היועמ"ש אישר: חקירה באזהרה נגד ראש הממשלה נתניהו

ערוץ 10 דיווח הערב כי אביחי מנדלבליט אישר למשטרה לפתוח בחקירה פלילית. פרטי הפרשה העיקרית בחקירה טרם פורסמו

TheMarker Online
נתניהו בישיבת הקבינט השבועית, החודש
נתניהו בישיבת הקבינט השבועית, החודש צילום: ABIR SULTAN/אי־פי
TheMarker Online

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו - כך דווח הערב (ד') בערוץ 10. משמעות המהלך היא כי בפועל ניתנה לאגף החקירות במשטרה אישור לזמן את ראש הממשלה לחקירה באזהרה.

נתניהו צפוי להיחקר בנוגע לשתי פרשות. לפי חדשות 10, גורמים המעורים בפרטים אמרו כי חקירת הפרשה העיקרית מגובה בראיות. מועד החקירה צפוי להיקבע בימים הקרובים.

בין השאר יתבקש ראש הממשלה לספק הסברים לממצאים שעלו במהלך הבדיקה המשטרתית שהתקיימה נגדו בתקופה האחרונה. בערוץ ציינו עוד כי הפרשה העיקרית בחקירה אינה אחת הפרשות שפורסמו בכלי התקשורת.

השבוע פירסם גידי וייץ ב"הארץ" כי המשטרה בודקת בשבועות האחרונים פרשה נוספת שמעלה חשדות לפלילים נגד נתניהו. עד לאחרונה עמדה במרכז הבדיקה פרשה אחת משמעותית. כפי שדווח ב"הארץ" בספטמבר, פרשה זו מרכזת את מרב תשומת הלב של צמרת התביעה הכללית. כעת מתברר כי חל מפנה משמעותי בבדיקת חומר נוסף הנוגע לנתניהו, כך שהבדיקה המשטרתית עוסקת בעיקר בשתי פרשות.

בחודש יולי הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על פתיחת בדיקה "בעקבות מידע שהתקבל בעניינים הנוגעים בין היתר לראש הממשלה", כלשון הודעת דובר משרד המשפטים. הבדיקה בעניין נתניהו נולדה בין השאר בעקבות מידע רב שהעבירו שני מקורות מודיעיניים למשטרה.

במקביל, הגיעו לשולחנו של מנדלבליט פרטי מידע נפיצים אחרים הנוגעים לראש הממשלה, שלדעת כמה אנשים בצמרת המשטרה ובפרקליטות חייבו פתיחה מיידית בחקירה פלילית. עם זאת, היועץ עמד מנגד וסירב לאפשר את המהלך. הוא נשען בין השאר על כמה דמויות המעורבות בבדיקה, במשטרה ובפרקליטות, שהצדיקו את החלטתו בכך שתביא לתוצאה אפקטיבית יותר בתיק.

אלא שמנדלבליט מעכב את הפתיחה בחקירה גלויה כבר חודשים ארוכים. הוא איפשר אמנם למשטרה לבדוק בחודשים האחרונים את המידע שהעבירו המקורות המודיעיניים, אך מנע מהחוקרים להזמין עדים מסוימים, התערב בניסוח השאלות לנחקרים וניהל פיקוח הדוק וצמוד שלא אפיין בעבר את דרך פעולתם של קודמיו בתפקיד במצבים דומים.

חלקים מרכזיים במידע שמסרו שני המקורות המודיעיניים לא התגבשו לחשד פלילי, או הופרכו כליל. כך למשל טענה לזיוף הבחירות הפנימיות לראשות הליכוד, או סיפור על מטה בחירות כפול שהועלם מעיניו של מבקר המדינה, ושאליו זרמו לכאורה כספים רבים מאילי הון מקורבים. עם זאת, מידע שמסרו המקורות על העברה שיטתית של מתנות וטובות הנאה מאילי הון לבני הזוג נתניהו, אומת על ידי חלק מהעדים.

בשבועות האחרונים התקיימו ישיבות אינטנסיביות בלשכת היועץ המשפטי בעניין הבדיקה, כשהכוונה היא לנקוט בקרוב שורת פעולות גלויות שעשויות לשפוך אור על חלק מהחשדות נגד ראש הממשלה וסביבתו הקרובה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?