מדד הביורוקרטיה: איזה מוסד ממשלתי היה הכי יעיל ב-2016?

זמן הטיפול הממוצע בפניות בגופי הממשלה היה 7.5 שבועות ■ נשיא איגוד לשכות המסחר: "נגע הביורוקרטיה עולה למדינה מיליארדים רבים"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
ביטוח לאומי
סניף המוסד לביטוח לאומיצילום: לימור אדרי
מוטי בסוק
מוטי בסוק

מדד הביורוקרטיה של איגוד לשכות המסחר וחברת SQ, שפורסם היום (ב') מצביע על שיפור גדול ב-2016 במשרדי הממשלה, ציון משוכלל של 6.9, הגבוה ביותר מאז תחילת המדידה ב-2008.

המשרד הכי יעיל לפי המדד הוא מזכירות בתי המשפט שציון הביורוקרטיה שלו הוא 7.48. מציוני המדד הגבוהים שנמדדו עד כה. עוד קיימת שביעות רצון גבוהה מהיחס האישי של נותני השירות במזכירות. עם זאת, הסחבת עדיין מורגשת כשאר זמן הטיפול בפניות עומד על 8.6 שבועות, בעוד שהזמן הנתפס כסביר עומד על כ-3.5 שבועות.

במקום השני במדד הביורוקרטיה מופיע משרד הכלכלה והתעשייה (7.24). גם כאן בעלי העסקים אינם מרוצים מזמני הטיפול בפניותיהם, 8.2 שבועות בממוצע. חוויית שירות טובה יותר מורגשת ביחס למקצועיות ואיכות הפתרונות שמעניקים עובדי המשרד.

במקום השלישי הביטוח הלאומי, עם ציון מדד של 6.94. ב-2016 הביטוח הלאומי הציג שיפור בשירות. בעלי העסקים מרוצים יותר ממקצועיות הפתרונות ויחס נותני השירות, ופחות מזמני הטיפול וזמינות נציגי המשרד.

אוריאל ליןצילום: שירן גרנות

במקום הרביעי משרד התחבורה עם ציון מדד של 6.72. ב-2015 המשרד העניק את השירות הטוב ביותר לעסקים. הנסיגה ב-2016 היא למרות שהמשרד ממשיך להציג את זמן הטיפול בפועל הקצר ביותר מבין המשרדים לפניות, 2.5 שבועות בממוצע. 37% מבעלי העסקים חשים כי הביורוקרטיה במשרד פוגעת בעסקיהם במידה רבה או רבה מאוד.

במקום החמישי - משרד הפנים עם ציון של 6.66. בעלי העסקים מלינים בעיקר על זמינות נציגי המשרד וזמני התהליכים. ממוצע משך טיפול בפניה במשרד עומד על 10.5 שבועות (הארוך ביותר ביחד עם משרד הבריאות).

במקום האחרון ביחד נמצאים משרד האוצר משרד הבריאות, עם ציון של 6.64. תלונות בעלי העסקים על שירות ארוך נמשכות. ממוצע הטיפול בפניה במשרד עומד על 10.8 שבועות בעוד הזמן הנתפס כסביר עומד על פחות משלושה שבועות.

באוצר, זמינות נציגי המשרד ממשיכה לעכב את חווית השירות, עם ציון 6.05, הנמוך ביותר בנושא זה מבין כל נותני השירות הממשלתיים.

כך מדדו

מדד הביורוקרטיה בגופי ממשלה הוא יוזמה של איגוד לשכות המסחר. המדידה מבוצעת באמצעות חברת SQ. למרות השיפור בנושא בשנה שעברה כ-35% מבעלי העסקים טענו כי כשלי הבירוקרטיה פגעו בעסקיהם. מדובר בשירות ממשלתי לא נוח, ארוך ומסורבל.

מדד הביורוקרטיה בודק את איכות השירות וחוויית הלקוח במשרדי הממשלה ובגופים ממשלתיים השונים, משרדי הבריאות, תחבורה, פנים, אוצר, כלכלה, המוסד לביטוח לאומי ומזכירות בתי המשפט. המדד מורכב מארבעה קריטריונים: זמינות נציגי המשרד (13% מהמדד), זמן הטיפול בפניה (20% מהמדד), יחס אישי (33%), איכות ומקצועיות הפתרונות (34%). המדד בוחן גם תהליכים שמתרחשים במשרדים כגון הנפקת רישיונות, הוצאת/חידוש דרכון, תשלומים ועוד.

שני הקריטריונים במדד שמציגים שיפור ביחס לשנתיים האחרונות הם מתן פתרון מקצועי (ציון 7.09) ויחס אישי (7.01). המדדים הפחות טובים קשורים בזמן הטיפול (ציון 6.59) וזמינות נציגי המשרדים (6.63).

דו"ח המדד השנתי מסתמך על 1,922 ראיונות שנערכו בקרב בעלים ומנהלים של עסקים במהלך 2016.

לדברי אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, "המאבק המתמיד של האיגוד לצמצום נגע הביורוקרטיה במגזר הציבורי מתחיל לתת פרי. יש לקוות ששיא זה ישבר במדידות הבאות. הצפת הנושא במדדים קבועים תוך ציון השוואתי בין משרדי הממשלה השונים הינו הכיוון הנכון לבחינת רמת הביורוקרטיה המשרדית ולקידום הנושא. צמצום הביורוקרטיה חייב להיות ברמת האחריות האישית של כל אחד משרי הממשלה, זוהי חובתה הבסיסית של המדינה לתושביה. נגע הביורוקרטיה עולה למדינה מיליארדים רבים. טביעה בבוץ הביורוקרטי היא אנטי צמיחה ושוחקת את אמון הציבור בממשל. שרי הממשלה חייבים לדעת שאין הם יכולים להסתפק רק בעיצוב מדיניות. מוטלת עליהם החובה להיכנס לסדרי העבודה ויעילות הביצוע בתחומי משרדם".

רמת השירות בסקטור הפרטי גבוהה יותר

ש"י חיון, מנכ"ל חברת SQ שעורכת את הסקר ציין, "מזה מספר שנים מתחילה להיווצר שונות בין משרדים שמצליחים לצמצם את הביורוקרטיה ולשפר את השירות שהם מעניקים לרמה שמעל לציון 7, כמו משרדי הכלכלה, תחבורה, מזכירות בתי המשפט והמוסד לביטוח לאומי. לעומתם, משרדי האוצר, הבריאות והפנים נמצאים מתחת לרמה של 6.7 ולא מראים סימני שיפור". לדבריו, בהשוואה למשרדי הממשלה, רמת השירות במדדי SQ בעשרות חברות בכל הענפים במגזר הפרטי נעה סביב ממוצע של 8.4.

לדברי חיון, "הממצאים מראים כי התהליכים הכי ביורוקרטים לעסקים (מתחת ל-6.5) הם הנפקת רישיונות וטיפול ביבוא ושיווק תמרוקים (6.3) ויבוא מזון (5.4) במשרד הבריאות, פניה למע"מ באוצר (5.8) וטיפול בתאונות עבודה/ ביטוחים מול ביטוח לאומי (5.4). התהליכים הכי נוחים לעסקים (מעל 7.7) הם מוקדי מידע טלפוני (8.3) וניהול מזכירות (8.1) במזכירות בתי המשפט".

מניתוח הנתונים לפי אזורים עולה כי באזור ירושלים, השפלה ומטרופולין חיפה והשרון הצפוני הביורוקרטיה הגדולה ביותר, ציון 6.5 בכל אזור.

מהסקר עולה כי זמן הטיפול הוא הנושא החלש ביותר בכל המשרדים כאשר זמן טיפול ממוצע לפניה הוא כ-7.5 שבועות. עסקים מהתעשייה דיווחו על זמן הטיפול הארוך ביותר ועסקים מתחום השירותים על זמן הטיפול הנמוך ביותר. רק 35% מהפניות נסגרות באותו יום. במשרד התחבורה סוגרים 46% מהפניות באותו יום ובמזכירות בתי המשפט כ-55% מהפניות. לעומתם במשרד הבריאות ובמשרד הכלכלה, סוגרים רק 16% ו-21% בהתאמה מהפניות באותו יום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן