מופע הצביעות של יאיר שמיר | עמית סגל

בשביל ישראל ביתנו מותר לשקר: עמית סגל על ניסיונות הערבוב של יאיר שמיר, שמנסה להציל את מועמדותו לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית

עמית סגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר שמיר
יאיר שמירצילום: אמיל סלמן
עמית סגל

לפני חמש שנים סיפר לי מישהו שיאיר שמיר עומד להשתריין כמספר שתיים של אביגדור ליברמן. צלצלתי לשמיר. הוא הכחיש. פירסמתי בכל זאת. אחר כך חשבתי: איזה שינוי. האבא אמר פעם שבשביל ארץ ישראל מותר לשקר, הבן הרחיב את זה גם לישראל ביתנו.

נזכרתי בזה שוב היום. בניסיון להציל את מועמדותו לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית מהנזק הכבד שגרם לה התחקיר ששידרנו בחדשות 2 בשבוע שעבר, התראיין שמיר לאודי עציון בידיעות אחרונות.

שמיר מנסה להתגונן מהטענות שהוא טובל עד צוואר בניגודי עניינים, ובעברית: שהוא קידם בכובעו הציבורי כיו"ר של חברות ממשלתיות גופים זרים שהשקיעו בחברה הפרטית שלו, "קטליסט". למרבה הצער, אין ממש קשר בין טענות שמיר לבין העובדות. יום שישי יום קצר, ולכן עצרתי אחרי שלוש הדוגמאות הראשונות.

הצרפתים

במוקד התחקיר עמדה העובדה שקבוצת דאסו הצרפתית השקיעה סכומי עתק בחברה הפרטית של שמיר, ואילו הוא בתפקידו בתע"א קידם במרץ ובלי שום גילוי נאות שיתופי פעולה ענקיים איתה.

גרסת שמיר: לא קבוצת דאסו השקיעה בחברה שלי אלא אחד מבעליה, לורן דאסו, שעשה זאת כאדם פרטי. אה, והוא גם עשה בר מצווה מאוחרת וכולם התרגשו. אין כמו קצת ציונות כדי לדלג על מידע לא נעים

האמת: אתר האינטרנט של "קטליסט", בוודאי לא גוף תקשורתי עוין, מציין במפורש: "קרן קטליסט 2 נוסדה בשיתוף פעולה... עם קבוצת דאסו". לא פרטי ולא בטיח.

הסינים

בתחקיר הראינו כיצד כיו"ר החברה הממשלתית נת"ע שמיר פועל במרץ למען הכרזה על חברה ממשלתית סינית כזוכה במכרז המיליארדים לייצור קרונות הרכבת הקלה בתל אביב, בעוד חברה אחרת שנשלטת בידי ממשלת סין מקימה שיתוף פעולה של 200 מיליון דולר עם החברה הפרטית שלו.

גרסת שמיר: "לא לחצתי לטובת בחירה בסינים. אני בכלל לא ידעתי שהם זכו. ועדת המכרזים היא גוף עצמאי שלא מדווח על החלטותיו".

האמת: איך אומרים? נו, טוף. שמיר לא ידע שהסינים יזכו? הוא לא קרא את הדו"ח הקטלני של החשבת הכללית באוצר שמסביר איך המכרז נתפר למידות הסינים? הוא לא קרא בכל עיתון כלכלי אפשרי בחודשים שלפני ש"על פי ההערכות הזוכה תהיה החברה הסינית"? כמו נתניהו והשמפניה, גם הוא לא ידע?

האוטובוסים

שמיר נשאל מדוע כיושב ראש העלים עין מהעובדה שידידו האישי, מנהיג עובדי תע"א והשר חיים כץ, הסיע אלפי עובדי חברה באוטובוסים להצבעה בפריימריז של הליכוד.

גרסת שמיר: "האוטובוסים זו אגדה אורבנית. הנושא נבדק בידי מבקר המדינה ולא הבשיל לדו"ח".

האמת: טוב, זה כבר באמת מדהים. הרי לא מדובר כאן בנושא עסקי סבוך. כל עם ישראל ראה את התיעוד המרשיע בכתבה שפירסמנו ב-2009, ובה מאות אוטובוסים מביאים את עובדי החברה באמצע יום עבודה כדי לממש את זכותו הדמוקרטית של כץ לעשות דילים.
ויש גם שורת אי דיוקים באשר להעסקתו של המקורב רמי כהן הנאשם בשחיתות, ועוד ועוד.

לקראת סוף הראיון שמיר עוד מחלק ציונים לרמת המוסר של השלטון הנוכחי: "זה מגעיל (הסיגרים והשמפניה), אסור שזה יקרה. הבעיה שאצלנו הקריטריון הוא אם זה פלילי או לא. אין באמצע. אנשי ציבור צריכים להיות נקיים וצחורים. יש פתגם בצרפתית: מי שגונב ביצה גם יגנוב שור". על הפסקה הזו של שמיר אני דווקא חותם בעיניים עצומות.

הכותב הוא עיתונאי חדשות 2

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה