ועדת הכספים החליטה ב-2 לפנות בוקר: כספי קרן הארנונה יחולקו גם ליישובים בשטחים

הדרישה להוסיף את ישובי השטחים לרשימת הישובים הנהנים מכספי הקרן הועלתה על ידי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שהכריז הלילה שלא יצביע על הצעת החוק להקמת הקרן אם לא תכלול במפורש את ישובי השטחים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

כספים מהקרן לצמצום פערים בין רשויות מקומיות, שנועדה לסייע ליישובים שייפגעו עקב שינוי תעריפי הארנונה לרשויות קולטות עלייה - יועברו גם לישובים בשטחים. כך החליטה הלילה (ה') ועדת הכספים, שאישרה את סעיף קרן לצמצום פערים בין רשויות מקומיות בחוק ההסדרים. ישיבת הוועדה החלה אתמול בשעה 9:30 בבוקר, ונמשכה לסירוגין במשך 16 וחצי שעות.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הייתה הח"כית הראשונה שגילתה על הכוונה להכניס את יישובי השטחים לרשימת הישובים הנהנים מכספי הקרן, ודרשה שלא לכלול את היישובים הללו בחוק. לטענתה, מדובר בסיפוח שלהם ובכל מקרה מדובר "בנושא חדש", המחייב הליכי חקיקה חדשים. אולם ועדת הכנסת הכריעה כי במקרה זה אין חובה שכזו. הדרישה להוסיף את ישובי השטחים לרשימת הישובים הנהנים מכספי הקרן הועלתה על ידי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שהכריז הלילה שלא יצביע על הצעת החוק להקמת הקרן אם לא תכלול במפורש את ישובי השטחים.

גם ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) טען כי ההצעה תגרום לסיפוח של השטחים. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, דחה את טענתו של סעדי, ואמר כי "בחוק הזה אין החלה של נורמה משפטית על רשויות באיזור אלא בעצם מדובר בהעברה תקציבית כמו בתקציב המדינה. לדבריו, "מדובר כאן בהקמת קרן שחלק מהכספים שלה מועברים לרשויות וחלק לרשויות באיזור יש"ע. יש פה הסמכה להעברת כספים לרשויות - ולא חקיקה על האיזור כולו. אין החלה טריטוריאלית".

במהלך הדיונים דרש ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שערים יקבלו מענק בגין קליטת עולים (מעל 500), כשמצבה הסוציו אקונומי של העיר הוא מתחת לרמה 7 - זאת בניגוד למצב כיום, שבו ערים שהוכרו כערים קולטות עלייה הן ערים ששיעור העולים בהן 10% ומעלה. הצעתו לא התקבלה. לפי הצעה אחרת של פורר שכן התקבלה, 13% מקרן לתשלומי ארנונה יופנו לערים קולטות עלייה שהן במצב סוציואקונומי 1-7.

הצעתו של פורר הוגשה לאחר שיו"ר ישראל ביתנו שר הביטחון אביגדור ליברמן עודכן על דבריה במהלך הדיון של ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו). לוי אבקסיס אמרה לח"כ פורר ש"בישראל ביתנו מתנהגים כבובות". פורר השיב לה: "תזכרי בזכות מי את יושבת בכנסת". לוי אבקסיס יצאה נגד העדפת העולים מרוסיה והטיחה בפני פורר שכמנכ"ל משרד הקליטה (משרה שבה כיהן לפני שנבחר לכנסת) לא דאג מספיק לאתיופים.

הקרן לתשלומי ארנונה שמוצעת במסגרת חוק ההסדרים, בסך של 500 מיליון שקלים, תעניק שיפוי לרשויות מקומיות שייפגעו עקב שינוי תעריפי הארנונה שקבלו מהמדינה בגין מוסדות ציבור ומחנות צה"ל שבתחומן. בעבר, הוחלט ש"ערי עולים", כלומר כאלה ששיעור העולים בהן גבוה, יקבלו מהמדינה תעריף גבוה בגין ארנונה. מאז, ערים רבות, ובהן רמת השרון, המשיכו לקבל ארנונה בשיעור גבוה מהמדינה על אף שיעורם הנמוך של העולים בהן. נתניה, לעומת זאת, שבה שיעור העולים גבוה, לא מקבלת מהמדינה תעריף גבוה של ארנונה כי היא לא נכללה ברשימת ערי העולים, ובעקבות כך עתרה לבג"ץ שהורה לממשלה לקבוע קריטריונים חדשים ל"ערי עולים" עד סוף 2016.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

לפי החוק, חלוקת כספי הקרן תוקצה בכל שנת כספים לרשויות מקומיות בהתאם לכללי חלוקה שיקבעו שר האוצר ושר הפנים בהתחשב באחד מאלה: הדירוג החברתי כלכלי של הרשות בהתאם למדד חברתי כלכלי, רמת הפריפריאליות של הישוב בהתאם למדד הפריפריאליות, גודל האוכלוסייה ברשות המקומית, מצבה הפיננסי של הרשות, היקף התושבים מבין תושבי הרשות המקומית במצב סוציו אקונומי 1-7 שעלו לישראל ב-15 השנים שקדמו לשנת הכספים, וכן מספר העולים מאתיופיה לאחר ה-1 בינואר 1984.

עוד נקבע כי בכל שנת כספים יוקצו לפחות 75% מתקציב הקרן לרשויות מקומיות מתוך הרשויות המקומות שעונות על אחד או יותר מהתנאים הבאים: רשות מקומיות באשכולות 1-5 של המדד החברתי כלכלי, ורשויות מקומיות באשכולות 1-5 של מדד הפריפריאליות שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה .

בסעיף אחר נקבע שהקרן תפעל עד לשנת 2024, כאשר שר האוצר ושר הפנים, בהסכמת ראש הממשלה, רשאים להאריך את התקופה בשנתיים נוספות עד 2026.

אתמול במהלך הדיונים איים שר הפנים אריה דרעי במשבר קואליציוני ובהקדמת הבחירות אם ועדת הכספים לא תאשר את הקמת הקרן.

לאחר חצות הח"כים כבר החלו להתעייף. ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) הניחה את ראשה על השולחן, וח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "הישיבה כאן היא כמו סרט של פיליני או הסעודה האחרונה של ישו".

בשעה 1:15 תבע ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) להפסיק את הדיונים. "אנחנו מהבוקר פה. אין לנו יכולת החלטה", קבל. האופוזיציה הבטיחה להסיר הסתייגויותיה לסעיף קרן הארנונה, הסעיף אושר והישיבה ננעלה רישמית קצת לאחר השעה 2 בבוקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט