הודו מתכננת לחתום עם ישראל על הסכמים של מיליארדי דולרים - לקראת הביקור ההיסטורי של ראש הממשלה מודי

נרנדרה מודי, שיבקר בישראל ביולי, שואף להעלות את הודו על מסלול צמיחה דומה לזה של סין ופועל לשלב את ישראל ברפורמות האדירות שהוא מוביל ■ בין היתר נבחנת האפשרות ליזום מגה פרויקטים משותפים בתחומי החקלאות ואיכות המים בהיקף של מיליארדי דולרים

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי
ר"מ הודו, נרנדרה מודי. קפיצת מדרגה לכלכלהצילום: אי־פי
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ביקורו ההיסטורי בישראל של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, שייערך ביולי, מלווה ברף ציפיות כלכלי גבוה במיוחד. מודי, שמנסה לנער את כלכלת הודו ומוביל בה שורה ארוכה של רפורמות אדירות ממדים, שואף לשלב גם את ישראל באחת מהרפורמות המתוכננות, כנראה בתחום החקלאות המתקדמת או בתחום טיהור וחיסכון מים. בנוסף נשקלת אפשרות לפרויקט מוביל בתחום הרפואה הדיגיטלית.

על פי כמה הערכות של מקורות ממשלתיים, מדובר בפרויקטים שיכולים להגיע להיקף של מיליארדי דולרים ושיהיה להם אפילו "אימפקט עולמי". על פי הערכות אחרות, יש להציב את הרף על רמה ריאלית יותר.

הודו, על מיליארד ורבע תושביה, צפויה לעקוף בתוך עשור את סין במספר אזרחיה ולהיהפך למדינה שאוכלוסייתה הגדולה בעולם. כבר כיום היא המדינה שהמשק שלה צומח בקצב המהיר בעולם - מהיר יותר מהכלכלה של סין. עם זאת רמת החיים בהודו, בהשוואה לזו שבסין, נמוכה בהרבה.

אחת השאיפות המובילות של מודי היא להעלות את הודו על מסלול צמיחה דומה לזה שעברה סין בשלושת העשורים האחרונים. לשם כך הוא יוזם שורה ארוכה של רפורמות ושל פרויקטים ענקיים שנועדו להקפיץ מדרגה את הכלכלה שלה, תוך עקיפת הביורוקרטיה הממשלתית החונקת. מודי, שהצליח להזניק את הכלכלה של מדינת ג'וגראט - אחת מ–29 המדינות המרכיבות את הפדרציה ההודית, שהוא עמד בראשה יותר מעשור - מנסה לבצע מהלך דומה בהודו כולה. הוא נהנה מתמיכה ומפופולריות חסרות תקדים ברחוב ההודי.

העברת ידע חקלאי

במסגרת השאיפות הכלכליות שלו, ובהיותו גם שמרן ולאומן הינדי, מודי יוזם התקרבות מדינית וכלכלית בין הודו וישראל. במסגרת ההתקרבות הזאת נערכו השנה שורה של ביקורים היסטוריים: נשיא הודו ביקר בישראל בשנה שעברה, הנשיא ראובן ריבלין ביקר בהודו לפני חודשיים, ושר החקלאות אורי אריאל היה בפגישה עם מודי החודש. מודי עצמו מתכוון להגיע לביקור ראשון אי פעם של ראש ממשלה הודי בישראל, שייערך כאמור ביולי. לקראת הביקור נערכות שתי הממשלות בניסיון להגיע לחתימה על כמה שיותר הסכמים כלכליים. על פי חלק מההערכות ייתכן שייחתמו במהלך הביקור אפילו עשרות הסכמים, בהם כנראה פרויקט אחד או שניים שיהיו פרויקטי עוגן ענקיים.

עד כה הקשרים הכלכליים בין הודו וישראל התמקדו בעיקר בסחר ביטחוני מוצלח. לעומת זאת, היצוא האזרחי להודו מתקשה להתרומם. היקפו כ-4–5 מיליארד דולר כבר חמש שנים - אף שעל פניו נראה כי לשתי המדינות יש אפשרויות רבות לשיתוף פעולה כלכלי בתחומי החקלאות, המים, הפינטק והחדשנות בכלל. עתה שתי המדינות מגששות בניסיון לפרוץ את מחסום הסחר ביניהן.

במהלך הביקור של השר אריאל בהודו החודש החלה להיבדק האפשרות של חתימת הסכם עוגן בתחום החקלאות המתקדמת - בין היתר העברת ידע חקלאי ישראלי לחקלאים המסורתיים בהודו באמצעות הדרכה, מכירת זרעים מתקדמים ושיפור השימוש במים. הכוונה היא לנסות לחתום עם הודו על הסכם דומה לזה המתרקם עם רוסיה, שבמסגרתו אמורה ישראל להעביר לה ידע מתקדם בתחום ניהול הרפתות בסכום של עד 13 מיליארד דולר. ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, ביקר בישראל השנה כחלק מהמגעים לחתימה על מפת דרכים חקלאית בתחום משק החלב בין שתי המדינות (הביקור שעמד בסימן הרחפן שקיבל במתנה מאריאל).

חיסכון במים או טיהור מים

במקביל נבחנת האפשרות של שילוב של ישראל במגה פרויקט שייערכו בהודו בתחום המים - חיסכון במים או טיהור במים. אף שכמות הגשמים בכמה אזורים בהודו היא מהגדולות בעולם, המדינה סובלת ממחסור במים שפירים עקב זיהום קשה של מקורות המים העיליים והתת קרקעיים שלה. בשל הזיהום ניזונים אזורים שלמים בהודו רק מהתפיסה של מי גשמים, ולא משאיבת מים מהנהרות או מהקרקע. אחד מהמגה פרויקטים שמודי כבר הכריז עליהם הוא זה של ניקוי הגנגס. קיימת גם אפשרות של מגה פרויקט בתחום הרפואה הדיגיטלית, אבל כנראה שבתחום הזה יש לישראל פחות מה להציע.

לפי חלק מהמקורות הממשלתיים, מודי מעונין להגיע להסכם עוגן עם ישראל באחד התחומים הנבדקים בהיקף של "מיליארדי דולרים" שיהיה בו "אימפקט עולמי". לדברי המקורות, שתי הממשלות צריכות לגבש החלטה עד הביקור ביולי בנוגע לתחום שבו יתמקד המגה פרויקט ובנוגע להיקפו. לעומת זאת, מקורות אחרים טוענים כי מדובר בהגזמה, שכן לישראל אין יכולת להרים פרויקט בהיקף של מיליארדי דולרים עם הודו. לדבריהם, די בכך שייחתמו שורה של הסכמים על העמקת הפעילות הכלכלית של ישראל בהודו, כדי שהביקור ייחשב להצלחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים