השרה רגב נלחמת במיסוי הטוטו והלוטו - בעוד אחיה מפעיל תחנה

רגב טענה בדיון בוועדת הכספים כי "אסור להעלות את המיסוי על הטוטו". אחיה, תומר סיבוני, מפעיל תחנת טוטו ולוטו בקריית גת. היועצת המשפטית של משרד התרבות והספורט: "לא קיים ניגוד עניינים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרת התרבות והספורט מירי רגב
שרת התרבות והספורט מירי רגבצילום: אילן אסייג
צבי זרחיה
צבי זרחיה

שרת התרבות, מירי רגב, נלחמת באחרונה נגד יוזמת האוצר בחוק ההסדרים לעלות את המיסוי על כספי זכייה מהימורים והגרלות. זאת, בשעה שאחיה, תומר סיבוני, מפעיל תחנת טוטו ולוטו בקריית גת.

רגב השתתפה בשבוע שעבר בישיבה סוערת של ועדת הכספים, שבה נכחו ראשי רשויות מקומית, ראשי אגודות ספורט וספורטאים, והצטרפה לבקשה שהפנו לחברי הכנסת, להתנגד להצעת האוצר במסגרת חוק ההסדרים, שכבר זכתה לאישור הממשלה.

רגב אמרה כי "מדובר ביום גורלי ושחור לספורט הישראלי, הלוואי שמשרד האוצר יכניס את היד לכיס העמוק - לא יודעת על חשבון מה, ויממן את הספורט. פגיעה בטוטו היא פגיעה בספורט הישראלי, כי לא יהיו מגרשים, מתקנים, אולמות. הפגיעה היא גם בפריפריה, בשכונות ובחלשים. מי שיפגע זה לא מרכז הטניס ברמת השרון ומרכז הגולף בקיסריה, אלא מתקנים בדימונה, קריית שמונה סכנין ועוד.

"התפקיד שלנו הוא לומר בצורה חד משמעית שאסור להעלות את המיסוי על הטוטו. הגיע הזמן להגיד לפקידי האוצר שאת כל החלומות שלהם להביא עוד כסף הם צריכים לנסות לממש במקום אחר. הספורט הוא לא פרה חולבת של משרד האוצר".

דוכן של מפעל הפיסצילום: עופר וקנין

העלאת המיסוי על כספי ההגרלות עשויה להשפיע על הביקוש להגרלות והימורים, ולכן גם לפגוע בהכנסות של אחיה של רגב, שכאמור מפעיל דוכן למכירת טפסי טוטו ולוטו בקריית גת. לנוכח עיסוקו של האח נראה כי השרה נתונה בניגוד עניינים כאשר היא מטפלת בסוגייה הנפיצה.

על פי הכללים למניעת ניגוד עניינים מחויבים השרים, בעת מינויים לממשלה, להצהיר על על קיומם של מצבי ניגוד עניינים פוטנציאליים. הדבר נעשה באמצעות טופס שמוגש למבקר המדינה ולמשרד המשפטים. במידה שיש חשש לניגוד עניינים מוטל על משרד המשפטים לחתום על הסדר למניעתו.

במשרד התרבות הציגו מכתב של היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד הדס פרבר-אלמוגי, שלפיו "שאלון לאיתור חשש לניגוד עניינים שמילאה רגב לפני שמונתה לשרת התרבות הועבר למבקר המדינה כנדרש בחוק, וצוין בו כי אחיה, מר תומר סיבוני, מפעיל תחנת לוטו וטוטו. בנוסף גם אני, בתור היועצת המשפטית של המשרד, יודעתי על המצב. בהתאם, הנחתי את רגב שלא לטפל בנושאים הנוגעים לתנאי זכייני המועצה להסדר ההימורים בספורט, במסגרת תפקידה הרחב כאחראית על המועצה להסדר הימורים והטוטו".

פרבר הוסיפה כי "על פי חוות דעתי, שגם ניתנה לשרה, לא קיים ניגוד עניינים בשל עיסוקה בנושאים אחרים שבתחום אחריותה, לרבות בטיפולה בעניינים הנוגעים למועצה להסדר ההימורים בספורט ואין מניעה לפי הכללים המקובלים של ניגוד עניינים כי השרה תפעיל את סמכויותיה בנושאים אחרים הנוגעים להימורים החוקיים בכלל, ולמועצה להסדר הימורים בפרט. השרה פעלה בהתאם להנחייה זו".

