השוחד בשיכון ובינוי: רו״ח רובי לזרוב יישאר במעצר עד יום חמישי, ואז ישוחרר למעצר בית

היום נעצר חשוד נוסף בפרשה שיובא מחר להארכת מעצר ■ לזרוב, שותף ב-BDO, נמצא במעצר מאז יום חמישי שעבר ■ בתביעה שהגיש עובד לשעבר בחברה הנכדה הוא טען כי לזרוב היה מודע לתשלומי השוחד

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רו"ח חשבון רובי לזרוב
רו"ח חשבון רובי לזרוב צילום: אילן אסייג
אפרת נוימן
אפרת נוימן

רובי לזרוב, רואה החשבון המבקר של חברת שיכון ובינוי ושותף בפירמת BDO, יישאר במעצר עד ה-1 במארס (יום חמישי) ואז ישוחרר למעצר בית מלא בתנאים מגבילים עד ל-6 במארס – אלה ההסכמות שאליהם הגיעו עורכי דינו רותי ליטבק ומוטי לזר עם המשטרה.

מדובר בחקירה, שבה חשודים גם בכירים בשיכון ובינוי בעבירות, בהן שוחד של עובד ציבור זר. בנוסף, היום נעצר חשוד נוסף בפרשה שאת שמו לא ניתן לפרסם בשלב זה. הוא יובא להארכת מעצר מחר.

לזרוב חשוד בקשירת קשר יחד עם אחרים למתן שוחד לעובדי ציבור זרים ובמתן שוחד לעובדי ציבור זרים בכמה הזדמנויות, תוך ביצוע רישומים כוזבים במסמכי תאגיד. בדיון ביום חמישי שעבר אמר השופט עמית מיכלס מבית משפט השלום בראשון לציון כי "עיון בתיק החקירה מצביע על קיומו של חשד סביר, בעוצמה גבוהה ביותר נגד החשוד".

לזרוב, שהצטרף ל-BDO זיו האפט ב-1994, הוא שותף באשכול הנדל"ן ואחראי על תחום הבריאות. הוא יוכל לצאת לפגישות במשרד עורכי דינו והוא מורחק מקבוצת שיכון ובינוי למשך 30 יום מאז שחרורו.

מדובר בפרשה שנהפכה לגלויה לפני שבוע ומאז נעצרו בה, מלבד לזרוב, גם 3 עובדים בהווה ובעבר בחברת SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי), המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר ומבקר הפנים של שיכון ובינוי, אברהם אדמוני. יו"ר שיכון ובינוי לשעבר רוית ברניב נחקרה ושוחררה למעצר בית לאחר שהשופט מיכלס לא קיבל את בקשת המשטרה לעצור אותה לתשעה ימים. רוב החשודים, ובהם קוטלר, כבר שוחררו למעצר בית.

לזרוב מוזכר בתביעה שהגיש ביולי לבית הדין לעבודה שי סקף, לשעבר מנהל הכספים בקניה של חברת SBI. בתביעה שהיתה גם הזרז לחקירה הנוכחית, הוא טען ששיכון ובינוי נמנעת מתשלום שכרו ואף מפעילה מסכת של לחץ ואיומים כלפיו כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו. בתביעה הסביר סקף כי מדובר בהמשך ישיר להתנכלות ולהתעמרות של שיכון ובינוי כלפיו, לאחר שחשף מעשי שחיתות חמורים שביצעו לכאורה מנהלי חברות בקבוצה לאורך שנים רבות ובהיקף נרחב.

סקף טוען שניסה להתריע בפני לזרוב, רואה החשבון המבקר של החברה, על תשלומי השוחד בהמשך פברואר 2016 - כשזה הגיע לקניה לביקורת שנתית של הדו"חות הכספיים ל-2015. לתדהמתו של סקף, לזרוב לא הופתע ואמר לו שהנורמה המושחתת מושרשת היטב בפעילותה של SBI בניגריה, אוגנדה וגוואטמלה - ובעבר גם בחוף השנהב. לזרוב הדגיש, לטענת סקף, שאין מדובר בנוהג מקומי אלא בפרקטיקה מוכרת ומושרשת חובקת עולם, שזוכה לגיבוי הביקורת הפנימית של החברה, ועדת הביקורת של הדירקטוריון והמחלקה המשפטית בראשות עו"ד חזי קטן. לזרוב המליץ לסקף לעצום עיניים.

סקף, לפי התביעה, הזדעזע מהעובדה שדווקא רואה החשבון המבקר, שאמור להיות גורם חיצוני בלתי תלוי ולפעול למניעת אי חוקיות בהתנהלותה הכספית של החברה, הוא הגורם המכשיר את תשלומי השוחד. הוא ניסה להתריע בפני מבקר הפנים של שיכון ובינוי, אברהם אדמוני, במהלך ביקורו בקניה, אולם זה אמר לו לטענתו: "מה זה שוחד? אני לא מכיר את המלה הזאת". כשניסה, לדבריו, לדון ברצינות עם אדמוני הוא נקטע בטון תקיף :"אל תדבר אתי על הדברים האלה"

תגובת הפירמה: "BDO הינו משרד רואי החשבון בקבוצת שיכון ובנוי. במסגרת חקירת המשטרה נחקר גם רואה החשבון המבקר. המשרד משתף פעולה באופן מלא עם רשויות האכיפה ואנו משוכנעים שבתום הבדיקה יתברר מעל לכל ספק כי פעילות הביקורת של BDO עמדה בסטנדרט המקצועי הגבוה ביותר"

ביום חמישי שעבר אמר בדיון נציג המשטרה, רב־פקד אריאל פרידמן, כי: "מתגלה תמונה עגומה, ולפיה שיכון ובינוי שיחדה פקידי ממשל בעולם באופן שיטתי ולאורך שנים בעשרות מיליוני דולרים, ואף מעבר לכך, והכל כדי להגדיל את רווחיותה". לדבריו, "במקרים מסוימים שיכון ובינוי מעלה בכספים ממוסדות הבנקאיים המסונפים לאו"ם; מוסדות שהוקמו מתוך מטרות נעלות, כמו פיתוח תשתיות במדינות מתפתחות. אם החשדות יתבררו כנכונים, יהיה קשה לאמוד את הנזקים התדמיתיים והאחרים שייגרמו למדינת ישראל בגין פרשיה חמורה זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו