גפני עצר הדיונים בחוק ההסדרים בשל חילוקי דעות עם האוצר; במוקד: מס דירה שלישית

כיפופי ידיים עד הרגע האחרון: ועדת הכספים התבקשה לסיים את ההצבעות על סעיפי החוקים עד מחר כדי לאפשר ללשכה המשפטית של הכנסת לעבוד על ניסוח אחרון שלהם לקראת העלאתם להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ■ גפני לא קבע סדר יום לישיבות הוועדה מכיוון שלא קיבל תשובות מנציגי האוצר על סעיפים שנמצאים במחלוקת ■ בין הסעיפים הבעייתיים: מיסוי דירה שלישית ומיסוי כספי הגרלות והימורים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, משה גפניצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), עצר לפי שעה את דיוניה של הוועדה בחוק ההסדרים והתקציב ל-2017–2018 עד להשגת סיכומים עם משרד האוצר על שורה של מחלוקות שניטשות בין האוצר לוועדה. לפי התכנון המקורי, מחר היתה אמורה הוועדה להצביע סופית על כל סעיפי שני החוקים הללו, ולאשר את העלאתם להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

הוועדות התבקשו לסיים עד מחר את ההצבעות, כדי שהלשכה המשפטית של הכנסת תוכל לעבוד על ניסוח אחרון של חלק מהסעיפים שעברו שינויים בוועדות. ואולם, ביום חמישי בערב החליט גפני לא לקבוע סדר יום לישיבות הוועדה השבוע. גפני אמר ל-TheMarker: "לא קיבלתי תשובות מנציגי משרד האוצר לגבי שורה של דרישות של הח"כים, ועל כן החלטתי שלא לזמן לפי שעה את הוועדה לדיון בחוקים הללו".

גפני צפוי להיפגש היום עם ראש מטה שר האוצר, נדב שינברגר, ועם סגנית הממונה על התקציבים באוצר, יעל מבורך. אם יושגו הסכמות, הוועדה תכונס מחר במטרה להשלים עד יום שלישי את ההצבעות ולאשר את שתי הצעות החוק הללו.

מוקד המחלוקת - מס הדירה השלישית

שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

הסעיפים המרכזיים שנמצאים במחלוקת בין ועדת הכספים לשר האוצר, משה כחלון, ולמשרד האוצר הם מיסוי הדירה השלישית, מיסוי ההפרשות לפיצויי פיטורים, מיסוי הגרלות והימורים וקרן הרשויות המקומיות.

כל חברי הוועדה (למעט נציגי כולנו) דורשים ממשרד האוצר לשנות את ההצעה למיסוי הדירה השלישית. במקביל, תובעים בוועדה להעניק הטבה במס שבח למי שימכור את דירתו, כאשר כחלון צפוי להיענות לבקשה. בנוסף, דורשים הח"כים לקבוע אבחנה גיאוגרפית לצורך הטלת המס, כך שמי שיש לו שלוש דירות זולות בפריפריה לא ישלם את אותו שיעור מס שישלם בעל שלוש דירות בתל אביב. בין היתר, הוצע כי שיעור המס יהיה מותאם לשווי הדירות, כך שככל שהדירה יקרה יותר — ישולם בגינה יותר מס.

הצעה נוספת שהועלתה על ידי הח"כים היא שהמס יוטל מעל שווי מסוים של שלוש הדירות, למשל 15 מיליון שקל. כך, מי ששווי שלוש דירותיו נמוך מהסכום - לא ישלם את המס. הצעה נוספת שעלתה בוועדת הכספים היא להעלות את מס הרכישה על דירה להשקעה מ-8% ל-15%. במשרד האוצר בוחנים חלק מההצעות, וגפני ביקש מנציגיו לבוא עם תשובות ברורות לשינויים.

החלטה של כחלון בעניין מיסוי הדירה השלישית צפויה להתקבל היום או מחר, לאחר שבשבוע שעבר התקיימו כבר שתי ישיבות בנושא. כחלון בודק את ההצעות, ובהן הצעת מטה הדיור במשרד האוצר - להעניק פיקדון בנקאי צמוד למדד מחירי הדיור לכל מי שימכור את הדירה וגם לחוסכים אחרים. בנוסף, הציע סגן שר האוצר, ח"כ איציק כהן (ש"ס), כי המדינה תנפיק אג"ח ממשלתית צמודה למחירי הדיור. הצעה אחרת שנבדקת היא מתן פטור ממס שבח למי שמוכר דירה, שלה ככל הנראה לא תהיה תמיכה ברשות המסים.

סעיף נוסף שמצוי במחלוקת הוא הצעת האוצר להטיל מס על כספי ההפרשות לפיצויי פיטורים על מי שמשתכר מעל 37.5 אלף שקל בחודש. כיום לא מוטל מס על ההפרשות הללו. בדיון נוסף בעניין שקיימה הוועדה ביום רביעי הבהירו גפני ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), כי הם חזרו על התביעה להטיל את המס על מי שמשתכר יותר מ–50 אלף שקל בחודש. גפני וכל הח"כים קיבלו את הצעתו של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) — אם המס יוטל על מי שמשתכר יותר מ–50 אלף שקל, הוא יוטל גם על הח"כים, המשתכרים כ–40.5 אלף שקל בחודש. מבורך כבר הודיעה על התנגדותה לתביעת הוועדה.

הצעה זו אינה היחידה שלה התנגדה מבורך, והיא הביעה את התנגדותה גם להצעה אחרת של גפני באותו נושא, כי במקום שהבעלות של העובד על כספי הפיצויים תחוקק במסגרת חוק ההסדרים, ההסתדרות והתעשיינים יחתמו עם עובדיהם על הסכם שקובע שכספי הפיצויים שייכים לעובדים. גפני גם הציע לפצל את הסעיף האחרון מחוק ההסדרים ולהמשיך את הדיון בו בתחילת ינואר 2017, אך מבורך סירבה.

בוועדת הכספים מתנגדים גם להצעת האוצר להפחית את הפטור ממס על כספי זכייה מהגרלות והימורים מ-50 אלף שקל כיום, ל-5,000 שקל. במסגרת חוק ההסדרים, מבקש האוצר להעלות את שיעור המס מ-30% ל-35%. מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, הודיע לפני עשרה ימים בוועדה על נכונותו להשיג פשרה. במשרד האוצר מציעים כעת שתקרת הפטור ממס תופחת ל-35 אלף שקל, ממנה יוטל מס על 35%. ח"כים בוועדה מתנגדים גם לכך, ותובעים להעלות את התקרה ל-40 אלף שקל.

דרישה למתווה לצמצום פערים בין הרשויות

סעיף אחר שאותו דורשים הח"כים לשנות נוגע להקמת הקרן הממשלתית לצמצום פערים בין רשויות מקומיות. החוק, שנכלל בחוק ההסדרים, נועד לתת מענה למצוקתן של כ–61 רשויות מקומיות שייפגעו בעקבות החלטת בג"ץ לבטל את מעמד "עיר עולים", המקנה לרשויות שהוגדרו כך בשנות ה–50 יתרון בקבלת מלוא כספי הארנונה הממשלתית עבור מתקנים ממשלתיים בתחומיהן. זאת, לעומת ערים שלא הוגדרו כך, אף שחלקן קולטות עלייה בשיעורים גבוהים, ויכולות לגבות לכל היותר 55% ארנונה על מתקנים ממשלתיים.

החוק להקמת הקרן הממשלתית נועד גם לכך שהכספים שיצטברו בה ישמשו לחלוקה צודקת יותר של כלל כספי הארנונה הממשלתית בכל הארץ בין הרשויות השונות, לפי קריטריונים מוגדרים ושיתווספו לה, על פי האוצר, עוד 200 מיליון שקל.

בדיון סוער בעניין שקיימה הוועדה ביום חמישי, דרשו גפני וכל הח"כים ממשרדי האוצר והפנים להציג מתווה מדויק בנושא הקרן לצמצום הפערים בין הרשויות המקומיות וביטול מעמד עיר עולים, לפני אישור הקמת הקרן בחוק ההסדרים.

גפני אמר כי "הוועדה חייבת לקבל תמונה מה תהיה הפגיעה בפועל בכל רשות ורשות, ומה יהיה הפיצוי". ח"כים אחרים בוועדה דרשו כי הקריטריונים למתן סיוע לרשויות שייפגעו כתוצאה מהמהלך ייקבעו בחקיקה.

בדיון דרשו הח"כים כי ערים המוכרות במצב סוציו־אקונומי 1–5 לא ייפגעו כתוצאה מהשינוי. בדיון הופיעו בין היתר, יו"ר המרכז לשלטון מקומי חיים ביבס, וראשי רשויות מקומיות שיצאו נגד ההצעה וצפויים להיפגע ממנה, בהם ראש עיריית דימונה בני ביטון, ראש עיריית לוד יאיר רביבו וראש עיריית רמת השרון אבי גרובר.

בתוך כך, בשבוע שעבר החליט גפני לפצל מהצעת חוק ההסדרים את הצעת האוצר למיסוי הקיבוצים. הצעה נוספת שעשויה לצאת מהחוק מתייחסת להצעת האוצר לחיוב ערוצי הטלוויזיה למכור זכויות שידור של משחקי ספורט זה לזה. באופוזיציה תומכים ויו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), הציע לאפשר לערוצים והפלטפורמות לנהל משא ומתן בתוך שלושה חודשים. דווקא ח"כים בליכוד, כמו דוד ביטן ודודי אמסלם, מתנגדים להצעה.

כך או כך, הכוונה היא שמליאת הכנסת תחל בעוד שמונה ימים את הדיון במליאה בהצעות התקציב וההסדרים, כאשר ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית מיועדת ל–21 בדצמבר. הקדמת ההצבעות לפני סוף 2016 נובעת מהעובדה שב–24 בדצמבר יחול השנה חג החנוכה, ובכנסת לא נהוג לקיים הצבעות שנויות במחלוקת בתקופות חגים. בנוסף, בקואליציה מבקשים שהתקציב יאושר לפני פינוי עמונה, המיועד ל–25 בדצמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"