בעקבות חשיפת TheMarker: משרד החינוך מבטל את פרסום ציוני המיצ"ב

המשרד הודיע על כך בעקבות החשיפה על הונאת הענק שהתגלתה במיצ"ב, שאותה ניסה להסתיר ■ הצעד צפוי לסייע בביטול סכסוך העבודה של המשרד עם הסתדרות המורים

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נפתלי בנט
בנט. הימין רוצה לנתק בין הפוליטיקה למציאות, להפוך אותה לתוכנית ריאליטיצילום: מארק ישראל סלם
ליאור דטל
ליאור דטל

משרד החינוך הודיע היום (ב') כי הוא מבטל את פרסום הציונים של מבחני המיצ"ב. זאת על אף פסיקת בית המשפט מ-2012 שקבעה שיש לפרסם את תוצאות המבחנים באופן קבוע.

המשרד הודיע על כך בעקבות חשיפת TheMarker על הונאת הענק שהתגלתה במיצ"ב, שאותה ניסה להסתיר. היום אמור להתקיים דיון בבית הדין לעבודה על הכרזת סכסוך העבודה של הסתדרות המורים, הדורשת לבטל לחלוטין את המבחנים.

מבחני המיצ"ב מתקיימים מדי שנה במדגם גדול ומייצג של תלמידים מבתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים. ביסודיים נבחנים תלמידי כיתות ה' בעברית או בערבית, במתמטיקה ובאנגלית, ובחטיבות הביניים נבחנים בכיתה ח' במדעים. לפי תוצאות מבחני המיצ"ב שנערכו ב-2018, הציון הממוצע של תלמידי כיתה ח' במדעים ובטכנולוגיה הוא 49 בלבד, הציון הממוצע שלהם במתמטיקה היה 61, והציון באנגלית 69.

ועדה של משרד החינוך המליצה לבטל את המיצ"ב כבר ב-2014. הוועדה מונתה בתקופת כהונתו של שי פירון כשר החינוך, וחבריה הציעו את ביטול המיצ"ב לטובת מעבר למדידה ארצית מדגמית, או המשך קיום המבחנים תוך עריכת שינויים קלים במתכונתם ותדירותם.

ההונאה במבחני המיצ"ב של 2018

משרד החינוך דחה את פרסום תוצאות מבחני המיצ"ב שנערכו בבתי הספר בשנה שעברה, לאחר שהתברר שמנהלי בתי ספר יסודיים ניסו להטות את תוצאותיהם בהיקף נרחב, כדי להציג שיפור מלאכותי בהישגי תלמידי כיתה ה' במקצועות אנגלית ומתמטיקה. לאחר הפרסום, החליט המשרד לפרסם לפתע וללא הכנה מוקדמת את כל נתוני המבחנים.

מדובר בתופעה חריגה ומשמעותית, שהמשרד לא הבחין בה בשנים קודמות, שהתרחשה בעיקר בבתי ספר של הציבור הממלכתי-דתי. למרות הניסיון הרחב להטות לטובה את תוצאות המבחנים – ההישגים של התלמידים נותרו נמוכים.

מאז חשיפת ההונאה פעל משרד החינוך כדי לטייח את הפרשה – הוא הודיע כי לא יפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב של כל בתי הספר היסודיים, וכי לא יפרסם את רשימת בתי הספר החשודים בהטיית התוצאות ושהשתתפו בתרמית, וכן לא דרש תשובות מהמהנלים, לא פנה אליהם ולא הקים צוות שיבדוק את הנושא. כעת, במקום למנוע הונאות בציוני המיצ"ב בעתיד, נראה כי המשרד פועל כדי שלא ניתן יהיה לגלות הטיות כאלה בעתיד.

הודעתו של המשרד על ביטול פרסומי הציונים של בתי הספר, פורסמה בעקבות פסיקת בית המשפט העליון מ-2012. זו ניתנה בעתירה לפרסם את התוצאות, שהגישו התנועה לחופש המידע ועמותת הילה לחיזוק מערכת החינוך בפריפריה ובשכונות.

לפי המשרד, פרסום הציונים של בתי הספר השונים, שנועד לספק מידע על מצבם של תלמידי בית הספר לציבור ההורים הביא את המנהלים לנסות ולהטות את תוצאות המבחנים. עם זאת, גם בעבר המשרד התמודד עם חששות להטיית המבחנים ונזקים כתוצאה ממבחני המיצ"ב. שופטי העליון שדנו בעתירה קבעו כי עדיף היה שהמשרד לא ישמיע טענה כזאת, ושאם קיים חשש להטיית התוצאות עליו לטפל בכך באמצעים אחרים, מלבד ניסיון להסתיר אותם.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, רחלי אדרי, אמרה בתגובה להחלטת המשרד כי "משרד החינוך בוחר לתלות את כל תחלואי מערכת החינוך בפרסום תוצאות המיצ"ב. עמדתנו הייתה ונשארה כי ככל שמתקיימים מבחנים מדדי והערכה במערכת החינוך יש להביאם בפירוט המלא ביותר לציבור ההורים והתלמידים"

בפסק הדין נכתב אז כי "ההשקפה שאותה מביע משרד החינוך כי פרסום הנתונים יוביל לביקורת מטעם הציבור, וכי ביקורת ציבורית צפויה לרפות את ידי העוסקים במלאכה - מוטב כי לא היתה מושמעת. ביקורת מטעם הציבור היא ראויה ורצויה ואין לדכא אותה. ראוי לעודד אותה. במדינה דמוקרטית היא חשובה לעתים מביקורתם של בתי המשפט".

הצעד בוצע באישור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רן נזרי. המשרד פנה אליו בטענה שמאז פרסום מבחני המיצ"ב נוצרה פגיעה בתפקוד מערכת החינוך "וכי ניתן להצביע על חשש ברמת ודאות קרובה להמשך פגיעה במערכת החינוך כתוצאה מהפרסום". כעת, המשרד מתכוון להקים ועדה שתבחן שינויים במתכונת בחינת המיצ"ב ופרסום התוצאות. כפי שפורסם לאחרונה, לפני ארבע שנים בלבד הקים המשרד ועדה דומה שהמליצה לבטל את מבחני המיצ"ב, וטענה כי יש לקדם הערכה בית ספרית – אך המשרד לא פעל לפי המלצותיה.

הקפאת פרסום הציונים: צעד שיסייע בביטול סכסוך העבודה עם המורים

המשרד הודיע על כך בסמוך לתחילת הדיון בבית הדין לעבודה בתל אביב בנוגע לסכסוך העבודה של הסתדרות המורים בקשר למבחני המיצ"ב. ככל הנראה, במטרה למנוע את סכסוך העבודה. הצעד של משרד החינוך אמור להביא לסיום סכסוך העבודה. גם אם בקשתה לבטל את המבחנים לא התקבלה, המשרד קיבל את דרישתה להפסיק לפרסם את תוצאות המבחנים, וכך המבחן ימשיך להתקיים אך הלחץ שמופעל על מנהלי בתי ספר לשפר את הישגי התלמידים יופחת

הסתדרות המורים דורשת לבטל את המבחנים ולהחליפם במבחנים מדגמיים ומצומצמים, בעוד שהמשרד דורש להמשיך ולקיים את מבחני המיצ"ב אך לא לפרסם עוד את תוצאותיו בכל בית ספר.

מההסתדרות נמסר: "אנו מברכים על ההחלטה של משרד החינוך, שקיבל את עמדת הסתדרות המורים והכיר בנזקים שיוצרים מבחני המיצ"ב. זהו צעד ראשון והכרחי לקראת ביטול כולל של מבחני המיצ'"ב והקמת ועדה משותפת לבדיקת הנושא".

לפי המשרד, "משרד החינוך מכבד ומקיים את פסקי הדין הניתנים על-ידי בית המשפט והוא אף קיים את פסק הדין מעת התקבל על ידי בית המשפט העליון. עם זאת, מאז ניתן פסק הדין, מצביע המשרד על פגיעה של ממש בתפקוד התקין של מערכת החינוך כתוצאה מפרסום תוצאות מבחני המיצ"ב ברמה הבית-ספרית. עקב הפרסום חלה פגיעה בתהליכי הוראה ולמידה, פגיעה בתלמידים ובמורים ופגיעה חמורה במהימנות המבחנים של שכבת ה' בשנת הלימודים התשע"ח במקצועות מתמטיקה ואנגלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"