האופוזיציה ועשרות משקיעי נדל"ן עתרו לבג"ץ לביטול חוק מס דירה שלישית

עתירת האופוזיציה הוגשה לאחר שיו"ר הוועדה הורה על אישור החוק מבלי לקיים עליו דיון מחודש לאור השינויים שהוכנסו בו ברגע האחרון ■ הרצוג: "אזרח שמאחר ביום אחד בתשלום המע"מ נזרק לכלא - ובכנסת הליך חקיקה לא תקין עובר כלאחר יד" ■ המשקיעים: "חוק שמנוגד לעקרונות דמוקרטיים"

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג
יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוגצילום: רויטרס

סיעות האופוזיציה עתרו הבוקר (א') לבג"ץ, בבקשה לפסול את חוק מס ריבוי דירות, שעתיד להיכנס לתוקף בעוד כשבוע, בשל המחדלים החמורים בהליך חקיקתו בוועדת הכספים של הכנסת. העותרים הם ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי, ח"כ מיקי רוזנטל, ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג; סיעות האופוזיציה המחנה הציוני, יש עתיד, מר"צ והרשימה המשותפת; וכן התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת.

העתירה נגד הליך החקיקה של החוק, עליה חתומות כל סיעות האופוזיציה, הוגשה לאחר שבשבוע שעבר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הורה על אישור החוק, למרות בקשת חברי ועדת הכספים לקיים עליו דיון מחודש - לאור השינויים שהוכנסו בהצעת החוק על ידי האוצר, שעות ספורות בלבד טרם הובאה ההצעה לאישור בוועדת הכספים, ותוך כדי דיון בחוק ההסדרים כולו.

ח"כ משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף לבקשת חברי הוועדה, היועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק, התריעה בפני ח"כ משה גפני על הליך החקיקה הלא תקין. אפיק קבעה כי השינויים שהובאו ברגע האחרון לא איפשרו לנציגי ציבור ולגורמים מקצועיים נוספים להביע את עמדתם ביחס לחוק.

גם היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, פנה אל גפני בנושא. ינון כתב מכתב ובו התריע כי "ההתנהלות במקרה שבפנינו לא איפשרה עמידה בדרישות עקרון ההשתתפות, שהוא כאמור עקרון יסוד בחקיקה. אין לי אלא לקבוע כי בהליך החקיקה של פרק מס ריבוי דירות בהצעת חוק ההסדרים נפל פגם היורד לשורש ההליך".

בעתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי משרדם של עוה"ד שמעון בראון וערן מרינברג, דורשות הסיעות לבטל את החוק וכן להוציא צו ביניים, המורה כי חוק מס ריבוי דירות לא יחול עד להכרעתו של בית המשפט בעתירה.

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, התייחס לעתירה שהוביל יחד עם האופוזיציה ואמר כי "הקואליציה פועלת שלא על פי הליכי חקיקה תקינים. האזרח הפשוט בישראל שמאחר ביום אחד בתשלום המע"מ נזרק לכלא, ובכנסת ישראל הליך חקיקה לא תקין עובר על סדר היום כלאחר יד. הקואליציה מייצרת לעצמה נורמות חקיקה חדשות ללא התחשבות בהליכי החקיקה המקובלים או ביועצים משפטיים בערכאות הגבוהות ביותר בכנסת, שמתריעים בפניהם על ההליך הפסול."

ח"כ מרב מיכאלי

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה כי "הקואליציה עשתה כל תרגיל ומניפולציה שיכלה בדרך לאישור התקציב, אבל על התרגיל השערורייתי בוועדת הכספים, שאפילו הייעוץ המשפטי של הכנסת ושל ועדת הכספים אמרו שנפל בו פגם מהותי שיורד לשורש ההליך, אי אפשר לעבור בשתיקה. התקנון הוא המסגרת בתוכה אנחנו פועלות ופועלים בכנסת. גם אם יש חוק שחשוב מאד לשר האוצר, אין משמעות הדבר שאפשר לרמוס כל הליך תקין בשבילו".

ח"כ מיקי רוזנטל, מיוזמי העתירה מסר כי "לא ניתן להמשיך ולרמוס את מעמד הכנסת ואת ההליך הדמוקרטי. חקיקת חוק מיסוי דירה שלישית התנהלה באופן בריוני ובלתי חוקתי, ומנעה מחברי הכנסת להתכונן כראוי. זה דומה לרופא שהיה נכנס לנתח חולה בלי לקרוא את הגיליון הרפואי שלו. הליך חסר אחריות. בג"צ זה עשוי לשנות את כללי המשחק בכל הקשור לחוק ההסדרים בעתיד".

אלעד מן, היועץ המשפטי של תנועת הצלחה ואחד המייצגים בעתירה, מסר כי "תקינות הליכי החקיקה ועבודת הכנסת הוא עניין שאין להקל בו ראש ונמצא בלב הדמוקרטיה הישראלית. הליכי חקיקה המפרים ברגל גסה את עקרון עצמאות הכנסת והשתתפות חברי הכנסת בדיונים - ראויים לפסילה בידי בית המשפט ולתיקון".

עשרות משקיעי נדל"ן גם עתרו נגד החוק: "פגיעה בלתי מידתית בזכות הקניין"

27 משקי בית בעלי שלוש דירות ויותר עתרו גם הם הבוקר (א') לבג"ץ נגד חוק מיסוי דירה שלישית. את העתירה הגישו בעלי הדירות נגד הכנסת, ועדת הכספים של הכנסת, הממשלה, שר האוצר משה כחלון ומשרד האוצר. במסגרת העתירה ביקשו העותרים מבית המשפט להוציא צו ביניים המורה על הקפאת יישום החוק, וכן להוציא צו על תנאי במסגרתו תידרש המדינה לנמק מדוע לא יבוטל החוק.

נימוקי העותרים נגד החוק נחלקים לשניים: חלקם עוסקים בהליך החקיקה בכנסת, אשר כזכור נתקף גם על ידי היועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שרית אפיק, אשר התריעה בפני חברי הוועדה כי ההליך אינו תקין; ולצד טענות אלה מועלות גם טענות נגד גוף החוק עצמו, ובראשם פגיעה בלתי מידתית בזכות הקניין של בעלי הדירות להשקעה.

"הליקויים המהותיים הרבים שנפלו בהוראות החוק, אשר סותרות כל מדיניות פיסקאלית וכלכלית ראויה", נטען, "ומהווים פגיעה בלתי מידתית ובלתי סבירה בזכויות קנייניות של העותרים ובעלי נכסים רבים במדינת ישראל עד כדי אי חוקיות ממש, אשר יש בה כדי להביא ביטולם".

עוד נטען כי "התוצאה לפיה המחוקק מחליט בבוקרו של יום להעמיד עשרות אלפי אזרחים עם הגב אל הקיר רק משום שהם מחזיקים בנכסים אותם רכשו במיטב כספם, ודוחק בהם למכור את דירותיהם, שאחרת ייקנסו במס כבד, אינה סבירה בעליל ומנוגדת לעקרונות של מדינה דמוקרטית, אשר אמורה להגן על זכויות הקניין של אזרחיה.

העותרים העלו מספר נימוקים נוספים, ובהם אפליה לרעה נגד בעלי הנכסים בפריפריה לעומת תושבי המרכז. עוד נטען כי הצבת תקרת המס על 18 אלף שקלים לדירה מובילה לכך שהמס צפוי לחול בעיקר עד דירות שערכן נמוך, וכי שיעור המס האפקטיבי על הדירות הללו יהיה גבוה משמעותית מהמס המוטל על השכרת דירות יוקרה.

כן נטען כי החקיקה לא תוביל למכירת הדירות על ידי בעליהן כפי שהתכוון המחוקק, כי אם לגלגול המס על השוכרים. לבסוף נטען על ידי העותרים כי נוסחת אופן חישוב גובה המס הנה מורכבת ומסובכת, באופן אשר למעשה אינו מאפשר לבעלי הדירות להבין מה גובה המס שיוטל עליהם. "בעלי הנכסים נמצאים בחוסר ודאות מוחלט לגבי שיעור המס שייאלצו לשלם בעוד פחות משבועיים", נכתב.

ממשרד האוצר נמסר כי טרם קיבלו את העתירה. "תשובתנו תימסר כמקובל בבית הדין", הוסיפו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן