פוחדים מאיום הרובוטים? פתחו כישורים רכים

באחרונה מתחזקת התפישה בקרב מעסיקים שבנוסף למיומנויות טכנולוגיות, יש צורך בעובדים עם חשיבה ביקורתית, יצירתיות ומנהיגות

ארז בוגנים
ארז בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשישות משחקות עם רובוט בבית אבות בצרפת
קשישות משחקות עם רובוט בבית אבות בצרפתצילום: REGIS DUVIGNAU/רויטרס
ארז בוגנים
ארז בוגנים

ב-1811 החלו פועלי טקסטיל בעיר נוטינגהמשייר שבאנגליה לנתץ ולהרוס מכונות אריגה אוטומטיות חדשות, שסימנו את תחילתה של המהפכה התעשייתית. מרד הלודיטים (Luddites), בהנהגתו של נד לוד, נמשך עד 1813 - ורק התערבותו של הצבא הבריטי שמה קץ למרד והביאה לתבוסתם של הפועלים, ולמות רבים מהם.

הלודיטים היו פועלי טקסטיל, למעשה אומני טקסטיל, שייצרו בעבודה ידנית בדים איכותיים בתהליך ארוך ויקר. המרד נבע מחששותיהם - שהתאמתו - כי מכונות הטקסטיל החדשות ייתרו את עבודתם, מכיוון שבעזרתן ניתן יהיה לייצר בקלות כמויות גדולות של בדים באמצעות פועלים זולים ולא מקצועיים.

כיום, איש עדיין לא שורף או מנתץ רובוטים, אך בעולם שורר פחד קמאי דומה מפגעי הטכנולוגיה ומהאיומים הגלומים בה על המשרות שלנו, על רווחתנו ועל רמת חיינו. כפי שלמדו הלודיטים על בשרם, וכפי שהוכח מאז אין־ספור פעמים, את הטכנולוגיה לא ניתן לעצור - אפשר רק להסתגל אליה בחוכמה ולהפיק ממנה, בתהליך ארוך, תועלות מגוונות לרווחת הפרט, העסקים והמדינה.

רובוטים, בינה מלאכותית, למידת מכונה וכלים אחרים מספקים כיום אוטומציה חסרת תקדים. על פי מחקר של מקינזי, הטכנולוגיות הללו מאיימות על כ-800 מיליון משרות שיאבדו עד שנת 2030, בהן גם במקצועות הדורשים השכלה גבוהה, דוגמת עריכת דין, ראיית חשבון וייעוץ השקעות.

כיצד יתמודדו הלודיטים החדשים של המאה ה-21 עם השינויים שמחוללות הטכנולוגיות? רבים מהם ייהנו ממקצועות חדשים, שחלקם לא מוכרים לנו כיום. דווקא בשל האוטומציה, מתחזקת כיום התפישה שבנוסף למיומנויות טכנולוגיות יש צורך בעובדים בעלי "כישורים רכים" (soft skills) שיחפו על חסרונות מהותיים של הרובוטים ויספקו ערך כלכלי גבוה לכל עסק, בנוסף להזדמנות האישית שתספק להם הכשרה כזו.

דו"ח חדש של הפורום הכלכלי העולמי מונה שורת מיומנויות רכות שלהן יהיה ביקוש: פתרון בעיות מורכבות, חשיבה ביקורתית, יצירתיות, מנהיגות, תיאום בין עובדים תוך הפעלת תקשורת אפקטיבית ביניהם, כושר שיפוט, אוריינטציה שירותית, יכולות משא ומתן וגמישות קוגניטיבית. בניגוד למחשבים ולרובוטים, ה"עיוורים" לתחושות אנושיות, העובדים ההוליסטים שירכשו כישורים רכים יוכלו להבין לעומק ובמהירות אנשים, קבוצות, תרבויות ועולמות ערכיים שונים, ולהניע דינמיקה בעלת ערך כלכלי. התקשורת האפקטיבית שלהם תשדרג מערכות יחסים עם מגוון גדול של בעלי עניין דוגמת לקוחות, ספקים, שותפים עסקיים, עמיתים לעבודה ועוד.

מחקר של בית הספר לניהול סלואן שבאוניברסיטת MIT, שנערך בחמישה מפעלים לייצור בגדים בבנגלור, גילה שהקניית כישורים רכים לפועלי ייצור הניבה החזר השקעה של 250% בתוך שמונה חודשים, הודות לתקשורת המשופרת בין העובדים, נתון שאולי היה משמח את הלודיטים לו היו נחשפים אליו.

חברות וממשלות, ובכללן ממשלת ישראל, מתמקדות ומשקיעות בפיתוח טכנולוגיות העתיד: מחשוב קוונטי, בינה מלאכותית, בלוקצ'יין ועוד. הן מחמיצות את הערך הכלכלי שגלום בפיתוח מיומנויות רכות, הן לפרט והן למגזר העסקי. ממשלת הודו, לדוגמה, החליטה להוסיף לתוכניות הלימודים הטכנולוגיות 500 שעות הכשרה במיומנויות רכות, כמו תקשורת בין־אישית.

על הממשלה להכיר בערך הכלכלי של הכישורים הרכים וליצור מתווה לאומי להכשרת מנהלים ועובדים הוליסטיים שיקנה מיומנויות רגשיות, חברתיות וערכיות לכל אורך המסלול החינוכי. יש להעמיק את התוכניות הקיימות בגנים ובבתי ספר ולהוציא קול קורא לתוכניות חדשות, שראוי לשלבן במסגרות החינוכיות. הטכנולוגיה, על ערכה הכלכלי, היא עניין רציני מדי מכדי להשאיר אותה בידיים של הרובוטים בלבד.

הכותב הוא המשנה למנכ"ל חברת סינאל מלל פייוויי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"