הרשות לקידום מעמד האשה לנשיא ריבלין: בטל השתתפותך בטקס פרס התעשייה

במכתב משותף עם חברת הכנסת גילה גמליאל, ציינו ברשות כי העובדה שאין בין עשרת הזוכים אף תעשייינית - היא אפליה לא ראויה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילה גמליאל
גילה גמליאלצילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האשה, אווה מדז'יבוז', וחברת הכנסת גילה גמליאל, פנו היום (ד') לנשיא המדינה ראובן ריבלין, וביקשו ממנו לשקול מחדש את השתתפותו המתוכננת בטקס הענקת פרס התעשייה ופרס מפעל חיים בתעשייה ל-2018. לטענתן, העובדה שהפרס ניתן לעשרה תעשיינים ללא אף תעשיינית אינה הולמת.

"אנו פונות אליך בבקשה לשקול מחדש את השתתפותך בטקס, כל עוד התאחדות התעשיינים לא מוצאת לנכון להעניק יחס שוויוני, או לכל הפחות ייצוגי, גם לציבור התעשייניות והמנהלות בישראל", ציינו. לדבריהן, "עשרה תעשיינים יזכו השנה לכבוד, כולם כאחד גברים. התאחדות התעשיינים לא מצאה לנכון להעניק, גם לא ב-2018, ולו אות הוקרה אחד לתעשיינית או מנכ"לית. כך היה למרבה הצער גם בטקס הקודם ב-2016, אז הוענקו שבעה פרסים – לגברים בלבד. ב-45 השנים שבהן מחולק הפרס, זכו בו 11 נשים בלבד מתוך 183 זוכים (6%)".

עוד נכתב כי "מקומן של נשים במשק, בתעשייה ובעולמות הפיננסיים, תמיד היה רצוף בקשיים ומגבלות, ואף על פי כן רבות מהן סללו לעצמן דרך לתפקידים בכירים והיו שותפות מלאות, יוזמות ומובילות בהקמת התעשייה הישראלית, לדורותיה ועד היום. עלינו לעודד מעורבות נשים במגזר העסקי, לקדם אותן לעמדות מפתח, לנפץ יחד איתן את תקרות הזכוכית ובוודאי להוקיר את מעשיהן ופועלן. השתתפותך בטקס שמדיר נשים פעם אחר פעם בצורה שיטתית, עלולה להעביר מסר שאינו תואם את תפיסות עולמך בנושא, כפי שבאו לידי ביטוי לאורך השנים".

זהות ראש הוועדה - לא ברורה

על פי מקורות מקורבים להתאחדות, ועדת הפרס אמורה היתה לבחור את זוכי פרס התעשייה בלבד, אולם הפתיעה את הדירקטוריון כשהביאה לאישורו גם שמות של חמישה מועמדים נוספים לפרס מפעל חיים. בנשיאות ההתאחדות היה מי שתהה מדוע אין אף אשה ברשימה, והתשובה שניתנה היתה שרק תעשיינית אחת הגישה מועמדות. על רקע זה, העבירה הנשיאות הצעה לפיה תקנון הוועדה הבוחרת ישונה כך שיקדם בחירה של נשים, אף שהקריטריונים ימשיכו להיות זהים לשני המינים.

בהודעת ההתאחדות נמסר כי הזוכים נבחרו במסגרת ועדת שיפוט מיוחדת שכללה שבעה חברים, בראשות התעשיין דן פרופר. עם זאת, בדיקה שערך TheMarker העלתה כי פרופר לא עמד בראש הועדה מסיבות אישיות שמנעו ממנו להתייצב לדיוניה באותו יום, ומי שהחליף אותו היה רמזי גבאי, איש אמונו של ברוש.

דן פרופרצילום: אילן אסייג

הזוכים בפרס התעשייה הנם מנכ"ל סודה סטרים, דניאל בירנבאום, מנכ"ל ובעלי בן & ג'ריס, אבי זינגר, מנכ"ל נטפים, רן מידן, יו"ר טרילידור, הנרי צימרמן, ונשיא פלקסטרוניקס, רובי שייבל. הזוכים בפרס מפעל חיים הם מנכ"ל קבוצת אלון, רפאל אלון, יו"ר וולפמן תעשיות, דניאל וולפמן, מנכ"ל ובעלי ר. טוטנאור ייעוץ והשקעות בע"מ ולשעבר בעלי חברת טוטנהאור מחשוב רפואי, רן טוטנאור, יו"ר ובעלי חד אסף תעשיות, אברהם שני ומנכ"ל ובעלי פח תעש, אהרון שפירא.

על פי המקורות, חמישה מהזוכים הם חברי איגוד המתכת המנוהל על ידי יריב ברוש, אחיו של נשיא ההתאחדות, בהם אלון, שני, טוטנאור, צימרמן ושפירא.

מהתאחדות התעשיינים נמסר: "זוכי פרס תעשייה נבחרו על ידי חבר שופטים אובייקטיבי, בראשות מר דן פרופר, על פי קריטריונים כלכליים ועסקיים שבדקו את ביצועי החברות תחת הנהלתם המועמדים. לשמחתנו, מקבלי הפרס היוקרתי הנם מנהלים בכירים של חברות תעשייה ישראליות מובילות, שתרמו תרומה אישית להצלחתן, ומהווים מודל לניהול של חברת תעשייה ישראלית מצליחה.

"התאחדות התעשיינים עשתה מאמצים ממשיים להגדיל את גיוון המועמדים באמצעות פנייה מיוחדת לחברות פורום נשים בתעשייה ולפורום התעשיינים ממגזר המיעוטים. עם זאת, על פי תקנון הפרס ועל פי החלטת חבר השופטים, הפרס היוקרתי ניתן רק למנהלים שעמדו בהצלחה בקריטריונים כלכליים ולצערנו לא נמצאה בין המועמדים תעשיינית שהוכיחה הצלחה בניהול חברה תעשייתית.

"יצויין כי בשניים משלושת האירועים הקודמים אכן ניתנו פרסי תעשייה למנהלות בכירות בתעשייה, שהוכיחו עשייה, ניהול והישגים עסקיים על פי הקריטריונים של הפרס. עוד יצויין כי ההתאחדות פועלת באופן אקטיבי כדי לעודד גיוון ניהולי בתעשייה באמצעות פורום נשים בתעשייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר