אבי גבאי: "המע"מ צריך לרדת ב-10%"

השירות הציבורי לא מתפקד בגלל ביורוקרטיה, השרים לא צריכים למנות דירקטורים לחברות ממשלתיות ■ השר לשעבר אבי גבאי חוזר למערכת הפוליטית עם שאיפות לחולל מהפכה במגזר הציבורי, אך לא פוסל את העובדה שיכהן כחבר כנסת מן המניין ולא מתבייש להצהיר על ההון שצבר בשנותיו במגזר הפרטי

צבי זרחיה
צבי זרחיה
אבי גבאי
אבי גבאיצילום: תומר אפלבאום
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"יש לשפר את המגזר הציבורי ולגרום לו להתייעל. כך ניתן לחסוך כ–10% מתקציב המדינה. הציבור משלם הרבה על הביורוקרטיה במגזר הציבורי. אני מתכוון לפעול לצמצום משמעותי של הבירוקרטיה, שיפור השירות לציבור והתייעלות" - כך אומר אבי גבאי, שהודיע ביום חמישי על הצטרפותו למפלגת העבודה.

גבאי, 49, החל את דרכו המקצועית באגף התקציבים באוצר, שבו שימש רכז צוות תקשורת. ב–1998 עבר לשוק הפרטי ושימש עוזרו של מנכ"ל בזק דאז, עמי אראל. בהמשך, מונה לסמנכ"ל משאבי ניהול בבזק, סמנכ"ל כלכלה ואסטרטגיה, מנכ"ל בזק בינלאומי, ממלא מקום מנכ"ל בזק - ולבסוף כיהן גם כמנכ"ל בזק, עד 2013. ב–2014 סייע בהקמת מפלגת כולנו, ועד פרישתו מהמפלגה נחשב לאחד האנשים הקרובים ליו"ר משה כחלון.

כמי שצמח בשירות הציבורי ועבד גם במגזר הפרטי, לגבאי יש דעה נחרצת על הסרבול הביורוקרטי בשירות הציבורי. "אני שואף להביס את המפלצת הביורוקרטית", הוא אומר. "הממשלה לא רוצה לעשות את זה. בבזק ראיתי את הביורוקרטיה בתוך החברה, וידעתי לטפל בכך. אפשר לעשות את זה גם בשירות המדינה. קודם כל, יש לקדם ניהול ענייני ולמנות אנשים טובים לתפקידים - ולא מינויים פוליטיים.

"המשימה השנייה היא לטפל בתרבות הארגונית בממשלה", מוסיף גבאי. "במשרדי הממשלה יש אנשים מקצועיים וטובים — אבל לא נותנים להם כלים להצליח. יצרו מערכת שלמה של פוליטיזציה וביורוקרטיה פנימית בתוך המשרדים, שמונעת מהם לפעול ולא נותנת להם סמכויות ואחריות".

גבאי מאמין גם כי אפשר להפחית את תקציב המדינה בעשרות מיליארדי שקלים — ובלי לפטר עובדים. במקביל, הוא סבור שיש להוריד את המסים העקיפים מכיוון ש"מס רגרסיבי פוגע באנשים שעובדים הכי קשה", כדבריו. "יש להוריד את המע"מ ב–10% — אפשר לעשות את זה בלי לפגוע בשירותים ותוך כדי שיפור שירותים ובלי לפטר עובדים", הוא טוען.

הפחתה של 1.0% במע"מ פירושה אובדן הכנסות מדינה ממסים של כ–4.5 מיליארד שקל בשנה. כלומר לפי הצעתו של גבאי, הכנסות המדינה ממסים יקטנו בכ–45 מיליארד שקל בשנה. ואולם לטענתו, החיסכון יושג באמצעות ההתייעלות בשירות הציבורי.

"צמצום הביורוקרטיה יחסוך כסף רב למדינה", הוא אומר, "התהליכים בשירות הממשלתי מסורבלים. אזרח שזקוק לאישור או לעזרתו של פקיד ציבורי הולך ובא לאותו פקיד חמש פעמים עד שהוא משיג את מבוקשו. יש לי ניסיון מבזק בנושא שירות לקוחות — ככל שניתן שירות טוב יותר לאזרח, נחסוך כסף. בעמותת ידיד שבראשה אני עומד, הוכנה תוכנית שלמה לצמצום הביורוקרטיה שפוגעת בחלשים".

עוד טוען גבאי כי יש לפעול לשיפור האכיפה בישראל: "הכנסת מחוקקת חוקים מפה ועד להודעה חדשה, והממשלה לא מצליחה לאכוף את החוקים הללו. אין מספיק כוח אדם לכך. ברגע שנצמצם את הביורוקרטיה, נוכל להפנות משאבים וכוח אדם להגברת האכיפה.

שר האוצר משה כחלוןצילום: רמי שלוש

"צריך לייצר הליך שמביא לכך שימונו מנהלים טובים עם סמכויות ואחריות. בהרבה מאוד נושאים הפקידים חזקים מאוד — הבעיה היא שברגע שמגיע שר, והוא מתנהל בצורה לא עניינית, אז חלק מהפקידים מתכופפים ונותנים לדברים לקרות. פקידי מדינה בכירים וטובים עסוקים בהליכים ביורוקרטיים ולא בלפתור את בעיית זיהום האוויר למשל".

לגבאי ביקורת גם על הפוליטיזציה בשירות הציבור. "תהליכי המינויים בשירות המדינה עמוסים ביורוקרטיה — לוקח שנה לגייס עובד לשירות המדינה. זה מצב מטורף שצריך לתקן", הוא אומר. "במקביל, יש לצמצם את המינויים הפוליטיים בשירות המדינה — מינויים כאלה לא יתקנו את שירות המדינה. יש להביא מנהלים טובים, ולא להגביר את המינויים הפוליטיים".

גם היוזמה לביטול נבחרת הדירקטורים, שגיבשה בסוף השבוע ועדת השרים למינויים בשירות הציבורי, זוכה לביקורת מצד גבאי: "רשות החברות הממשלתיות היא הבעלים של החברות הממשלתיות ולא שרי הממשלה", הוא אומר. "הרשות צריכה למנות את הדירקטורים — ולא השרים. השרים הם הרגולטורים. שר התחבורה צריך להיות רגולטור של נמל אשדוד, אך לא למנות את הדירקטורים. המודל של נבחרת הדירקטורים הוא פשרה גדולה מאוד, שאין לבטלה".

גבאי אף סבור כי יש לפעול לצמצום העסקת עובדי קבלן בשירות המדינה, "כך שאת רוב העבודות תעשה המדינה באמצעות עובדיה — ולא באמצעות מיקור חוץ וחברות ייעוץ".

משרד קטן ויועצת תקשורת

עד סוף מאי 2016 שימש גבאי בממשלת נתניהו בתפקיד השר להגנת הסביבה. לפני חצי שנה הוא התפטר מהממשלה בעקבות צירופה לקואליציה של ישראל ביתנו, ומינויו של אביגדור ליברמן לשר הביטחון. בחצי השנה האחרונה היה מעורב בכמה עסקות פרטיות שאת טיבן הוא מסרב לפרט, וכן מונה ליו"ר עמותת ידיד, הפועלת להעצמת שכבות חלשות בחברה הישראלית. בנוסף, הוא חבר בשתי עמותות — אור למשפחות, המטפלת בהורים שכולים, ואקומיוניטי, המסייעת לשלב אנשים בעלי מוגבלויות במיחזור והשמשה של פסולת אלקטרונית. כל עיסוקיו בעמותות נעשים בהתנדבות.

עם התפטרותו הבטיח גבאי כי יחזור לפוליטיקה. מאז, ערך פגישות עם בכירים במפלגת העבודה, אחד מהם - בכיר לשעבר במפלגה — אמר לו כי יתקבל בה בזרועות פתוחות. ואכן, מיד עם הודעתו, זכה גבאי לברכות מראשי המפלגה. עוד לפני הפרסום הפומבי, נפגש גבאי עם יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, ועם ח"כ שלי יחימוביץ.

במפלגת העבודה מעריכים כי גבאי עשוי להתמודד על ראשות המפלגה בבחירות שייערכו בעוד כחצי שנה, ואולם גבאי מסרב לומר זאת מפורשות. "אני לא פוסל את האפשרות להתמודד על ראשות המפלגה. ברור שארצה להגיע לעמדת השפעה בה".

מי שכבר הודיעו על התמודדותם לתפקיד הם הרצוג, עמיר פרץ, ואראל מרגלית, שבירכו את גבאי על הצטרפותו. יחימוביץ' עדיין מתלבטת אם להתמודד על ראשות ההסתדרות או על ראשות העבודה.

כך או כך, טוען גבאי כי "אין לי ברית פוליטית עם אף אחד מבכירי המפלגה. לא נכנסתי למפלגה תחת חסות של אף אחד. שני מחנות במפלגה הציעו לי באחרונה להצטרף אליהם ולתמוך במועמדם לראשות המפלגה ובתמורה לכך ידאגו שאהיה במקום גבוה במפלגה, וסירבתי לכך, כי אני רוצה לבנות את הכוח שלי שלא תלוי באף אחד. אני לא שייך לאף מחנה במפלגת העבודה, ומעריך את יחימוביץ, הרצוג ופרץ". גבאי לא פוסל את העובדה שיכהן כחבר כנסת מן המניין. "להיות חבר כנסת זה תפקיד מכובד בעיני. ח"כ יכול לעשות עבודה טובה בוועדות".

באתר האינטרנט שהקים גבאי — שבאמצעותו הוא מבקש לפקוד מתפקדים למפלגת העבודה — נרשמו בתוך 24 שעות יותר מ–700 כניסות, וחלק מהאנשים אף התפקדו למפלגת העבודה. בקבוצות הווטסאפ המפלגתיות נרשמה תנועה ערה והתלהבות מהמצטרף החדש לעבודה.

גבאי שכר בשלב זה משרד של שני חדרים בגני התערוכה, ומשם מפעיל את המטה שלו. כמו כן, הוא שכר את שירותיה של היועצת הפוליטית ויועצת התקשורת, לינדה ששון. ששון עובדת במשרד היעוץ פי.אר 360, שבבעלות אבירם כהן וחיליק גולדשטיין. כהן כיהן בעבר בדוברות האוצר והיה דובר בנק לאומי.

"בבוא העת, אחשוף את הצהרת ההון שלי"

אם יכהן כראש מפלגה או כחבר כנסת, יתבקש גבאי לחשוף את הצהרת ההון שלו. לפי הערכות, בעשר שנות כהונתו בקבוצת בזק צבר גבאי הון של כ–50 מיליון שקל. הונו של גבאי יעמיד אותו במקום השני ברשימת חברי הכנסת העשירים, אחרי חבר מפלגתו ח"כ אראל מרגלית, שהונו מוערך בכ–220 מיליון שקל. במקום השלישי נמצא ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בבוא העת, כשאהיה איש ציבור, אחשוף את הצהרת ההון שלי", הוא מצהיר. "אין לי בעיה שכל איש ציבור יפרסם את הצהרת ההון שלו".

גבאי אמנם עשה את הונו במסלול הדלת המסתובבת מהשירות הציבורי למגזר הפרטי, אך הוא מזכיר שכשעבר לבזק היתה זו חברה ממשלתית, ושכרו היה כ–10,000 שקל בחודש. "אני לא יודע אם צריך להגביר את הצינון - כי זה לא העניין", הוא מסביר. "הסיפור הוא הדרג הפוליטי, ולא הפקידים. הבעיה היא שהחברות שולטות במי שיהיה הרגולטור שיפקח עליהן. את החיבור הזה יש לנתק, וזה תוצר של הדרג הפוליטי".

באשר למתנה שהעניק לבזק מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בהסכימו לבטל את ההפרדה המבנית בקבוצת התקשורת הזאת, עונה גבאי במעומעם. "זה שצריך לבטל את ההפרדה המבנית כולם מסכימים: האוצר, משרד התקשורת ובזק. השאלה היא אם התקיימו התנאים שקבעו שבהתקיימם מבטלים את ההפרדה המבנית בבזק. את זה אני לא יודע. זה עניין של עבודות של המשרדים ואני לא יכול לקבוע עמדה בעניין זה".

את המלחמה בבזק הוא משאיר לשר האוצר ולאגף התקציבים. גבאי אמנם היה מינוי אישי מקצועי של כחלון, בתפקיד השר לאיכות הסביבה, ואולם מאז התפטרותו מהממשלה ופרישתו ממפלגת כולנו לא שוחח עם כחלון - וגם לא הודיע לו מבעוד מועד על הצטרפותו למפלגת העבודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה