הקרב על השבת ימתין - עד להכרעה על איחוד תל אביב ובת ים

זאת בתגובה לעתירה שהגישה עיריית תל אביב נגד שר הפנים, שסירב לאשר את התיקון לחוק העזר העירוני המאפשר פתיחת עסקים במתכונת מצומצמת

צבי זרחיה
צבי זרחיה
סניף של שופרסל בתל אביב
סניף שופרסל בתל אביבצילום: עופר וקנין
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הממשלה החליטה היום להודיע לבג"ץ שהיא מנועה מלקבוע את עמדתה בעניין פתיחת בתי עסק בשבת עד ששר הפנים, אריה דרעי, יכריע בעניין האיחוד בין תל אביב לבת ים. ההחלטה התקבלה לאחר דיון שהתקיים היום בעניין. המשמעות היא שהממשלה בעצם החליטה שלא להחליט בסוגייה, והיא מגלגלת אותה להכרעת בג"ץ.

הדיון בממשלה נערך משום שהממשלה נדרשה להשיב לבג"ץ לקראת הדיון שייערך ב-23 לינואר כתגובה לעתירה בעניין, שהגישה עיריית תל אביב נגד שר הפנים. דרעי סירב לאשר את התיקון לחוק העזר העירוני משנת 2014, המאפשר פתיחת עסקים בשבת ברחבי העיר במתכונת מצומצמת של עד 165 בתי עסק.

שר הפנים אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

ועדת מנכ"לים בראשות אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, גיבשה חלופות, אבל בשל חוסר הסכמה עם המפלגות החרדיות לא הוצגה המלצה לגבי אף אחת מהן. החלופות הן: פתיחת עד 164 בתי עסק בתל אביב, (חוץ מחנויות נוחות, וממתחמי קניות), פתיחת 140 בתי עסק ברחבי העיר או סגירת כל העסקים. ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי דרשו לסגור את בתי העסק, אך המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, הודיע שההמלצה הזו היא לא חוקתית ולא יוכל להגן עליה בפני בג"ץ.

עוד לפני ישיבת הממשלה אמר שר החקלאות, אורי אריאל (הבית היהודי): "השבת היא ערך יהודי ולאומי ומעוגנת בסטטוס־קוו ההיסטורי, ולכן פגיעה בצביונה ללא הסכמה והידברות תהיה בכייה לדורות, ואתנגד לה". לדברי אריאל, "אישור ממשלתי לפתיחת עסקים בשבת, אפילו אם מדובר בכמה עשרות, מהווה שינוי מדיניות עם השלכות על כלל החברה הישראלית". לדבריו, "הפתרון שהממשלה צריכה להוביל הוא הארכת חופשת סוף השבוע לימי ראשון. על ידי כך, מרבית הוויכוחים וקרבות השבת ייהפכו ללא רלוונטיים. בכך אני מאמין ואת זה אקדם".

שר התיירות יריב לויןצילום: אמיל סלמן

שר התיירות, יריב לוין, הציע במהלך הישיבה אתמול שהממשלה תודיע לבג"ץ כי היא מנועה מהכרעה עד שדרעי יכריע בעניין האיחוד בין תל אביב לבת ים. לוין אמר כי אינו מבין "איך אפשר להודיע לבג"ץ שהממשלה מאשרת או לא מאשרת פתיחה של בתי עסקים בשבת, כשכל החלטה בסופו של דבר תשפיע על השאלה שעומדת בפני שר הפנים בסוגיית איחוד תל אביב ובת ים".

יו"ר מפלגת יהדות התורה ושר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר כי אין לשנות את הסטטוס קוו הקיים. ליצמן הזכיר שהנושא אף מעוגן בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין יהדות התורה. דרעי הזהיר כי פתיחת המסחר בשבת עלולה לאלץ עובדים לעבוד בשבת, ומדובר בדרך כלל באנשים שמשתכרים שכר מינימום ומוצאים עצמם בפועל נאנקים תחת החובה לעבוד בשבת.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, דרש להחזיר את הסמכות לפתיחת וסגירת עסקים בשבת לשר הפנים דרעי. בעניין זה טרם נערכה הצבעה. כזכור, בתחילת הקדנציה, בעת תקופת כהונתו של סילבן שלום כשר הפנים, הועברו הסמכויות בעניין לפי בקשתו משלום אל הממשלה כולה, משום שאחד מבעלי המכולות תרם לו בעבר.

פתיחה של בתי עסק בשבת היא סוגיה נפיצה בבת ים, שנחשבת עיר מסורתית. דרעי כבר החל בשימועים בעניין האיחוד, ובסוף השבוע הוקמו צוותים מקצועיים לבחון אותו.

יו"ר יהדות התורה, שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר בישיבה שאין לשנות את הסטטוס־קוו. ליצמן הזכיר שהנושא אף מעוגן בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה.

דרעי הזהיר כי פתיחת מסחר בשבת עלולה לאלץ עובדים לעבוד בשבת, כי מדובר בדרך כלל באנשים שמשתכרים שכר מינימום ומתקשים לסרב לעבודה גם בשבת. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, דרש להחזיר את הסמכות בעניין בשבת לשר הפנים. בעניין זה עדיין לא נערכה הצבעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?