פרשת הצוללות מסתבכת: כך יגיע הכסף הישראלי לאיראן

"ידיעות אחרונות" חושף: חברת השקעות החוץ האיראנית מחזיקה בכ-5% ממניות החברה הגרמנית טיסנקרופ, שמייצרת את הצוללות וגם את ספינות הנשק סער 6 של חיל הים

TheMarker Online
נתניהו בצוללת אח"י רהב
נתניהו בצוללת אח"י רהבצילום: רויטרס
TheMarker Online

התפתחות חדשה בפרשת הצוללות: הכסף הישראלי מהעסקה עם החברה הגרמנית יגיע לידיים איראניות - כך חשף הבוקר "ידיעות אחרונות". לפי הדיווח, חברת השקעות החוץ האיראנית (IFIC), חברה בבעלות ממשלתית, מחזיקה בכ-5% ממניות החברה הגרמנית טיסנקרופ, שמייצרת את הצוללות וגם את ספינות הנשק סער 6 של חיל הים.

לפי הפרסום ב"ידיעות אחרונות" בתקופת השאה השקיעה ממשלת איראן בטיסנקרופ יותר ממיליארד מארק (שהיה שווה אז כ-400 מיליון דולר). ההשקעה הראשונה היתה ב-1974, והשקעה נוספת בוצעה ב-1977 כשהתאגיד הגרמני נקלע למשבר.כך החזיקה איראן ב-24.9% מהחברה. באותן שנים טיסנקרופ עדיין לא החזיקה במספנה שבה נבנו הצוללות הישראליות, אלא התמקדה בתחום הפלדה, הרכב והמעליות. החברות המרכיבות את "טיסנקרופ מערכות ימיות" (TKMS) נרכשו ב-2005.

לפי הדיווח, בתחילת שנות ה-2000 אף ישב סגן שר הכלכלה האיראני, מוחמד-מהדי נאוואב-מוטלאע', במועצת המנהלים של החברה. ב-2003 כשאיראן הוכרזה כחלק מ"ציר הרשע", איימה ארה"ב כי לא תחתום על חוזים חדשים עם טיסנקרופ עד לצמצום מעורבותה של איראן בחברה. איראן החזיקה אז ב-7.8% ממניות החברה, בעל המניות השלישי בגודלו בקונצרן.

בעקבות הדרישה האמריקאית נאלצה טיסנקרופ לרכוש 17 מיליון ממניותיה של החברה האיראנית וצימצמה את אחזקותיה של החברה האיראנית ל-4.5%. המניות נרכשו בכ-400 מיליון יורו - כמעט כפול משוויין. הלחץ האמריקאי הביא גם להוצאתו של סגן שר הכלכלה האיראני ממועצת המנהלים של טיסנקרופ. ב-2007 הוערך שווי המניותי האיראניות בטיסנקרופ בכ-700-600 מיליון יורו.

מאז 2010 הוקפאו כל עסקיה של החברה הגרמנית עם איראן בעקבות הטלת הסנקציות על רקע פרויקט הגרעין של טהרן. עסקים אלה כללו בעיקר פרוייקטים הנדסיים בענף הבטון, שהניבו רווחים של כ-200 מיליון יורו בשנה, כ-0.5% מרווחי התאגיד הגרמני.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי הם לא מכירים מעורבות איראנית בחברה.

ספינת סער 5 של חיל היםצילום: דובר צה"ל

לפני כשבועיים חשף רביב דרוקר בערוץ 10 כי עו"ד דוד שמרון, פרקליטו האישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מעורב בעסקת הצוללות של ישראל עם גרמניה. שמרון משמש כפרקליטו של נציג החברה הגרמנית שמבקשת למכור לישראל צוללות. נתניהו מקדם עסקה לרכישת שלוש צוללות גרמניות בכ-1.5 מיליארד יורו - למרות התנגדות בצה"ל. שר הביטחון הקודם, משה יעלון, אף ניסה לטרפד את העסקה.

נציגה של החברה הגרמנית בישראל הוא מיקי גנור. לפי הדיווח, גנור ושמרון פעלו בחודשים האחרונים להעברת תחזוקת כלי שיט ממספנת חיל הים לחברה שיקים גנור. השניים נועדו עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וכן עם יו"ר ארגון עובדי צה"ל, בניסיון להשיג את הסכמת העובדים למהלך - אך ככל הנראה נכשלו. על פי דרוקר, שמרון וגנור סיפרו כי בחיל הים אוהבים את הרעיון ושאף היו להם פגישות עם מנכ"ל נמל חיפה, אנשי מספנות ישראל ועוד - פגישות שבחלקן לא השתתף שמרון.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?