אושר החוק: בתי כנסת במוסדות לימוד יקבלו פטור מארנונה

לטענת יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, החוק הנוכחי רק מתקן לקונה ומונע מצבים שבהם התעוררו ספקות האם יינתן פטור מלא או הנחה בארנונה ■ העלות המשוערת לעיריית ירושלים בלבד מוערכת ב-24 מיליון שקל

צבי זרחיה
צבי זרחיה
יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, בישיבת הוועדה
יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, בישיבת הוועדהצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק שנועדה לתת פטור מארנונה גם לבתי כנסת או בתי תפילה הממוקמים בתוך מוסדות לימוד, כגון בתי מדרש שמתקיימים בהם מעבר לתפילות גם לימודי תורה. הצעת החוק הוגשה וקודמה על ידי יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ח"כ יואב בן צור (ש"ס), וח"כ אליעזר מנחם מוזס (יהדות התורה). הצעת החוק תשפיע בעיקר על עיריית ירושלים, שם העלות המשוערת צפויה להגיע ל-24 מיליון שקל, אבל ישנן רשויות נוספות שהצעת החוק עשוייה לחול עליהם.

גפני הסביר שמטרת ההצעה היא לתקן את הלקונה הקיימת בחוק משנת 2012 שיזם גפני, הפוטר בתי כנסת ובתי תפילה בכלל, גם של דתות אחרות, מתשלומי ארנונה. זאת לאחר שהתעוררו מקרים שבהם בתי כנסת שהתקיימו בהם מעבר לתפילות גם לימודי תורה או בתי כנסת שבתוך בתי מדרש, נדרשו לשלם ארנונה על ידי רשויות מקומיות, אף שהיתה ארנונה מופחתת.

באחת מהישיבות הקודמות תבע מנכ"ל עיריית ירושלים אמנון מרחבלשפות את העיריה בגין יישום הצעת החוקהזו שהעריך את עלותה בכ-18-24 מיליון שקל. נציג אגף התקציבים, אריאל יוצר, התנגד בישיבות קודמות להצעת החוק. הוא הציע לצמצם את העלות וקבע שרק חדר אחד בבית מדרש שיוגדר כבית כנסת יהנה מהפטור מארנונה אבל עמדתו לא התקבלה.

בעקבות חילוקי דעות בין ועדת הכספים לבין אנשי עיריית ירושלים לגבי נוסח החוק, עקב חששם של אלו נציבי העירייה מהרחבת יתר של הפטור על מבנים או חלקי מבנים רבים שעד היום לא נהנו מהפטור, הובהר במהלך הדיונים ואף תוקן נוסח החוק, כך שיהיה ברור שהפטור יחול רק על מבנים המשמשים דרך קבע כבתי כנסת, שיש בהם ארון קודש קבוע ומתקיימות בהם תפילות דרך קבע. הפטור לא יחול על חדרי לימוד שמעת לעת מתקיימים בהם מניינים לתפילה.

מנהלת תחום בקרה, תקצוב ופיתוח ברשויות מקומיות במשרד הפנים, גליה כהן, הסבירה כי החוק לא יחול על עדות לא יהודיות. לדבריה, "בעדות הלא-יהודיות אין הפרדה, יש מבנים שמשמשים ללימודים וייתכן שמתקיימת שם תפילה, אך לא תפילה קבועה ואי אפשר להתייחס לזה כאל בתי תפילה". בכך הובהר שהסוגיה נוגעת לבתי כנסת בלבד.

ראש אגף גביה ושומה, משה לוי, שהציג את עמדת עיריית ירושלים הביע חשש, שמא בעקבות התיקון לחוק יוביל להתפשטות הדרישה לפטור מארנונה גם על דברים אחרים. גפני הסבירו לו כי אין באמת חשש כזה, שכן החוק המקורי מגדיר בפירוש שהפטור יינתן רק לבתי כנסת וכי כאן, בתיקון לחוק, בסה"כ מוסיפים את נושא הלימוד רק למקום שמשמש בית כנסת באופן קבוע ושיש בו את כל הסממנים של בית כנסת, לרבות ארון קודש קבוע, קיום תפילות סדירות וכד'.

גפני הוסיף ש"נוסח הצעת החוק שעליו אנחנו מצביעים מונע אי בהירויות, מה נכלל בחוק ומה לא ומפיג את כל החששות. גם תקציבית מדובר בסה"כ במספר לא גדול של בתי כנסת שיתווספו לפטור המלא וממילא כבר מקבלים הנחות בארנונה, כך שאין מדובר באובדן הכנסות גדול לעיריית ירושלים או לכל רשות מקומית אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה