"לקחת חברי כנסת לחו"ל על חשבון לשכת עורכי הדין - זה דבר פסול"

לשכת עורכי הדין ביקשה להטיס ח"כים לכנס בחו"ל וועדת האתיקה סירבה לאשר את הנסיעה ■ במהלך כהונתה של הכנסת הנוכחית אישרה ועדת האתיקה 354 נסיעות לחו"ל במימון גורמים זרים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת האתיקה סירבה באחרונה לאשר את פניית לשכת עורכי הדין לשלוח חברי כנסת לכנס בחו"ל - כך גילה הבוקר (ב') יו"ר ועדת האתיקה ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) בדיון בוועדת האתיקה בכנסת. "אנו הודענו שזה לא יקרה", אמר, "חשבנו שמדובר פה בעליית מדרגה. כשחברי כנסת יוצאים לכנס מקצועי באילת זה בסדר, אבל לקחת חברי כנסת לחו"ל - ראינו בכך דבר פסול". וקנין סירב לחשוף את שמות הח"כים שבגינם הוגשה הפנייה.

יו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקניןצילום: אמיל סלמן

כפי שנחשף ב-TheMarker, לשכת עורכי הדין קיבלה משרד במשכן הכנסת בסמןך ללשכת ראש הממשלה, ובו פועלים נציגי הלשכה לשינוי חוקים שנדונים בכנסת ומשפיעים על עורכי הדין. מדי שנה עורכת הלשכה, כמו גם לשכת רואי החשבון ולשכת יועצי המס, כנס שנתי באילת או במקום אחר ברחבי הארץ שאליו מוזמנים חברי הכנסת.

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: "לשכת עורכי הדין פנתה לוועדת האתיקה של הכנסת בבקשה לאפשר לח"כ אלעזר שטרן לעמוד בראש משלחת לימודית של עורכי דין שטסה לפראג. מדובר במשלחת לימודית ראשונה של ציבור עורכי הדין מהמגזר הדתי בנושא משפט ויהדות שנפגשה עם בכירים בממשל הצ'כי.

לצערנו, קיבלנו תשובה שלילית מוועדת האתיקה של הכנסת, עובדה שגרמה לאכזבה רבה מצד הממשל הצ'כי שנפגע מכך שלא ליווה את המשלחת נציג בכיר מהממשל הישראלי. השתתפות נציגות שכזו הינה חיונית לשם יצירת קשרי עבודה ושיתוף פעולה בין המדינות (המשלחת התקיימה בין התאריכים 23-27 בנובמבר 2016)".

הצלת חיות הכיס באוסטרליה

ח"כ וקנין אמר כי ועדת האתיקה תדון היום בתחקיר של דפנה ליאל בערוץ 2, במסגרתו הסכימו חברי כנסת להשתתף בסיור פיקטיבי להצלת חיות הכיס באוסטרליה. ל-120 חברי הכנסת נשלחה הזמנה להשתתף בכנס בסידני שבאוסטרליה בחודש מרץ 2017.

ח"כ מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

לפי הנוהל בוועדת האתיקה על חבר כנסת המבקש לנסוע לחו"ל במסגרת התפקיד להגיש לוועדה טופס ובו פירוט תוכנית הסיור בחו"ל, הגורם המממן ועוד. לדברי וקנין, "לא פעם ולא פעמיים אנו מחזירים את הבקשה לחבר הכנסת ודורשים הסברים לגבי הנסיעה". הוא ציין כי גם לגבי הנסיעה לאוסטרליה הציגה הוועדה שאלות.

בין חברי הכנסת שאישרו את השתתפותם בכנס באוסטרליה: יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם, אברהם נגוסה, נורית קורן ואורן חזן (ליכוד); יואל חסון, יוסי יונה, זוהיר בהלול, קסניה סבטלובה ויעל כהן פארן (המחנה הציוני); חמאד עמאר (ישראל ביתנו); עיסאווי פריג' (מרצ); ג'מאל זאחלקה, באסל גטאס, ועבדללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת).

וקנין אמר כי אף אחד מחברי הכנסת שאישרו את השתתפותם לא הגישו בקשה לוועדת האתיקה.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), שיתף פעולה עם ערוץ 2 והגיש לטובת התחקיר בקשה לוועדת האתיקה להשתתף במשלחת באוסטרליה, וקיבל את אישורה (למרות שלא הודיע שישתתף בכנס). רוזנטל אמר בדיון בוועדה שהגיש את הפנייה כי חשב שתיעשה בדיקה לגבי הנסיעה. "האחריות לנסיעה לחו"ל מוטלת על חבר הכנסת", אמר, "אבל הוא רק אדם וייתכן שמטעים אותו. קיים חשש שארגון טרור יזמין חבר כנסת לנסיעה בחו"ל. מן הראוי לטפל בלאקונה הזו".

לאחר שח"כ דודי אמסלם כינה את רוזנטל "מלשין", אמר רוזנטל כי "ח"כים קראו לי מלשין אבל כולנו צריכים לעבוד אצל הציבור. הסגנון הוא סגנון של מאפיה - והוועדה צריכה לדחות אותו".

"חברי הכנסת הם לא ילדים קטנים"

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש הציג תמונה אחרת מזו של רוזנטל. לדבריו, קיים פער גדול בין תפקידה של ועדת האתיקה לבין מה שמצפים ממנה חברי הכנסת. הוא הדגיש כי בעוד שחברי כנסת מצפים כי הוועדה תערוך את כל הבדיקות הדרושות לנסיעה, כזהותו של הגורם המזמין - תפקידה הוא אך לעסוק בניגודי עניינים.

היועץ המשפטי לכנסת עו"ד אייל ינון הוסיף לדברי קיש כי "הבדיקה של ועדת האתיקה היא לא בדיקה משטרתית, אלא בדיקה במסגרת המשאבים הצנועים העומדים לרשותנו. חברי הכנסת הם לא ילדים קטנים והם צריכים לבדוק את הנסיעות הללו. אנו לא עוסקים בתכנים של הסיורים בחו"ל. אין לוועדה מנדט לעסוק בנושא תוכן".

ינון גילה שבשנה ותשעה חודשים האחרונים לכהונתה של הכנסת הנוכחית אישרה ועדת האתיקה 354 נסיעות לחו"ל במימון גורמים זרים.

וקנין הוסיף כי הוועדה מתלבטת אם לאשר נסיעות של יועצים פרלמנטריים לחו"ל יחד עם הח"כים שעמם הם עובדים, וכי יש לערוך דיון בנושא. בשני מקרים אישרה ועדת האתיקה השתתפות של יועץ פרלמנטרי בנסיעה, כאשר אחד מהם הוא נסיעה לחו"ל של יו"ר האופוזיציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית