מיכל הלפרין

הממונה על ההגבלים העסקיים

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

ראש הרשות להגבלים העסקיים אמור להתייצב בחוד החנית של המאבק בריכוזיות ענפית וכלל משקית, אולם נראה כי דווקא אחת הקבוצות החזקות במשק, דלק של יצחק תשובה, מקבלת יחס מיוחד מהממונה, מיכל הלפרין.

הרשות כלל אינה מצהירה על עמדתה בנושא רכישת צינור הגז ממצרים לישראל על ידי דלק ונובל אנרג'י, שהן מונופול הגז הגדול של ישראל. צינור הגז, ששימש בעבר את חברת EMG המצרית להעברת גז ממצרים לישראל, חדל לתפקד בעקבות פיגועים ותהפוכות פוליטיות במצרים, אך לפי שעה הוא עדיין יכול לשמש מקור יחיד לתחרות באמצעות יבוא גז, ולכן יש לצפות להתייחסות יזומה של רשות ההגבלים לסוגיה. אולם זו מחרישה, בנימוק שהיא ממתינה שדלק ונובל יגישו בקשה לאישור העסקה. אין כלל ביטחון שאישור כזה אכן יתקבל, שכן על פי חוק ההגבלים, אין צורך בקבלת אישור לשם רכישת חברה זרה. במקרה זה, האחריות לשמירת התחרות תופקד בידי משרד האנרגיה, שאמור להנפיק לדלק רישיון עסק להפעלת הצינור ולהתייחס לסוגיה במסגרת רישיון זה. למשרד, כפי שכבר ראינו בהתנהלותו סביב קידום מתווה הגז, יש מגוון אינטרסים, שהתחרות אינה בהכרח הראשון שבהם.

כמו כן רשות ההגבלים החליטה לאפשר ל־IDE להתמודד על הקמת מתקן ההתפלה הגדול בישראל, שורק 2, בתמורה למכירת מתקן קטן ומיושן בבעלותה. ניתן היה לצפות שהרשות תנצל את מכרזי ההתפלה כדי למנוע מהחברה להתמודד ולהקטין משמעותית את כוחה בשוק המים המותפלים. נכון שהחברה הודיעה על כוונתה למכור 60% מאחזקותיה בחברת ההתפלה לקרן פורטיסימו, אולם היא כנראה תישאר גורם ריכוזי כלל משקי בתחומי דלק, גז, מים ופיננסים. הרשות גם תומכת באופן לא רשמי בהסרת הפיקוח על מחיר הדלק בתחנות התדלוק, מהלך שגם הוא צפוי להקל על דלק אם כי גם על החברות המתחרות בה.

הלפרין הגיעה לתפקיד בתחילת 2016 ממשרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם ושות', המייצג מונופולים. טרם בחירתה הודיעה כי הערך המוסף שלה הוא היכרות עם מה שכואב למונופולים, אולם קשה היה לחזות באיזו מהירות תתחיל ממש לפעול על מנת להקל עליהם, כפי שניסתה לעשות. הלפרין ניסתה לבטל את הגדרת המונופול בחוק ולהמירה בהגדרה של כוח שוק, דבר שהיה מקשה על תביעות ייצוגיות נגד מונופולים. המהלך נבלם על ידי שר הכלכלה, אלי כהן, שהוביל חקיקה שלפיה מונופול מוגדר הן על ידי נתח שוק והן על ידי כוח שוק. כמו כן שקלה הלפרין לבטל את חובת הרשות בחוק להכריז על מונופולים ואת הקביעה של קודמה בתפקיד, דייוויד גילה, לפיה אסור למונופול לגבות מחיר מופרז – מהלכים שמהם נסוגה בהשפעת לחץ ציבורי.

לזכותה של הלפרין יש לזקוף שורת צעדים, ובראשם גיבוש ראשון בארץ ובעולם של הקריטריונים לאיפיון ריכוזיות כלל משקית. אלה כוללים מאפיין מהותי שהוגדר כיכולת ההשפעה של התאגיד על רגולטור ממשלתי או על פוליטיקאים לקידום חקיקה לטובתו או לקבלת טובות הנאה אחרות. הלפרין גם החלה להטיל קנסות על מונופולים שמצאה כי ניצלו כוחם לרעה, ובראשם בזק וקוקה קולה ישראל. כמו כן לא נרתעה מלפעול נגד הצעות להקל על מונופול נשר מול יבוא מתחרה בהיצף ופירקה הסכמי בלעדיות בקניונים של סופר פארם ושופרסל.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן