יוגב משיק את נבחרת הדירקטורים השלישית: "זה עובד מצויין"

על רקע כוונות הממשלה לחזור לימי המינויים הפוליטיים, הודיע מנהל רשות החברות על פתיחת המכרז לבניית מאגר המועמדים השלישי לדירקטוריונים בחברות הממשלתיות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב
מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, במסיבת העיתונאים היוםצילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

על רקע כוונות כמה משרי הממשלה לחזור ולהכשיר את המינויים הפוליטיים בשירות הציבורי – הודיע הבוקר מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, על השקתו של המכרז השלישי לאיוש נבחרת הדירקטורים בחברות הממשלתיות – נבחרת 2017.

בעקבות בקשות שרים, הסכימה רשות החברות להגדיל את מאגר המועמדים בנבחרת - וזו תמנה בסוף השנה 900 איש ואישה. 500 חברי נבחרת 2015 יישארו במאגר - ולא יידרשו לעבור מכרז חדש. עליהם יתוספו עוד 400 מועמדים חדשים.

המועמדים המעוניינים להתמנות לדירקטוריונים הממשלתיים אמורים להגיש מועמדותם עד ל-20 בפברואר. במהלך מארס ייבדקו המועמדים למול תנאי הסף – ואחר כך ינוקדו בידי תוכנה שפותחה עבור רשות החברות הממשלתיות, כדי שהליך הניקוד יבוצע באופן אוטומטי. באפריל-מאי תבצע הרשות את הראיונות האישיים, באמצעות מכון אדם מילוא – והנבחרת תגובש ביוני ותוצג אז לשרים.

המכרז החדש ישקף ארבעה שינויים בהליך המיון. האחד, תוספת פרופיל של טכנולוגיה וחדשנות – כלומר קליטה ייעודית של דירקטורים בעלי ניסיון בעולם ההייטק, למשל. בנוסף, ישוריין ייצוג ליוצאי אתיופיה, חרדים, עולים חדשים ובעלי מוגבלויות.

כמו כן, ובעקבות בקשות הדרג הפוליטי לריכוך מסוים של תנאי הסף בנבחרת 2017 – הוחלט על שני שינויים נוספים: הדרישה לניסיון ניהולי מוכח של שבע שנים – הופחתה לחמש שנים, ואילו משקל הניסיון המוקדם בדירקטוריונים לצורך ניקוד המועמדים – הופחת מ-30% ל-20%.

"תגישו מועמדות, וכמה שיותר מהר", אמר יוגב. "התהליך כבר הוכח כנקי, שוויוני ופומבי – ויש פה סיכוי לעוד אנשים שרוצים לתרום לסקטור הציבורי ולמדינה להצטרף ולהיות חלק משינוי דרמטי בחברות הממשלתיות".

לדברי יוגב, יישום הרעיון של מינוי דירקטורים מקרב מאגר מועמדים שנבחר על בסיס שוויוני ואובייקטיבי "עובד מצוין", כלשונו. "הרעיון הוא גישור בין כמות עצומה של אנשים מתאימים - שרוצה ויכולה לתרום לחברות הממשלתיות להפוך לנקיות, בריאות ויעילות – לבין השרים הממנים. תפקידנו ברשות להיות באמצע, ולהנגיש את האנשים המתאימים ביותר, על מנת שהשרים יוכלו לבחור ביניהם", אמר יוגב.

לדברי יוגב, 85% מנציגי הציבור שמכהנים כיום כדירקטורים בחברות הממשלתיות מונו מקרב נבחרת הדירקטורים – 242 מתוך 283 דירקטורים. לטענתו, בשלוש השנים האחרונות לא בוצע אף מינוי לדירקטוריונים של החברות - שלא משורות הנבחרת. מכאן, שבתוך כמה חודשים כלל הדירקטוריונים יאויישו בידי חברי נבחרת בלבד (או מועמדים חיצוניים שעברו הליך תואם נבחרת).

לדברי יוגב, 63% מהדירקטורים הם בעלי מומחיות פיננסית, 70% הם בעלי ניסיון בדירקטוריונים ו-81% בעלי ניסיון ניהולי בכיר.

לטענת יוגב, המהפכה באה לידי ביטוי במעבר תוצאות החברות הממשלתיות לרווח, הגדלת ייצוג נשים (50%) ובני מיעוטים (16%) בדירקטוריונים, הפחתת שיעור הנפוטיזם וירידה של 66% בקליטת עובדים בני משפחה – וכן מוכוונות עסקית בניהול החברות.

"הדירקטוריונים עובדים בצורה מרשימה והשינוי קרה", סיכם יוגב.

הסכסוך עם באב"ד? "אי הבנה שנדע להסדיר"

יוגב אמר כי היה "שמח אם סמכות השרים למנות דירקטורים היתה מבוטלת", אך כל עוד החוק לא שונה, נבחרת הדירקטורים היא בגדר המלצה בלבד. לדבריו, "בידי השרים נתונה כבר היום היכולת להשפיע על החברות הממשלתיות ולהכתיב את מדיניותם. ואולם בכל הנוגע למינוי דירקטורים, המומחיות של השרים אינה קיימת - והמנגנון כיום מקים עליהם מערכת לחצים".

לדברי יוגב, הצלחת הנבחרת מותנית בהמשכיותה ובניתוק החברות הממשלתיות מהעולם הפוליטי. "זו מלחמה שיצרכו להמשיך בה לאורך זמן", אמר יוגב, והוסיף כי לדעתו יש להפסיק גם את הליך "תואם נבחרת", שבמסגרתו מעלים השרים מועמדים שאינם נכללים בנבחרת הדירקטורים, כדי שאלה יעברו הליך מיון נפרד.

באשר לסכסוך הנמשך בינו לבין מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד - שדרש גם לבטל את מסיבת העיתונאים להצגת הנבחרת החדשה - אמר יוגב כי מדובר ב"אי הבנה שנדע להסדיר". לדבריו, "מחובתי להנגיש ולהציג את הנבחרת החדשה לציבור - ואני לא מכיר דרך טובה מזו".

יוגב הוסיף כי הליך כינון הנבחרת וקביעת הקריטריונים נעשה בשיתוף מלא עם האוצר. "הסמכות והאחריות לניהול התהליך המכרזי עצמו היא כולה שלנו - ושם לא עירבנו אחרים. זה הליך מעין מכרזי שחייב להיות נקי ביותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"