"מעת שהחלו הדיונים על החלטת הממשלה בנושא 'יעול שוק ההימורים החוקיים' המשרד לא הביע כל עמדה בנושא הזכיינים והחלטות שהתקבלו בנושא על ידי האוצר אינן שנויות במחלוקת. השרה והמשרד מתנגדים להחלטות אחרות שהתקבלו, אשר לדעת גורמי המקצוע יפגעו בהכנסות המועצה להסדר הימורים בספורט. המועצה להסדר הימורים בספורט היא המממן של הספורט במדינה. על פי עמדת המשרד הפגיעה בטוטו היא פגיעה בספורט הישראלי כי לא יהיו מגרשים, מתקנים, אולמות ובכלל זה הפריפריה, השכונות והחלשים".

מלשכתה של רגב נמסר בתגובה: "טופס ניגוד העניינים שעליו חתמה השרה עם כניסתה ובו הצהירה על היות אחיה בעל תחנת טוטו מזה 15 שנה, וחוות הדעת של היועצת המשפטית של המשרד שמאשרת שהשרה פעלה ופועלת כדין ובהתאם להנחיות שניתנו לה על ידי היועצת, מדברים בעד עצמם. כל הנסיונות של האוצר באמצעות פקידיו הבכירים ושליחיו בתקשורת לא ירפו את ידי השרה שמחויבת למנוע את הרס הספורט הישראלי. בימים האחרונים פועלים כוחות רבים בעלי אינטרסים זרים בתקשורת ובממשלה כדי לנסות לפגוע בשרה ובתדמיתה תוך הפצת שקרים ובדיות. דבר לא יעזור להם, השרה תמשיך לעמוד איתן כנגד כל ההכפשות ותהדוף כל ניסיון להטיל דופי בשיקוליה ובכוונתה להיאבק למען הספורט הישראלי.

"צר לנו שהעובדות לא מעניינות את בעלי האינטרס השונים. השרה הודיעה שהיא תומכת בהפחתת עמלת זכייני הטוטו ובביטול מרוצי הסוסים - ובכך למעשה היא פוגעת בפרנסת אחיה. השרה הבהירה מעל כל במה אפשרית שהיא מתנגדת להימורים חוקים ושאינם חוקיים והלוואי והיה ניתן למנוע אותם. אלא אין להתכחש שככל שההימורים החוקיים יוגבלו - כך התרחבו ההימורים הבלתי חוקיים אשר יביאו להתרחבות תופעת האלימות הפשע והעבריינות. הדרך שהולך בה האוצר רק תעצים את ההימורים הלא חוקיים ובנוסף תיתן מכת מוות לספורט הישראלי שבתקופת השרה נהפך לכלי חברתי שמחולל שינוי גדול ביישובים החלשים ובפריפריה בכל המגזרים במדינת ישראל.

"השרה מחויבת לתפקידה, לציבור ולעולם הספורט ולכן לא תסכים מעבר להסכמות אלו לאפשר את המיסוי וההגבלות הנוספות שמוביל האוצר שמשמעותם, כאמור, נזק בלתי הפיך לספורט הישראלי".

ממשרד המשפטים נמסר: "לאחר בחינת השאלון שהעבירה השרה רגב, נמצא כי אין מקום לעריכת חוות דעת בהיבטי ניגוד עניינים. היועצת המשפטית למשרד התרבות והספורט נתנה הנחיה בהקשר פרטני, ובהנחיה זו לא מצאנו מקום להתערב. מעבר לאותו היבט נקודתי - אין מניעה שהשרה תעסוק ברפורמות הנכללות בחוק ההסדרים".

במשרד מבקר המדינה הדגישו כי רגב אכן הצהירה בטופס שאחיה הוא בעל תחנה בקרית גת. הטופס הועבר לבדיקת משרד המשפטים שמופקד על עריכת הסכם למניעת ניגוד עניינים באם הוא מוצא לנכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"