בכיר בצה"ל: חיילות משרתות ב-90% מהמקצועות - וימלאו עוד תפקידים

הבכיר התייחס לטענות נגד ההחלטה לבחון שילוב נשים כלוחמות בשריון, ואמר שהמטרה לטווח הארוך היא לפתוח את כל המקצועות לנשים ■ מספר הבנות הדתיות שמתגייסות גדל לכ-2,000 בשנה ■ אחרי הניסיון המוצלח בגבעתי, בשבוע שעבר נערך גיבוש ראשון של חרדים בצנחנים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אימון חיילים בגדוד קרק"ל
אימון חיילים בגדוד קרק"לצילום: אליהו הרשקוביץ
מוטי בסוק
מוטי בסוק

חיילות משרתות בכ-90% מ-964 המקצועות בצה"ל ועם השנים נפתחים עוד תפקידים לבנות - כך אומר בכיר בצה"ל בהתייחסו לטענות המועלות באחרונה נגד שירות נשים בתחומים הנחשבים גבריים, כמו שריון. לדבריו, המטרה ארוכת הטווח היא לפתוח את כל המקצועות בצה"ל לנשים.

מאז שהוקמה בערבה הפלוגה המעורבת הראשונה של קרקל, כפלוגה חי"ר ניסיונית בשנת 2000, גדלה מעורבות הנשים בצבא בכלל וביחידות לוחמות בפרט. קרקל צמח לגדוד שמתפקד בכמה גזרות, בהצלחה מרובה, כשמאז הוקמו עוד שני גדודים מעורבים והשנה יוקם גדוד מעורב רביעי. כיום אין בצבא קצינה בדרגת אלופה - אבל יש שיא של שש נשים בדרגת תא"ל ו-38 נשים בדרגת אלוף משנה.

גזרת הבנות הדתיות עוברת גם היא שינויים בשנים האחרונות, ומספר המתגייסות מקרב הדתיות גדל לכ-2,000 בשנה. גיוס החרדים עומד ביעדי הממשלה: 2,300 ב-2015 ו-1,700 ב-2016. הם מגויסים ליחידות לוחמות ותומכות לחימה. השנה נקבע יעד חדש לגיוס החרדים - לצנחנים. בשבוע שעבר נערך גיבוש ראשון של חרדים לצנחנים.

המטרה היא שהחרדים ישרתו ביחידות בצה"ל לצד לוחמים לא חרדים, בניגוד למצב בעבר שבו חרדים שירתו ביחידות, בגדוד נפרד. בנוסף, יהיו פלוגות נפרדות של חרדים בגדודים שרוב הלוחמים בהן יהיו לא חרדים. זה נוסה לפני שנתיים בגבעתי ועכשיו בצנחנים.

היעד: לא לוותר על נוער בסיכון

צה"ל מגייס גם צעירים המוגדרים נוער בסיכון, שלא סיימו 12 שנות לימוד. היעד הוא שכל מי שרוצה ויכול להתגייס - יגויס עם בני גילו. במהלך השירות צה"ל יתמוך בצעירים אלה ויסייע להם.

בצבא מציינים כי בשנתיים האחרונות הועלו דמי הקיום בצבא ביותר מ-130%, כשלוחמים מקבלים את השכר הגבוה ביותר, תומכי לחימה מקבלים פחות וחיילים המשרתים בעורף מקבלים את השכר הנמוך ביותר. הצבא מסייע לחיילים נזקקים ולחיילים בודדים באמצעות תקציב ת"ש (תנאי שירות) בגובה כ-350 מיליון שקל בשנה.

לפני כשנה השיק צה"ל, יחד עם הקרן להכוונת חיילים משוחררים, פרויקט בגרות ללוחמים ולתומכי לחימה שחסרות להם בחינות להשלמת הבגרות. חודש־חודשיים לפני השחרור החיילים לומדים לבגרות במכללות אזרחיות.

בחודש שעבר הושק, באישור שר הביטחון ובעידוד הרמטכ"ל, פרויקט "ממדים ללימודים" שמטרתו לאפשר לכל חייל משוחרר לרכוש תואר או מקצוע. בשלב הראשון, הפרויקט יהיה פתוח ללוחמים ולאוכלוסיות מיוחדות, כמו חיילים בודדים ובני מיעוטים. היעד הוא שצה"ל יסייע למשחוררים שמעוניינים ללמוד במימון השנתיים הראשונות ללימודים, כשמי שיבחרו ללמוד רפואה או הנדסה - הצבא ישתתף במימון הלימודים במשך שלוש שנים.

לראשונה: גם הבדואים מקבלים צווי גיוס

השנה הוחלט להכפיל את מספר המגויסים הבדואים ל-600, תוך מאמץ מיוחד להגדיל את מספר הבדואים שמגויסים מאזור הדרום. לראשונה נשלחו צווי גיוס (קריאה אישית) לבדואים בגילי הגיוס. בעבר נשלחו צווים כאלה לערבים נוצרים. לצורך כך הוסרו חסמי כניסה לצבא.

מחזור ראשון של 80 מגויסים בדואים נמצא כעת במחו"ה אלון, בסיס של חיל חינוך בגליל התחתון. המגויסים לומדים עברית, עורכים סיורים, ועוברים תהליכים של העצמה. המטרה היא לשלב אותם בהמשך במגוון תפקידים, עם דגש על תפקידי לחימה.

שיעור הגיוס בקרב הדרוזים גבוה מאוד, 80%–82% - גבוה יותר מאשר בקרב יהודים - אבל רק גברים דרוזים מתגייסים. הדרוזים משרתים בעיקר בתפקידים קרביים. לפי החלטת הרמטכ"ל, הגדוד הדרוזי, גדוד 299, נסגר לפני כשנה, מכיוון שהדרוזים הצביעו ברגליים נגד שירות נפרד ובעד השתלבות בכל יחידות הצבא. מאז נקלטו ארבעה מחזורי גיוס והדרוזים משתלבים בכל היחידות הלוחמות של צה"ל, כולל כאלה שבעבר לא שירתו בהן דרוזים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל