד האוצר טענו בעבר כי ההידרדרות בדירוג במרוצת השנים נבעה בעיקר מכך שמדינות אחרות שיפרו את מצבן, מכך שלמדד נוספו מדינות, ומשינויים מתודולוגיים בחישובו - ולא מהרעה אבסולוטית של המצב בישראל.

כעת זוקפים במשרד האוצר את העלייה בדירוג לזכות מאמציו של אגף החשב הכללי במשרד - הפועל לשיפור הסביבה העסקית בישראל, וכן לשיפור דירוגה של ישראל במדד DB, שאמור להעיד על סביבה זו. ב-2018 פורסמו מסקנות הוועדה הבין-משרדית לשיפור הסביבה העסקית בראשות מוטי אלישע, שהעניקו דגש מיוחד לתהליכים ביורוקרטיים המשפיעים על הדירוג של ישראל במדד.

באגף החשב הכללי פועלים לשפר את דירוגה של ישראל במדד DB באמצעות רפורמות מהותיות, אבל גם באמצעות עבודה "קוסמטית" מול הבנק העולמי, העורך את המדד. בין השאר, ישראל העירה לבנק העולמי בשנים האחרונות על כמה מנתוניו, וההערות הביאו לתיקון הנתונים - באופן שהשפיע על הדירוג לטובת ישראל.

ניו זילנדצילום: DAVID GRAY/רויטרס

במקום הראשון - ניו זילנד

את הדירוג המעודכן מובילה ניו זילנד, שזכתה במקום הראשון גם בשנתיים הקודמות. אחריה מדורגת סינגפור, ששמרה גם היא על דירוגה מהשנה שעברה. הונג קונג מדורגת שלישית, ודנמרק רביעית - לאחר שבשנה שעברה היו דירוגיהן הפוכים. דרום קוריאה נותרה במקום החמישי. ארה"ב חזרה למקום השישי, שבו דורגה לפני שנתיים. גיאורגיה הידרדרה מהמקום השישי לשביעי, ואילו בריטניה טיפסה מהמקום התשיעי לשמיני. נורווגיה ושוודיה סוגרות את העשירייה המובילה בדירוג.

מעט מעל ישראל התברגו בדירוג העולמי צרפת, טורקיה ואזרבייג'ן (מקומות 32-34), ומעט אחריה - שווייץ, סלובניה, רואנדה ופורטוגל.

סומליה שמרה על מקומה בסוף הדירוג (מקום 190). הגדה המערבית ורצועת עזה ירדו ממקום 116 למקום 117. לכל מדינה מוענק ציון לקלות עשיית העסקים, בסולם של 0-100. הציון של ניו זילנד, המובילה, הוא 86.8 (לעומת 86.6 בשנה שעברה), ואילו הציון של ישראל הוא 76.7 נקודות - שיפור משמעותית לעומת הציון בשנה שעברה, 73.2.

עורכי המדד עוקבים אחר רפורמות באסדרה (רגולציה) ב-190 המדינות הנכללות בו, ורשמו לפניהם 294 כאלה בין מאי 2018 למאי 2019, לעומת 314 בשנה הקודמת. חמישית מהרפורמות בשנה האחרונה נעשו בעשר המדינות שבהן נמדד השיפור הניכר ביותר בדירוג החדש, לעומת הדירוג מלפני שנה - שישראל אינה אחת מהן. עשר המדינות הן סעודיה, ירדן, טוגו, בחריין, טג'יקיסטאן, פקיסטאן, כוויית, סין, הודו וניגריה. חרף השיפורים בהן, כולן מדורגות אחרי ישראל - למעט סין, שזינקה למקום 31, לעומת 46 בשנה שעברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?