חברי הכנסת אישרו עוד 30 מיליון שקל להתנחלויות - בלי לדעת לאן ילך הכסף

חברי האופוזיציה בוועדת הכספים דרשו לקבל את פירוט המוסדות שאליהם יועברו הכספים ■ ח"כ שפיר: "בלי ייעוץ משפטי נראה שחיתות כמו בפרשת ישראל ביתנו" ■ בסך הכל אושרו אתמול העברות בכ-600 מיליון שקל

צבי זרחיה
צבי זרחיה
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ זוהר. "ההעברה - כדת וכדין"צילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה אתמול העברה של 30.2 מיליון שקל כמענקים ל"התיישבות צעירה" בשטחים. זאת, לאחר שבאוגוסט הוועדה כבר אישרה העברת 15 מיליון שקל למטרה זאת. עוד אושרה אתמול העברה של 8 מיליון שקל ליעדים לפי בחירת יו"ר הקואליציה, דוד ביטן (הליכוד), 8.9 מיליון שקל ליעדים שעליהם ימליץ מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) וכן העברה של 1.3 מיליון שקל לרשויות מקומיות במסגרת הסכם פוליטי עם זוהר.

בפתח הישיבה ניסו חברי הוועדה מהאופוזיציה - ובהם מיקי רוזנטל, סתיו שפיר (המחנה הציוני) ומיקי לוי (יש עתיד) - למנוע את אישור הפנייה שהגיש משרד האוצר לח"כים. למרות זאת, הפנייה אושרה בתוך שעה קלה. שפיר טענה כי "קיבלנו ממש לפני הישיבה פנייה תקציבית שהיא כל כולה בקשה פוליטית. שוב הממשלה הזאת בוחרת לתקצב עוד ועוד את יישובי יו"ש על חשבון יישובי הפריפריה, אך לא מצהירה על כך בפומבי. היא מתקצבת את יו"ש פי חמישה מאת תושבי הפריפריה. במקום להביא את התקציבים הללו בהעברות תקציביות כדי להסתיר את זה מעיני הציבור - שתודיע לכנסת ששונו סדרי העדיפויות".

ח"כ רוזנטל פנה ליו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ואמר כי "ביקשת מאתנו לגלות אחריות ולאפשר לדון בהעברות תקציביות שלא על פי הנוהל הקבוע, כי מדובר בשבוע האחרון של שנת הכספים. השתדלנו לגלות אחריות, אך מה שמניחים בפנינו זה כספים פוליטיים שאין להם קשר לצרכים אמיתיים. זה לא ראוי, ואני דורש שלא לדון בהעברות ולא להצביע עליהן".

ח"כ מיקי לוי טען כי "מעבר להעברות הספציפיות שמדובר בהן כעת, סך ההעברות התקציביות שאישרנו השנה במסגרת שינויים בתקציב 2016 היה הרבה מעבר לשינוי התקציב המוצהר". כפי שפורסם אתמול ב–TheMarker, היקף ההעברות והשינויים בתקציב שאישרה הוועדה ב–2016 הסתכם בכ–55 מיליון שקל.

רוזנטל אמר כי "לא ייתכן לאשר את ההעברה הזאת מבלי לדעת למה הולך הכסף, לאילו מוסדות. לבית כנסת? למתנ"סים? אפשר לומר על הכל שזה 'למטרות ציבור'". שפיר אמרה כי "אני רוצה לדעת איפה הגופים האלה ממוקמים. לפי מה הוחלט לתעדף אותם? חייב להיות בדיון הזה ייעוץ משפטי, אחרת הוא ייהפך לשחיתות כמו בפרשת ישראל ביתנו - ואסור שהוועדה תידרדר לכך".

ח"כ זוהר הסביר כי "מדובר בכספי מענקים לכיסוי גירעונות במועצות מקומיות. לגבי הכספים הקואליציוניים, ההעברה נעשית כדת וכדין ובהתאם לחוק, עם חשיפה לאן הכסף הולך בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה". שפיר השיבה לו כי "בפעמים קודמות היו סיפורי שחיתות סביב מענקים ביטחוניים לשטחים. זה כסף פוליטי ולא חוקי".

נציג משרד הפנים בדיון, מרדכי כהן, הסביר כי "הכספים יגיעו למשרד הפנים, ויחולקו פי קריטריונים שנותנים משקל לאיתנות הרשויות ומידת הפריפריאליות".

ח"כ סתיו שפיר צילום: אוליבייה פיטוסי

ביטן: "להפסיק עם הצביעות הזאת"

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), אמר כי "מדובר בכספים שנובעים מהסכמים קואליציוניים. אלה לא כספים שמועברים אלינו באופן פרטי, אלא שהולכים למטרות ציבוריות. הגיע הזמן להפסיק עם הצביעות הזאת. זה חלק מהתהליך הדמוקרטי ואין עם זה שום בעיה. אין פה שום דבר ייחודי. הכל הולך למטרה ציבורית ראויה, וככל שהיא עומדת במבחן החוק היא לגיטימית".

גפני טען בפני הח"כים כי "יש לאפשר למשרדי הממשלה לממש פרויקטים ותוכניות, ולמנוע מצב שבו כספים למטרות שכבר אושרו יחזרו לאוצר. מה שהוועדה תעכב היום לא ימומש, וזאת תהיה פגיעה בציבור".

בהמשך היום אישרה הוועדה שורה של העברות בסך כולל של כ–600 מיליון שקל - ובהן 300 מיליון שקל לפיתוח התחבורה, ו–200 מיליון שקל לבניית כיתות חדשות ברשויות המקומיות. עוד אושרה העברת 297 מיליון שקל לתקציב הפיתוח של משרד התחבורה, בעקבות הקדמת ביצוע פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"