החשבת הכללית: יש לבצע מכרז בתום תקופת הזיכיון של כיל על משאבי ים המלח

מקורות באוצר: ההמלצה מנוגדת לנסיונות להגיע להסדרה של הארכת הזיכיון של כיל תמורת קבלת ויתורים לממשלה כדוגמת קבלת המלצות ששינסקי 2 ■ עבאדי בויאנג'ו הגישה היום לראשי האוצר את העבודה על הסדר הנכסים של כיל בתום הזיכיון

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ים המלח
ים המלחצילום: אילן אסייג
אורה קורן
אורה קורן

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, ממליצה להעביר את זיכיון כיל בים המלח, שיפוג ב-2030 למכרז פתוח, ולא להאריך אותו. כך הבהירה עבאדי בויאנג'ו במכתב ששיגרה היום לכלכלן הראשי של משרד האוצר, יואל נווה. בעקבות זאת, נופלות מניות כיל והחברה לישראל. כיל יורדת ב-2.8% במחזור של 15.6 מיליון שקל. החברה לישראל נחלשת ב-2.6% במחזור של 4.5 מיליון שקל.

"קיום הליך מכרזי הוא הדרך הנכונה למימוש מקסימלי של חלק הציבור במשאבי הטבע באיזור ים המלח", כתבה. מקורות במשרד האוצר ציינו, כי המלצה זו מנוגדת לנסיונות שנעשו בשנתיים האחרונות לשכנע את משרד האוצר להאריך את הזכיון של כיל תמורת הבנות חדשות עם המדינה בתמורה. כיל נמצאת בשליטת החברה לישראל שבבעלות עידן עופר.

מפעלי ים המלחצילום: בלומברג

"מסתובב דיל במסדרונות האוצר בשנתיים האחרונות, שעיקרו הארכת הזיכיון תמורת ששינסקי 2", אמרו המקורות. המלצות ועדת ששינסקי 2, שבינתיים רוככו, עוסקות בהגדלת התמורה שתשלם כיל למדינה מהזכיון.

עבאדי בויאנג'ו ציינה במכתב, כי סיימה את העבודה על הסדר הנכסים של כיל לקראת תום תקופת הזיכיון. נושא זה נחשב חלק מהותי לא רק מהעברת הזיכיון, אלא גם כחלק בעל השפעה מהותית על ההשקעות הצפויות של כיל בעשור הקרוב. העבודה המלאה הסתיימה והמסמך החתום הונח על שולחנו של מחליפה, רוני חזקיהו. המסמך לא מתפרסם, כדי לא "למלכד" את חזקיהו ולאפשר לו לשנות דברים שייראו חשובים בעיניו, כדי שיוכל להגן עליו בבוא היום מול כיל בעיקר.

במכתבה לנווה ציינה החשבת הכללית, כי העבודה מורכבת כיוון שיש מיגוון נכסים בכיל, בעלי אורכי חיים שונים מהמצויין בספרי החברה. כיוון שמדובר במפעל יצרני, לעתים הנכס הוא חלק מקו יצור.

עבודת המטה על הסדר הנכסים היא רק מחצית מהדרך שהמדינה צריכה לעבור לקראת 2030. בהמשך, יתבצע שימוע לכיל ויהיה צורך להעביר את המסמך לאישור הממשלה.

עבאדי בויאנג'ו גם חברה בועדה שהוקמה לקביעת עמדת המדינה בתום תקופת הזיכיון של כיל ב-2030. במכתבה לנווה ציינה, כי במהלך עבודת הסדר הנכסים התחדדו כמה סוגיות, שניתן וראוי לדון בהן כבר עתה בועדת תום הזיכיון.

מיכל עבאדי בויאנג'וצילום: אמיל סלמן

בראש הנושאים ציינה החשבת הכללית את שאלת השתתפותם של גורמים בינלאומיים במכרז. בעבר פסלה עבאדי בויאנג'ו את נסיון פוטאש הקנדית לרכוש את כיל, אולם ניתן לדון בהשתתפות גופים בינלאומיים כחלק מקבוצה המתמודדת על הזיכיון. ההנחה היא שללא תחרות בינלאומית, לא ניתן יהיה ליצור תחרות לכיל.

בנוסף ציינה עבאדי בויאנג'ו, כי יש לקבוע עמדה חד משמעית המתייחסת לסעיף 25 לחוק הזכיון העוסק בזכות הסירוב הראשונה של כיל. סעיף זה שניתן לפרש כך, שחייבים להציע לכיל את הזיכיון בתנאים שהמדינה הציעה לאחר, בעלת השפעה על התהליך. לדברי המקורות, כיל יכולה לומר למתמודדים אחרים שאין להם מה להתאמץ, כיוון שהיא ממילא תציע מה שהם יציעו כדי להאריך את הזיכיון.

אם הזיכיון לא יוארך, המדינה מתחייבת לרכוש מכיל את הנכסים. לדברי עבאדי בויאנג'ו, יש להחליט מה המדינה תעשה איתם, ואם היא תכניס אותם להליך המיכרז על הזיכיון או לא.

סעיף נוסף הוא הדרך הנכונה להגן על האינטרסים החיוניים של המדינה בכיל. כיום הם מוגנים במניית זהב, ונראה, שיש מקום לעדכן את האינטרסים ואת ההגנה עליהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר