פלוג: מס דירה 3 יגדיל את מכירת הדירות במידה שולית - אך יגרום לעלייה בשכר דירה

קרנית פלוג בראיון לערוץ 2: "לאורך זמן נצטרך לגבות יותר מסים כדי להגדיל את ההוצאה האזרחית" ■ "לבנק ישראל יש תפקיד אחד הוא להגן על הציבור ועל היציבות. היתה ריכוזיות ויש הנחיות חדשות שמצמצמות את היכולת לתת הלוואות ללווה בודד"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מסוי הדירה השלישית יכול להגדיל במידה מסוימת ושולית את היקף הדירות שיימכרו על ידי משקיעים. אבל, מצד השני (בעקבות מכירת דירות על ידי משקיעים והקטנת היצע הדירות להשכרה) יכול לגרום לעלייה מסוימת בשכר הדירה. צריך להתייחס גם לאלה ששוכרים דירה" - כך אמרה הערב (שבת) נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בראיון לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2.

עוד אמרה פלוג כי "בהחלט יש מקום לירידה מסוימת במחירי הדיור. הפתרון היסודי לבעיית הדיור הוא לבנות הרבה יותר. מחירי הדיור החלו לעלות מ-2007 ולקח הרבה זמן עד שהיקפי הבנייה הגיעו למימדים הנדרשים כדי לענות על הצורך השוטף בדירות.

"היקף הבנייה הנוכחית הוא כן ברמה הנדרשת אבל הגענו לכך רק עכשיו. היקף הסיומים לא הגיע לשם וצריך להתמיד במאמצים שנעשים על ידי האוצר כדי להגדיל את ההיקף".

היא הוסיפה כי "כולם מבינים שצריכים בנייה מאסיבית בהיקפים של לפחות 50 אלף דירות בשנה".

קרנית פלוגצילום: אייל טואג

בעניין תוכניתו של שר האוצר משה כחלון 'מחיר למשתכן' אמרה כי "התוכנית היא יותר שאלה של הסטה של היצע לרוכשי דירה ראשונה. יש נכונות של האוצר לוותר על הכנסות ולהעביר סבסוד על הקרקע לדירה ראשונה".

בתשובה לשאלה על אמירתו בשבוע שעבר של רה"מ בנימין נתניהו שאמר כי קרא לפני כמה שנים לציבור לרכוש דירות בדרום הארץ אמרה פלוג כי "אין לי מה לומר על האמירה הזו. בסופו של דבר המחירים נקבעים לפי הביקוש וההיצע. המאמצים צריכים להיות בהגדלת ההיצע".

באשר לגובה הריבית במשק לנוכח העלאת הריבית בארה"ב אמרה פלוג כי "הריבית נועדה קודם כל לשרת את היעדים של צמיחה, תעסוקה, אינפלציה כי כך מוגדר בחוק. באירופה שהיא יעד מרכזי ליצוא הריבית עדיין שלילית. אנו נחליט על מדיניות הריבית לא לפי מבנקים מרכזיים אחרים אלא לפי הצורך במשק הישראלי".

בתשובה לשאלה על דבריו של אבי גבאי, לשעבר השר להגנת הסביבה, שטען בראיון לתוכנית "עובדה" כי בנק ישראל הסכים למתווה הגז כדי שלא יפגעו בבנקים באמצעות החוק להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, אמרה פלוג כי "לא היו דברים מעולם. לא מבינה מה משרתים הדברים הללו. היינו חלק מ"ועדת ששינסקי" בעניין תמלוגי הגז. הדברים הללו הם מופרכים לגמרי ולא מבינה לגמרי מה משרתות ההמצאות הללו".

בעניין ההגנה של בנק ישראל על הבנקים, ומתן אשראי נדיב על ידי הבנקים לטייקונים השיבה הנגידה כי "לבנק ישראל יש תפקיד אחד הוא להגן על הציבור ועל היציבות. היתה ריכוזיות ולגבי לווים (גדולים) יש הנחיות חדשות שמצמצמות את היכולת לתת הלוואות ללווה בודד. בנושא התחרות קידמנו רפורמות. הלווים הגדולים זה בנקאות של העבר. ההנחיות כיום מצמצמות את מתן ההלוואות ללווים גדולים. הבנקים הסיטו מאוד את כיוון ההרחבה למשקי בית ולצרכנות. בעיות פיננסיות גדולות נבעו במקומות אחרים מהחלק הלא מפוקח. יהיו גופים חדשים שיכנסו ויוכלו לתת אשראי כי הורדנו את חסמי הכניסה לגופים חדשים. חשוב לצד התחרות לשמור על היציבות".

היא הוסיפה כי "לאורך זמן נצטרך לגבות יותר מסים כדי להגדיל את ההוצאה האזרחית. משלמים מסים, אבל אנו משווים עצמנו למדינות אחרות וסה"כ הנתח של המסים לא גבוה. יש הרבה מאוד פטורים ממסים. שיעורי המס השולי כאן הם גבוהים אבל יש פטורים ויש לבדוק אם הם לא נרחבים מדי".

בעניין בדיקת התלונה נגד מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ציון קינן בעניין הטרדה מינית אמרה פלוג כי "אנו בודקים את הנושאים של הממשל התאגידי ואת אופן הטיפול של הבנק ומניחה שבזמן הלא רחוק נשלים את הבדיקה וניידע את הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?