הוועידה הכלכלית של החברה הערבית |

"האמירות והמהלכים של הממשלה פוגעים קשות ברצון של השוק הפרטי לקלוט ערבים"

רון גרליץ, מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי: "קולות ההסתה חודרים גם לחדר במשרד עו"ד או רו"ח שבו מתקבלת ההחלטה האם לראיין או לקבל מועמדים ערבים לעבודה"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון גרליץ, מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי
רון גרליץ, מנכ"ל שותף של עמותת סיכויצילום: רמי שלוש
אלירן רובין
אלירן רובין

"תעסוקת האזרחים הערבים בשוק הפרטי היא הזדמנות שהממשלה לצערי מפספסת", כך אמר הבוקר רון גרליץ, מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי, בוועידת TheMarker לכלכלה של החברה הערבית שמתקיימת היום (ב’) בנצרת. "המדינה מדברת על צמצום פערים, אבל אני רוצה להביע חשש עמוק מכך שהמאמצים הגדולים של הממשלה לקדם תעסוקה של האזרחים הערבים ייפגעו בצורה קשה, אם היא לא תייצר ביקוש לעובדים ערבים בשוק הפרטי - חייב להיות ביקוש לעובדים ערבים בשוק הפרטי.

"בכל העולם מעסיקים נוטים לקחת אנשים שדומים להם, אבל בישראל האתגר כפול ומכופל, כי בנוסף לנטיות ‘הטבעיות’ האלה, בישראל קיים החסם הלאומי או במלים בוטות יותר - אפליה בקבלה לעבודה של ערבים", אמר גרליץ.

"אי אפשר להתעלם מכך שלצערנו הרב יש גורמים רבים בכנסת ובממשלה שמלבים את הסכסוך ומסיתים נגד האזרחים הערבים. האמירות והמהלכים של הממשלה לא רק פוגעים באפשרות להגיע לפתרון הקונפליקט, אלא פוגעים באופן קשה ברצון של עסקים בשוק הפרטי לקלוט עובדים ערבים".

"קולות ההסתה חודרים גם לחדר במשרד עו"ד או רו"ח שבו מתקבלת ההחלטה האם לראיין או לקבל מועמדים ערבים לעבודה. מי שמראיין היום עובד ערבי קרא בשבוע שעבר ששר החינוך, מאשים את הערבים בהצתות וטוען שהארץ הזו לא שייכת להם. אז אם הערבים אחראים להצתת הארץ ואם בכלל לא שייכים לארץ הזו, למה בכלל כדאי למנהל המחלקה בחברת ההנדסה להעסיק אותם".

גרליץ ציין כי לפני שהצטרף למגזר החברתי עבד בהיי-טק ובמסגרת תפקידו ניהל צוות פיתוח תוכנה מעמק הסיליקון. "שם קשה למצוא צוות פיתוח אחד שבו לכל העובדים מוצא או צבע עור דומה", אמר.

"בישראל מצד שני נקראתי להתייעצות עם הנהלת החברה כי מועמד ערבי הגיש קורות חיים, והיתה התלבטות גדולה כי היו התנגדויות. אז מה עוזרים כל המשאבים שניתנו לאוכלוסיה - אם אין אף אחד שמחכה לו בצד השני".

גרליץ בירך גם על כך שהמדינה הצליחה לייצר ביקוש לעובדים ערבים באמצעות רגולציה אפקטיבית שכמעט הכפילה את שעור העובדים הערבים במשרדי הממשלה תוך עשר שנים.

עם זאת הוסיף כי המדינה יכולה וצריכה להשתמש במכרזים הציבוריים כדי לעודד תעסוקת ערבים. "ישתלם למדינה לתעדף עסקים שמעסיקים ערבים. חברות פרטיות מאוד רוצות לזכות במכרזי מדינה ויש תחרות קשה בין החברות. מדובר בתמריץ כלכלי אמיתי להעסקת ערבים באותן חברות. זה עבד בעולם וזה יעבוד כאן".

"מצאנו כי העלות המשוערת של מהלך לתיעדוף עובדים ערבים תעלה למדינת ישראל כ-22 מיליון שקל לשנה. זה העלות העודפת הצפויה למדינה עקב התייקרות המכרזים ברגולציה שאנו מציעים. אם המהלך הזה יקדם תעסוקת הערבים אפילו בשברי אחוזים, הוא כבר יהיה מאוד משתלם כלכלית. זה לא רק מהלך חברתי. זה מהלך כלכלי עבור המדינה.

אנחנו מאמינים שחברה שויונית ומשותפת היא חברה יותר צודקת ויותר יציבה והיא אינטרס של כולנו, יהודים וערבים כאחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"