האוצר מציע לזכייני הפיס 3 חודשי פיצוי בגין הפסקת הפעלת מכונות המזל

זכייני הפיס בתגובה הודיעו כי לא יתפשרו על פיצוי לתקופה של פחות משנה ■ מחלוקת נוספת נעוצה בהצעת האוצר לבטל את הימורי הסוסים מיידית; בין היתר בשל החשש שהמדינה תצטרך לפצות את החברה הבריטית בסכומים גבוהים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת הימורים עם מסכי טלוויזיה ושלושה מהמרים
תחנת טוטוצילום: דניאל בר און
צבי זרחיה
צבי זרחיה

משרד האוצר מציע לזכייני הפיס פיצוי בגובה של הכנסותיהם מ-3 חודשי הפעלת מכונות המזל, בגין הפסקת פעילותן של מכונות אלה - אבל הם דחו את ההצעה. כך התברר היום (ד') בישיבתה של ועדת הרפורמות, שדנה בביטול הימורי סוסים, הגבלת הוצאות השיווק של הפיס והטוטו ועוד, במסגרת חוק ההסדרים.

חיים טל, יו"ר הוועד של זכייני הפיס הודיע כי הם לא יתפשרו על פיצוי לתקופה של פחות משנה. "על פיצוי של פחות משנה לא נשב לדבר איתכם. אל תמציאו לי נוסחאות מדעיות שלבסוף משאירות אותי עם גרושים".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: אייל טואג

על כך השיב מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, כי "לא יהיה פיצויים של שנה או פיצוים ארוכי טווח. המדינה לא תהיה אחראית לפצות את העסק לכל החיים, והפיצוי צריך להיות פרופורציונלי. עם זאת, נעשה הכל כדי לבוא לפנים משורת הדין ולסייע, רק בגלל הקריאה האנושית". איתי טמקין, מאגף התקציבים באוצר, הוסיף כי "אנו מוכנים לתת לזכייני הפיס בלעדיות לתקופה ארוכה. יש רצון עז ללכת לקראתם".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי כהן (כולנו), קרא לצדדים להמשיך במשא ומתן, ולהציג את תוצאותיו בישיבת הוועדה הבאה, ביום רביעי עוד שבוע. כהן קרא למשרד האוצר "להגיע לסיכום מכובד עם זכייני הפיס. תנו להם פיצוי מכובד. אני תומך בצמצום ההימורים וההתמכרויות אבל הזכיינים הם לא הבעיה".

באב"ד השיב כי "הזכיינים הם לא עבריינים והם לא עשו שום דבר שהוא לא בסדר. כששר האוצר דיבר על 'כסף מזוהם', הוא לא התכוון לזכיינים אלא לכך שהמדינה נתנה היתר להימורים שמייצרים כסף שהוא בעייתי".

בוועדה הועלתה סוגיית היקף התקציבים שיועברו על ידי הפיס לרשויות המקומיות, ועל ידי הטוטו לענפי הספורט, בעקבות ביטול מכונות המזל על ידי הפיס והפסקת ההימורים של מרוצי הסוסים בחו"ל באמצעות הטוטו. טמקין הודיע לוועדה כי "נפגשנו עם משרד התרבות והספורט, ורוב הנושאים לובנו ותואמו. סוכם כי לא תהיה פגיעה בתקציבי הספורט. עם זאת, טרם סוכם הפיצוי שיינתן מביטול מרוצי הסוסים".

ח"כ אלי כהןצילום: אוליבייה פיטוסי

מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, העיר כי "ישבנו ארוכות עם משרד האוצר, והגענו לשיח לגבי צמצום הפערים בעניין מירוצי הסוסים והקלות אחרות במסגרת הרפורמה המתוכנת. אנו רוצים לראות שהפערים עם האוצר לא גדולים, המספרים מסתנכרנים, וכי לא תהיה פגיעה בתקציבי הספורט". על כך השיב באב"ד שהוא מקווה שהסיכומים עם משרד התרבות לא ישתנו כפי שהיה באחרונה. שרעבי השיב שגם הוא מקווה שהאוצר לא יסוג מהסיכומים.

סוגייה אחרת הנתונה במחלוקת, היא הצעת האוצר לבטל את הימורי הסוסים מיידית. חחלק מחברי הוועדה מתנגדים לכך, בין היתר בשל החשש שהמדינה תצטרך לפצות את החברה הבריטית בכ-200 מיליון שקל. ההסכם בין החברה הבריטית GBI לבין הטוטו יפוג באוגוסט 2018, ומרבית חברי הוועדה תבעו שלא לבטלו קודם לכן אך גם לא להאריכו.

לפי הצעתו של כהן, בנוסח החוק יוסמך שר האוצר, משה כחלון, לנהל משא ומתן עם החברה הבריטית לגבי סכום הפיצוי בגין הפסקת מירוצי הסוסים. כל סכום שהמדינה תצטרך לשלם לחברה הבריטית - יובא לאישור הוועדה, ובכלל זה המקורות התקציביים לכך.

בעניין המשא ומתן עם החברה הבריטית קרא באב"ד לחברי הוועדה לא לנקוב במספרי הפיצויים. "להיכנס למספרים פוגע במו"מ בצורה אנושה. אתם גורמים לנו להיות בעמדה מוחלשת מול החברה הבריטית". ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) העיר "כשהמדינה רוצה לפצות, למשל את תושבי עמונה, היא מפצה יופי".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד) הגיש הסתייגות לחוק שלפיה מפעל הפיס והטוטו יבוטלו, כי הכספים המועברים על ידם לשלטון המקומי ולענפי הספורט בסך של כ-2.5 מיליארד שקל ימומנו על ידי המדינה. להסתייגות הזו הצטרף גם שמולי. טמקין אמר כי יש צורך בתמיכת 50 חברי כנסת בהסתייגויות הזו, בהיותה הסתייגות תקציבית. ביטן בתגובה: "נראה לך שלא אצליח לגייס 50 ח"כים?"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב