המחנה הציוני בעתירה לבג"ץ: הרחק את נתניהו מתיק התקשורת

על פי העתירה, ראש הממשלה נמצא בניגוד עניינים חמור ■ בפוסט שפירסם נתניהו בפייסבוק הודה כי הבחירות לכנסת ה-20 נערכו כדי ש"חוק ישראל היום" לא יעבור

צבי זרחיה
צבי זרחיה
יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג
יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוגצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, וסיעת המחנה הציוני, הגישו הבוקר (א') עתירה לבג"ץ בתביעה להורות לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להשעות את עצמו מתפקידו כשר התקשורת. זאת עד לסיום החקירות והכרעת היועץ המשפטי לממשלה בפרשות המוכרות כ"תיק 1000" ו-"תיק 2000". בשבוע שעבר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ באותו נושא.

העתירה, שהוגשה באמצעות היועצים המשפטים של המחנה הציוני, עו"ד שמעון בראון ועו"ד ערן מרינברג, עוסקת בניגוד העניינים המובהק בו מצוי ראש הממשלה: בעיקר לגבי אופן הפעלת שיקול דעתו בענייני המשרד, המשיקים לנושאים הכרוכים בחשדות המיוחסים לו, וכן ביחס לאישים המעורבים והקשורים במישרין או בעקיפין לענף התקשורת בישראל.

על פי הנטען בעתירה, "מהמידע שמגיע לציבור בעקבות החקירות כאמור, ומהאנשים המעורבים בהן, הנמצאים בלב ליבו של עולם התקשורת בישראל, עולה חשש כבד כי שר התקשורת מצוי בניגוד עניינים מובהק. ניגוד העניינים אינו מאפשר לשר למלא את תפקידו, תוך שטובת הציבור עומדת לנגד עיניו, לפני השיקולים האישיים שלו, הכל ללא משוא פנים וללא השפעות ושיקולים זרים. בנוסף, בנסיבות כאמור וכל עוד מתנהלת כנגדו חקירה, לא ניתן להבטיח שאמון הציבור בשר ובמשרד התקשורת, ובהחלטותיהם וביזמותיהם, לא יפגע כתוצאה מכך שפעולותיהם עלולות להיראות כמושפעות משיקולים זרים".

כתב העתירה מציין כי השיחות שפורסמו בכלי התקשורת מצביעות על קשריו של ראש הממשלה עם גורמים בכירים בענף התקשורת: "במסגרת השיחות בין מו"ל ידיעות ובין ראש הממשלה שנחשפו לציבור, התגלה כי ראש הממשלה נתניהו הציג עצמו כמי שיכול לשלוט בעיתון 'ישראל היום', וכמי שיכול לכוון את פעילותו.

"יתרה מזו, מהפרסומים השונים המגיעים לציבור, פעל לכאורה ראש הממשלה ושר התקשורת באופן אישי כמתווך, על מנת למצוא לקבוצת ידיעות משקיעים או רוכשים במקומו, או ביחד עם מר מוזס. ראש הממשלה, המשמש גם כשר התקשורת, נחקר מספר פעמים בגין חשדות לעסקה אפשרית בנוגע להנמכת הטון הביקורתי של עיתון ידיעות אחרונות כלפיו, בתמורה לתמיכתו של ראש הממשלה בחוק הידוע בכינויו 'חוק ישראל היום', או בהבנות מסוג אחר, לרבות התערבותו של ראש הממשלה באופן הפצתו של העיתון ישראל היום.

"אמנם פרטי החקירה חסויים, אולם בפוסט שפרסם ראש הממשלה ושר התקשורת עצמו, ביום ה-15 לינואר 2017, הוא אישר כי הלכה למעשה הבחירות לכנסת ה-20 שנערכו בישראל ב-2015, נערכו בעקבות התנגדותו של לחוק".

העתירה מסבירה כי מקור ניגוד העניינים נעוץ בך שלתקשורת השפעה רבה על דעת הקהל, וכתוצאה מכך כוחו של שר התקשורת הינו משמעותי, משום שביכולתו לקבוע מדיניות ולהשפיע על ציבור הבוחרים, ולא בכדי ביקש ראש הממשלה לשמור את תיק התקשורת לעצמו.

"תפקיד התקשורת במשטר דמוקרטי, הינו בין השאר העברת מידע לאזרח על פעולות השלטון, פיקוח וביקורת על השלטון, מתן במה לביטוי קול העם, חינוך לדמוקרטיה, שמירה על זכויות המיעוט ושמירה על זכויות הפרט", כך נכתב.

יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג: "על שולחן משרד התקשורת עומדים עניינים דחופים לטיפול בעת הקרובה, ביניהם פתיחת ערוצי חדשות חדשים ברישיונות ובכבלים, פיצול ערוץ 2, רגולציה של ערוץ 10, הרדיו האזורי, הכבלים והלוויין, הפעלת תאגיד השידור הציבורי, יישום דו"ח ועדת פילבר וטיפול בריכוזיות בענף התקשורת.

"ראש הממשלה הודה בניגוד עניינים חמור, וכל רגע בתפקיד מהווה נזק הולך ומחמיר. משול המצב שנוצר לשר תחבורה שהודה שהוא בעל עניין אישי ועסקי בחברת התחבורה הגדולה במדינה, או לשר אוצר שהוא בעל עניין אישי ועסקי בבנק הגדול במדינה. דבריו של רה"מ הפכו אותו ממשרת ציבור למשרת חברה פרטית בבעלות איל הון פרטי, המפעיל את ראש הממשלה כמנהל שיווק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?