1.2 מיליארד שקל בשנה זורמים לחור שחור - באישור של משרדי האוצר והחינוך

ח"כ משה גפני לא מהסס להכריז כי פיקוח של משרד החינוך לא יחול לעולם על רשת החינוך החרדית האשכנזית; אז למה משרד החינוך טוען שהרשת מלמדת ליבה, ומשרד האוצר אינו ממהר לבדוק את ניהול התקציב ברשת?

ילדים חרדים חרדים מול בניין משרד החינוך
צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, נחר בבוז. זה היה כששאלנו אותו מדוע רשת החינוך החרדית האשכנזית שהוא עומד בראשה, רשת החינוך העצמאי, מסרבת להשתתף במבחני המיצ"ב.

"אנחנו לא נאפשר שום הליך שמשרד החינוך מעורב בו", אמר גפני בגלוי ולציטוט. "העצמאות החינוכית היא שלנו — אנחנו נקבע, ולא משרד החינוך. את זה קבענו עוד בימי בן־גוריון, שהבטיח את העצמאות החינוכית שלנו. לא נקבל תכתיבים, ולא נקבל פיקוח של משרד החינוך עלינו".

הכנות של גפני יכולה וצריכה לעורר הערכה, אלמלא היתה בה בעיה פעוטה אחת. רשת החינוך העצמאי היא רשת החינוך החרדית הגדולה בישראל, והיא נסמכת למחייתה על משלם המסים הישראלי. העצמאות שגפני כל כך גאה עליה היא רק לצורכי פדגוגיה ופיקוח. בכל הקשור לתקציבים, רשת החינוך העצמאי רחוקה מאוד מלהיות עצמאית — המדינה מממנת אותה בסכום עצום של 1.2 מיליארד שקל בשנה.

התקציב הזה מוזרם, כאמור, לרשת שמסרבת לקבל פיקוח של משרד החינוך עליה. לא רק משרד החינוך — גם הפיקוח של משרד האוצר עליה הוא מזערי. למשרד האוצר יש אמנם חשב משלו ברשת, אבל בלי עובדים שמסייעים לו ובלי תמיכה של ביקורת של משרד החינוך, יכולתו של החשב לוודא את הנעשה ברשת מוגבלת מאוד.

החשש הזה עולה מכיוון שרשת החינוך החרדית המקבילה — הרשת של המזרחים, רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס — עברה לפני שלוש שנים ביקורת עומק של אגף החשב הכללי במשרד האוצר, והתגלו בה חריגות אדירות בניהול הרשת: 20 בתי ספר לא חוקיים, ממוצע של 8 ילדים בכיתה לעומת תקן של 20 ילדים שדורש משרד החינוך, שני בתי ספר שהמשיכו לפעול אף שהוצא להם צו סגירה בטיחותי, עובדים שקיבלו מענקי פרישה אבל המשיכו לעבוד, יותר מ–1,000 עובדים שבני זוגם עבדו גם הם ברשת, תשלומי שכר כפולים, ואפילו תשלומי שכר פיקטיביים לעובדים שקיבלו שכר בלי לעבוד.

מעולם לא נערכה ביקורת עומק

כל זה התנהל תחת אפו של חשב משרד האוצר ברשת מעיין החינוך התורני, שהיא קטנה וצנועה בהרבה מרשת החינוך העצמאי. החשש כי דברים דומים עשויים להתגלות גם בביקורת עומק ברשת החינוך העצמאי כבד מאוד.

רק שביקורת עומק כזו לא נעשתה מעולם. שלוש שנים אחרי שהסתיימה ביקורת קשה ברשת מעיין החינוך, הרשת האשכנזית הגדולה והעשירה ממשיכה להיות מאותרגת בידי החשב הכללי. לשאלת TheMarker השיבה דוברת משרד האוצר כי שיתוף הפעולה של רשת החינוך העצמאי עם ביקורת של אגף החשב הכללי השתפר, וכי שני פרקים של הביקורת כבר הסתיימו. "נבדקו ההתקשרויות ברשת וכל הנושא של תקצוב מוסדות הפטור. זכינו לשיתוף פעולה סביר. נשאר להשלים את נושא שכר המטה ושכר המורים. מכיוון שאנחנו עדיין באמצע הביקורת לא נפיץ כרגע את הממצאים, כדי לא לפגוע בתהליך", כתבה לנו הדוברת. זו תגובה תמוהה לאור משך הזמן הארוך שחלף מאז הסתיימה הביקורת ברשת המזרחית, ולאור העובדה ששני הפרקים שהביקורת הסתיימה בהם עד כה הם פרקים זניחים ופחות בעייתים. הכשל נמצא לרוב בסעיפי השכר, ואלה עדיין לא נבדקו.

האם יכול להיות שמשרד האוצר מאתרג את רשת החינוך העצמאית, בשל מורא פוליטיקאים רבי עוצמה כדוגמת ח"כ גפני? לא ניפול מהכסא אם יתברר כי זהו המצב. לראיה, אחד המהלכים האחרונים שעשתה החשבת הכללית הפורשת, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, היה לשגר מכתב הנוגע למינוי של בכיר ברשת החינוך העצמאי — סמנכ"ל לענייני שכר. בהתכתבות בין עבאדי־בויאנג'ו למנכ"לית משרד החינוך הפורשת, מיכל כהן, מתברר ששתי הנשים החזקות האלה ניערו את חוצנן מפיקוח על הרשת. במקרה הזה הן ניערו חוצנן אפילו מהאחריות והסמכות על קבלת ההחלטה אם מותר לרשת, שמקבלת 1.2 מיליארד שקל מכספי הציבור מדי שנה, למנות סמנכ"ל בשכר.

"מצב הדברים, שבו משרד החינוך אינו מעורב בקביעת המבנה הארגוני של רשת החינוך העצמאי, המתוקצבת ביותר ממיליארד שקל, אינו סביר בעיני", כתבה על כך עבאדי־בויאנג'ו. "הבהרתי למנכ"לית שאין זה מתפקידו של החשב הכללי להכריע בסוגיות אלה... המנכ"לית השיבה כי מאז ומעולם הנושא היה בטיפולו של אגף החשב הכללי... לצערי, כפי שאנו רואים, משרד החינוך לא עוסק בעניין, גורמי אגף התקציבים מסרבים להתעסק בעניין, ואנו פועלים בחלל ריק".

רשת החינוך העצמאי, מתברר, היא סוג של תפוח אדמה לוהט שאיש אינו רוצה לגעת בו — משרד החינוך מגלגל את האחריות לחשב הכללי באוצר, החשב הכללי מגלגל את האחריות למשרד החינוך, ושניהם גם יחד מגלגלים את האחריות לאגף התקציבים, שבעצמו מתנער. פיקוח ובקרה ממשלתיים, בתוך כל גלגול האחריות הזה, אין.

ככל הידוע, רשת החינוך העצמאי היא הגוף המתוקצב בסכום הגבוה ביותר בישראל שאין עליו בקרה — תקציבית או מהותית. במידה רבה, המדינה זורקת בכל שנה 1.2 מיליארד שקל אל תוך חור שחור ששמו רשת החינוך העצמאי, בלי שיש לה מושג ירוק מה נעשה בכסף הזה — לא מבחינה ניהולית־חשבותית, וגם לא מבחינה חינוכית.

ברשת של ש"ס ניגשים למיצ"ב

הרשת, כאמור, מסרבת שתלמידיה ייבחנו במבחני המיצ"ב. זאת לעומת רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס, שמאז בקרת העומק שגילתה בה חריגות קשות, ולכן הביאה להידוק הבקרה עליה, ובכלל מאז חילופי הגברי בש"ס והעברת שרביט ההנהגה מאלי ישי לאריה דרעי — דווקא מגלה נטייה גוברת והולכת לשתף פעולה עם הדרישות החינוכיות של משרד החינוך. ברשת מעיין החינוך כבר ניגשים לבחינות המיצ"ב. על השאלה מדוע מה שטוב למזרחים אינו טוב לאשכנזים, אגב, השיב לנו גפני: "אתם מוזמנים לשלוח למעיין החינוך פרחים. אנחנו לא מתכוונים להיבחן בבחינות חיצוניות, אלא רק בבחינות עצמאיות שאנחנו עורכים".

שתי רשתות החינוך החרדיות, עם זאת, עדיין אינן משתתפות במבחנים הבינלאומיים — טימ"ס ופיז"ה. כתוצאה מכך, מדינת ישראל נמצאת למעשה בהפרה של התנאים מול הארגונים הבינלאומיים בהשתתפותה במבחנים האלה, מכיוון ששיעור התלמידים שאינם משתתפים במבחן גבוה בהרבה מהמותר. בטימ"ס, למשל, יכולה מדינה לגרוע עד 5% מהתלמידים שלה. ישראל גורעת 17.6% מתלמידיה, וזאת בעיקר בשל אי־השתתפות של החרדים — 15.7% מאוכלוסית התלמידים.

צריך לסייג, עם זאת, ולציין כי הבנות החרדיות דווקא השתתפו במבחן פיז"ה האחרון, ואפילו הפתיעו לטובה בביצועים טובים יחסית במתמטיקה. הציון שלהן במתמטיקה היה זהה לזה של הבנות בחינוך הממלכתי־דתי, אבל נמוך מזה של הבנות הלומדות בחינוך הממלכתי. לעומת זאת, באוריינות, מדעים וקריאה הביצועים של הבנות החרדיות היו נמוכים משמעותית מאלה של התלמידות בחינוך הממלכתי וגם הממלכתי־דתי (אבל כמובן גבוהים מאלה של הבנות הלומדות בחינוך הממלכתי הערבי).

ההשתתפות של הבנות במבחנים הבינלאומיים אינה מפתיעה. ההנחה הרווחת היא שמערכת החינוך החרדית לבנות מלמדת ברובה לימודי ליבה, בעיקר מפני שהבנות צריכות לצאת לעבוד ולפרנס את המשפחה. מכיוון שהם ממילא לומדות ליבה, אין סיבה לחשוש מהשתתפותן במבחנים. לעומת זאת, הסירוב של הממונים על התלמידים הבנים בשתי הרשתות החרדיות להשתתף במבחנים הבינלאומיים, והסירוב של הבנים האשכנזיים להשתתף גם במבחני המיצ"ב, הם איתות ברור שיש להם מה להסתיר — להסתיר את העובדה שהם אינם מלמדים ליבה, ולכן צפויים להיכשל במבחנים.

אף גורם פוליטי לא עוצר את גפני

ח"כ משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

על רקע זה אפשר לקרוא עם קורטוב של מלח את התגובה המשונה שקיבלנו ממשרד החינוך, בשאלה איך משרד החינוך מפקח על לימודי הליבה ברשתות החרדיות, ובעיקר בחינוך העצמאי. משרד החינוך דיווח לנו על כך ש–65% מבתי הספר לבנים ברשת החינוך העצמאי ו–93% מבתי הספר לבנים ברשת מעיין החינוך מלמדים ליבה מלאה, כי כל בתי הספר החרדיים נמצאים תחת פיקוח, וכי כל המורים החרדיים מלמדים מקצועות ליבה.

קשה מאוד להבין איך משרד החינוך מגיע למספרים האופטימיים הללו, בעיקר בנוגע לחינוך העצמאי, כאשר מדובר ברשת שמסרבת אידיאולוגית לתת למפקחים להיכנס בשעריה, שאינה נבחנת, שגם בקרה חשבותית אין עליה, וכאשר ידוע לכל כי קיים מחסור עצום במורים חרדיים המסוגלים ללמד ליבה. משרד החינוך בעצמו קיבל תקציב נוסף ממשרד האוצר כדי להכשיר 700 מורים חרדיים ללימודי ליבה. לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה, רק 10% מהמורים החרדיים הם אקדמאים, וחסרים 17 אלף מורים בעלי השכלה מתאימה במערכת החינוך החרדית היסודית בלבד. אז מי בדיוק מלמד את ה–65%–93% ליבה שמשרד החינוך מדווח עליהם?

כמו באגף החשב הכללי, גם משרד החינוך נראה כמי שמבצע בקרה מן הפה ולחוץ בלבד בכל הקשור לחינוך החרדי בכלל, ורשת החינוך העצמאי בפרט. היהירות של גפני, מהבחינה הזאת, מובנת לחלוטין: הוא יכול להרשות לעצמו לקחת 1.2 מיליארד שקל מכספי משלם המסים, ובאותה עת להכריז על עצמו כעצמאי מהפיקוח של משרד החינוך, ביודעו כי אין אף גורם פוליטי או פקידותי בישראל שעומד לעצור אותו. וכן, אנחנו מממנים את החגיגה הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"