למרות התנגדות בנק ישראל: ועדת הרפורמות מקדמת תחרות בסליקה

ועדת הרפורמות תדון היום בשתי הצעות של ח"כ אראל מרגלית שנועדו להפחית את עמלות הסליקה שמשלמים בתי עסק קטנים בישראל ■ בנק ישראל טוען כי ההצעה הראשונה מיותרת מכיוון שהבנק עצמו מקדם אותה; ולשנייה הוא מתנגד מכיוון שהיא עלולה לסייע להלבנת הון

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ועדת הרפורמות בכנסת, בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו), צפויה לדון היום בשתי הצעות להגברת התחרות בבנקאות (המלצות ועדת שטרום). מדובר בהצעה לאפשר לסולקי כרטיסי אשראי חדשים להתארח על מחשבי הסולקים הקיימים; וכן בהצעה שתסייע לעסקים קטנים להתאגד יחד כדי לקבל הצעות מחיר טובות יותר מחברות כרטיסי האשראי. הדיון בהצעות יתקיים על רקע עמדה לא אוהדת של בנק ישראל.

אלי כהן צילום: אוליבייה פיטוסי

בנק ישראל טוען כי הצעה של סולק מתארח כבר מקודמת על ידו בכל מקרה, וההצעה של התאגדות העסקים הקטנים מעוררת בעיות של פיקוח והלבנות הון. לדברי כהן, מסתמן רוב בוועדה לשתי ההצעות, אבל הוא מעדיף להגיע להסכמות עם בנק ישראל לגביהן.

מדובר בשני שינויים להצעת החוק, שמעלה ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) - שנועדו לקדם את התחרות בסליקה. כלומר, לקדם את התחרות על העמלות שמשלמים בתי העסק הקטנים בישראל לשלוש חברות כרטיסי האשראי, עבור שירותי סליקת כרטיסי האשראי (שירות של העברת הכסף מחשבון הלקוח אל החשבון של בית העסק).

כיום, בתי העסק הקטנים משלמים עמלות סליקה של1.5%–2% מהיקף העסקה, לעומת 0.8%–1% שמשלמים בתי עסק גדולים - וההערכה היא שחלק גדול מפער המחירים נובע מהפעלת כוח שוק על העסקים הקטנים מצד שלוש חברות כרטיסי האשראי, שהן הסולקות היחידות בישראל.

למרות ההקלות - אין סולקים חדשים

כדי לשכלל את התחרות בתחום הסליקה, ועדת שטרום הציגה המלצות שנועדו לאפשר כניסת סולקים חדשים לענף. בין השאר, בנק ישראל התחייב להפחית את דרישות הסף מסולקים חדשים, וכבר פירסם הנחיות ברוח זאת. עם זאת, אף סולק חדש עוד לא נכנס לפעילות בישראל, והטענה היא שהדבר נובע מחסמי כניסה נוספים.

אחד החסמים המרכזיים הוא הדרישה כי סולקים חדשים יתחברו לבתי העסק באמצעות מסופים חדשניים, בטכנולוגיית EMV. מדובר בטכנולוגיה המקובלת כיום בעולם, שמהווה את הבסיס לעולם התשלומים במובייל. עם זאת, רק מיעוט מבתי העסק בישראל מחזיק במסופים החדשניים.

מכיוון שלחברות כרטיסי האשראי הקיימות אין סיבה לעודד מעבר למסופים החדשים, החשש הוא כי המעבר ייקח שנים.

אראל מרגלית

במקרה כזה, אין סיבה לסולק חדש להיכנס לפעילות בישראל, ולהשקיע את ההשקעות הנדרשות כדי להקים מערכת מחשוב תפעולית כבדה, בשעה שלא ברור שיצליח לחדור לשוק.

כדי להתגבר על הקושי הזה, ועדת שטרום המליצה כי בנק ישראל יאפשר לסולקים חדשים להתארח על מערכת המחשוב של הסולקים הקיימים - עד שייעשה המעבר לטכנולוגיית EMV - אלא שהבנק המרכזי עדיין לא פירסם את ההנחיות בנושא.

בבנק ישראל הסבירו אתמול כי היעדר הנחיות לגבי אירוח של סולקים חדשים על התשתיות של סולקים קיימים היא "תקלה שלהם", וכי בשבוע הבא יפורסמו ההנחיות הרלוונטיות. לכן, מתנגדים בבנק המרכזי להכללת ההצעה החדשה של מרגלית - שכן לטענתם היא מיותרת. בניגוד לשמועות כי הבנק מתכוון לטיל מגבלות נוקשות על סולק שמתארח על תשתית, מבהירים שם כי סולקים חדשים יוכלו להמשיך ולהתארח, עד שחדירות מסופי EMV תגיע ל-50% לפחות מבתי העסק בישראל.

בנוסף, מרגלית מציע לאפשר לשפר את כוח המיקוח של העסקים הקטנים באמצעות פעולה דרך גופים מאגדים - מתווכים שיאגדו אלפי עסקים קטנים, וכך יגיעו להיקף סליקה גדול, שיאפשר להם להגיע עם חברות הסליקה להסכם על עמלות סליקה מופחתות (מהסוג שעסקים גדולים הגיעו אליו). כיום, חברות כרטיסי האשראי פועלות מול מאגדים, אבל רק תחת הגבלות ניכרות.

להצעה הזאת בנק ישראל מתנגד בטענה שפעילות המאגדים בישראל אינה מפוקחת, ועלולה לשמש בסיס להלבנת הון. לכן, מבקשים בבנק המרכזי לבדוק את הרגולציה על מאגדים המקובלת באירופה, ולהשוות אותה. ככל הנראה, הכוונה היא להכפיף את המאגדים לדרישות רגולציה אירופית (PSD).

לדברי ח"כ כהן, יש רוב בוועדה לאימוץ שתי ההצעות של מרגלית, בגלל החשיבות שהכנסת נונת לקידום התחרות בסליקת כרטיסי אשראי. כהן גם דוחה טענות שנשמעו בעבר מפי בנק ישראל, שלפיהן יכולה להיות סתירה בין הכנסת תחרות בתחום הסליקה לבין כניסת חברות האשראי לתחרות מול הבנקים בתחום האשראי הצרכני. כהן הוסיף שהוא מוכן לשקול הטלת רגולציה על הגופים המאגדים, בתנאי שלא מדובר ברגולציה שתמנע כניסת מתחרים לענף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן