ערן יעקב

מנהל רשות המסים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי וקסמן
אבי וקסמן

מנהל רשות המסים הוא אדם עם לא מעט דאגות. זהו האיש שאחראי למלא את קופת המדינה ב־309 מיליארד שקל השנה (תחזית גביית המסים של משרד האוצר). ובכל זאת, התפקיד הזה נהפך בשנים האחרונות לאחד הנחשקים ביותר במערכת הממשלתית – לפחות אם שופטים לפי מה שהיו מוכנים לעשות משה אשר, המנהל הקודם, וערן יעקב, שהחליף אותו במארס האחרון, כדי לזכות במשרה. אשר נאלץ לעתור לבג"ץ נגד השר שתחתיו היה אמור לעבוד, יובל שטייניץ, לפני שקיבל את התפקיד; יעקב עזב אחרי כשנה בלבד תפקיד בכיר אחר – הממונה על השכר במשרד האוצר – כדי לעמוד בראש הרשות. הוא ויתר על משרת הממונה דווקא אחרי שמנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לחם תקופה ארוכה בנציבות שירות המדינה כדי לשנות את תנאי הסף לתפקיד ולאפשר את מינויו.

החזרה להנהגת רשות המסים היתה טבעית ליעקב (50), שהיה עד לאחרונה המשנה למנהל הרשות. כמי שעמד בראש החטיבה לתכנון וכלכלה ברשות, יעקב יורה נתונים על ההשפעות של מדיניות המס ועל הכיוונים הרצויים שלה. כשתקום הממשלה הבאה – העשויה לתכנן תוכניות יקרות, שיעקב יידרש לממן – הוא יהיה שם כדי לייעץ לשר האוצר מה לעשות עם הטבות מס שנויות במחלוקת ועם עיוותים כדוגמת הפטור ממס על שכר דירה.

אבל כל עוד בכיסא שר האוצר יושב משה כחלון, שמתרחק משינויי מיסוי כמו מאש מחשש שיואשם בהעלאת מסים, ליעקב אין הרבה סיכוי לקדם יוזמות חדשות. כחלון לא היה מוכן לשמוע על כאלה אפילו כשהפצירו בו לסגור פרצות בולטות ולהסדיר את המיסוי על טבק לגלגול ועל סיגריות אלקטרוניות. בינתיים יכול יעקב להשקיע את מרצו בקידום יוזמות שכבר יצאו לדרך, כמו מיסוי של פעילות הכלכלה הדיגיטלית, באמצעות הוצאת שומות לחברות כמו פייסבוק, גוגל ואמזון בישראל; או המשך הניסיונות – העקרים, עד כה – לשכנע את ועדת הכספים של הכנסת לאשר את התקנות לחילופי מידע בינלאומיים על חשבונות בנק של תושבי חוץ (CRS), שאמורות לסייע להפוך את "העמקת הגבייה" מסיסמה למציאות.

ליעקב גם יש חזון לדמותה של רשות המסים, על יותר מ־6,000 עובדיה. הוא חולם להפוך אותה לגוף נגיש, דיגיטלי וידידותי יותר, להעביר לאינטרנט רבים מהמפגשים בין משלמי המסים לפקידי השומה, ולהאיץ את הנפקת האישורים הנדרשים לציבור לקצב שמתאים יותר לעידן הוואטסאפ. שילוב של טכנולוגיה חדשה בעבודת הרשות אמור לסייע לא רק בהנגשת השירותים, אלא גם באיתור מעלימי מס, שכיום ישנים בשקט מפני שהם יודעים כמה נמוכה ההסתברות שייתפסו, יועמדו לדין וייענשו. יעקב יצטרך לנצל את הניסיון שרכש כממונה על השכר כדי לרתום את ועדי העובדים של הרשות לצדו, וגם לרסן את הדרישות שיצוצו לתוספת שכר בגין הטמעה של תוכנות חדשות וכל שינוי אחר בהרגלי העבודה.

מעל כל אלה, מה שעלול להתברר כאתגר לרשות בעידן יעקב הוא דווקא המשימה הבסיסית ביותר שלה: לגבות מסים לקופת המדינה. קצב הגידול השנתי של גביית המסים הואט פי שלושה מתחילת 2018, וביולי האחרון כמעט התאפס. קודמו של יעקב ירה בתותחים הכבדים לפני פרישתו, והכניס לקופת המדינה הון עתק ב־2017 בזכות הפחתת המס שקידם על חלוקת דיווידנדים. עתה, כשהכסף שנגבה במבצע הזה הוא כבר נחלת העבר, וקצב האקזיטים ויבוא הרכב בסכנת ירידה – יעקב יהיה צריך לרוץ מהר פשוט כדי להישאר במקום.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט