אורי יוגב לנתניהו: עצור את מינוי יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית

מנהל רשות החברות, אורי יוגב מפציר בראש הממשלה לא לאפשר את מינויו של יאיר שמיר ליו"ר התעשיה האווירית, במקביל להיותו יו"ר חברת נת"ע, ומבלי שהוא מוותר על "עסקיו הפרטיים המרובים"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
יאיר שמיר
יאיר שמירצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מנהל רשות החברות אורי יוגב שיגר הערב מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו שכותרתו: חשש להתערבות פוליטית בוטה והחזרת נגעי המינויים הפוליטיים לחברות הממשלתיות.

המכתב נשלח בשל הכוונה להעלות בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון, את בקשתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, לעקוף את החלטת הוועדה למינויים בכירים שפסלה את יאיר שמיר כמועמד ליו"ר התעשייה האווירית.

"אני מוצא לנכון להתריע בפניך כי מינויו של מר שמיר ליו"ר דירקטוריון חברה ממשלתית נוספת, לצד כהונתו כיו"ר דירקטוריון חברת נת"ע, אינו עולה בקנה אחד עם הרפורמה וערכיה, עם טובת נת״ע ועם טובתה של התעשייה האווירית", כותב יוגב.

הוא מוסיף כי "לא יעלה על הדעת, שבמקביל לנת"ע יבקש מר שמיר גם לכהן כיו"ר של התעשייה האווירית, וכל זה במקביל לעסקיו הפרטיים המרובים. מאידך, לא יעלה על הדעת גם שינטוש מר שמיר את תפקידו כיו"ר נת"ע על מנת לדלג לתפקיד כיו"ר התעשייה האווירית טרם השלים משימתו, אליה התחייב לפני שנה בלבד.

יוגב כותב כי "קשה להשתחרר מהתחושה שההתעקשות הדווקנית למנות את מר שמיר ליו"ר של שתי חברות כה משמעותיות במקביל נובעת אך ורק מקרבתו הפוליטית וזיקתו למפלגתו של השר הממנה ומקשריו עם חברי ממשלה אחרים, ולא מתוך הצבת טובת החברות וטובת האינטרס הציבורי בראש סדר העדיפויות".

בנוסף מזכיר יוגב גם את השינוי הנדרש לאחת החברות הגדולות במשק, שעלול להתעכב אם המינוי הפוליטי, לדבריו, אכן יתרחש: "התעשייה האווירית היא מבין החברות הממשלתיות אשר היו נגועות ביותר בפוליטיקה ופוליטיזציה".

אורי יוגבצילום: עופר וקנין

"ביטוי אחד ובולט לכך היא העובדה שאלפי עובדים השתתפו בבחירות המקדימות (פריימריז) של תנועת הליכוד, במהלך יום העבודה, בין היתר בין השנים 2009 (בזמן כהונתו של מר שמיר כיו"ר התעשייה האווירית), 2012 ו-2014, עניין שהיה אף נושא לדו"חות מבקר המדינה ולביקורת ציבורית חריפה", הוא כותב.

"מינויו של מועמד בעל זיקה פוליטית כה בולטת דווקא לחברה זו – מבטיח את המשך הפגיעה באינטרס הציבורי ועצירת המגמה החיובית הנראית לעין בתפקודה של החברה. השילוב הפסול של החזרת המינויים הפוליטיים, לצד פגיעה בתפקודה ובסמכותה של ועדת המינויים, יש בו סכנה של ממש לממשל התאגידי ולהחזרת החברות הממשלתיות שנים אחורה, תוך פגיעה אנושה בתפקודן של החברות הממשלתיות ובתדמיתה של ממשלת ישראל, אשר שריה, שסמכות המינוי הופקדה בידיהם בנאמנות עבור הציבור, עשויים להידמות כמי שאינם דואגים לרווחת המדינה, להצלחתה ולשגשוגה, אלא למקורביהם ולשמירה על מעמדם הפוליטי.

"עמדתה החד משמעית של רשות החברות הממשלתיות היא כי על הממשלה להימנע מהתערבות בהחלטת הוועדה לבדיקת מינויים. משמעות הדבר היא כי על מר שמיר לסיים את כהונתו המלאה כיו"ר נת"ע ולהוכיח הצלחתו , קודם שיבקש לדלג למשרה נחשקת נוספת".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?