המשימה של שר הבריאות הבא: מניעת כניסתם של בני נוער למעגל העישון

חברות הטבק מודעות לכך שככל שגיל ההתנסות נמוך יותר כך קל יותר להישאב למעגל ההתמכרות ■ מחצית מבני הנוער שיתנסו בגיל ההתבגרות ובהמשך יתמכרו, ייכנסו לסטטיסטיקה שלפיה כ-8,000 ישראלים מתים בטרם עת מדי שנה בגלל עישון

שירה כסלו
שירה כסלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיגריה
בדידות מסוכנת כמו עישון 15 סיגריות ביוםצילום: Bloomberg
שירה כסלו
שירה כסלו

ערב פיזורה של הכנסת הקודמת הספיקו חברי הכנסת לאשר את החוק לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון. החוק, שהתחיל כיוזמה פרטית של חברי כנסת יהודה גליק, איתן כבל ואייל בן ראובן, ונהפך למהלך ממשלתי בגיבויו של משרד הבריאות, היה לאחד ההישגים הדרמטיים במאבק נגד עישון בישראל. אלא שכעת, לקראת השבעתה של ממשלה חדשה, תהיה זו טעות לנוח על זרי הדפנה ולהניח שההישג הגדול כבר מאחורינו.

ההיפך הוא הנכון. כדי ליצור שינוי אמיתי, חוק איסור הפרסום חייב לסייע למהלך גדול הרבה יותר, שיונח לפתחו של שר הבריאות הבא: מניעת כניסתם של בני הנוער והצעירים למעגל העישון.

לפי סקר שערך המיזם למיגור העישון, 14.2% מבני הנוער בגילאי 15 עד 18 מעשנים. 21% נוספים התנסו בעישון ממגוון מוצרי הטבק והעישון הקיימים בארץ. חברות הטבק מודעות לכך שככל שגיל ההתנסות נמוך יותר כך קל יותר להישאב למעגל ההתמכרות. ולמרבה הזוועה, מחצית מבני הנוער שיתנסו בגיל ההתבגרות ובהמשך יתמכרו, ייכנסו לסטטיסטיקה האכזרית שלפיה כ-8,000 ישראלים מתים בטרם עת מדי שנה בגלל עישון.

נתונים אלה מעידים על פער בלתי נתפש בין המציאות לבין החוק האוסר על מכירה של מוצרי טבק ועישון לקטינים. חברות הטבק מצהירות כי הן תומכות באכיפת החוק, שכן גם להן ברור שזהו המינימום הנדרש במציאות שבה ישנה אוכלוסייה בוגרת המכורה לניקוטין ולעישון, ולכן לא ניתן לאסור כליל על מכירת מוצרי עישון.

הדיון אודות הסיגריות האלקטרוניות כתחליף למוצרי הטבק הוותיקים מסבך עוד יותר את התמונה – אם המדינה תאסור שיווק של סיגריות אלקטרוניות ונוזליהם (כפי שנעשה ביותר מ-30 מדינות בעולם), היא תאסור על מוצר חדש מלהיכנס לשוק, אך עדיין יישארו כאן מוצרי העישון הוותיקים, המוכחים כממכרים ומזיקים לבריאות.

בכדי לפתור את מעגל הקסמים האכזרי, על הממשלה הבאה להתמקד במניעת החשיפה וההתנסות של בני נוער בעישון, על מנת לצמצם ככל הניתן את יצירתו של דור חדש של מעשנים מכורים. חוק איסור הפרסום הוא כלי חיוני בדרך לשם, כמו גם צו המיסוי שהשווה את המס על הטבק לגלגול למס על הסיגריות, כך שדמי הכיס של בני הנוער לא יספיקו לרכישת מוצרי עישון. אך זה לא מספיק.

סקר שערך המיזם למיגור העישון מצא כי בשלב ההתנסות, 62.5% מבני הנוער משיגים או מבקשים מאחרים בני גילם את מוצרי העישון - מה שנהוג לקרוא לו 'רכישה חברתית'. זאת, בעוד 50% מבני הנוער המעשנים ציינו כי הם רוכשים בעצמם את מוצרי העישון – ישירות מהמוכר בחנות. רוב בני הנוער ציינו כי קל מאוד עד אפשרי לרכוש מוצרי עישון.

הנתונים המדאיגים האלה אינם מפתיעים, מכיוון שלא קיים בישראל מנגנון פיקוח, בקרה ואכיפה על איסור המכירה של מוצרי עישון לקטינים. לפקחי הרשויות המקומיות סמכות לאכוף את חוק איסור עישון במקומות ציבוריים בלבד. המשטרה אוכפת מכירת אלכוהול לקטינים בשל הדאגה להפרת הסדר הציבורי אך לא מתערבת במכירת מוצרי עישון לקטינים, ומשאירה זאת לגורמי אכיפה אחרים. ואילו היחידה לפיקוח ואכיפה במשרד הבריאות כוללת שני פקחים בלבד לפיקוח על כל סעיפיו של חוק איסור הפרסום.

מכאן, שהמשימה הבוערת ביותר של שר הבריאות הבא היא להשלים את המהלך שיצא לדרך ערב הבחירות ולהגן על הצעירים שלנו ממגפת העישון. לצורך כך, יהיה על השר החדש להגדיל משמעותית את המשאבים לפיקוח ולאכיפה - ובעיקר להחליף דיסקט, ולהפנים כי אין מאבק בריאותי חשוב יותר ממניעת כניסתו של הדור הבא למעגל העישון.

הכותבת היא מנכ"לית המיזם למיגור העישון בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"