דרוקר חושף: עדותו של "מלך הצוללות", ואיך הודח לטובת מיקי גנור

העיתונאים רביב דרוקר ובן כספית חושפים הערב את סיפורו של שייקה ברקת, שהיה אחראי לרכישת 5 הצוללות הראשונות מגרמניה - והקשר לכאורה למפקד חיל הים לשעבר, ובכיר המל"ל אבריאל בר יוסף

TheMarker Online
שייקה ברקת
שייקה ברקת צילום: מתוך יוטיוב
TheMarker Online

העיתונאים רביב דרוקר ובן כספית חושפים הערב את סיפורו של שייקה ברקת,האיש שהיה אחראי לרכישת חמש הצוללות הראשונות מגרמניה לישראל.

דרוקר כתב בדף הפייסבוק שלו:

יש דמות אחת מרכזית בפרשת הצוללות שעד היום לא הצלחנו לחלץ מלה ממנה. שייקה ברקת היה דמות חשובה בהתקפה ההירואית של חיל האוויר במלחמת ששת הימים. החל מסוף שנות השמונים הוא רוקם את פרויקט הצוללות והקשר הגרמני-ישראלי והופך אט אט ל"מלך הצוללות", האיש שבלעדיו אי אפשר. הוא אחראי לחוזים לקניית 5 הצוללות הראשונות - מגרמניה לישראל.

אליעזר מרום ב-2011

ב-2009 הוא הודח באופן מפתיע לטובת אותו מיקי גנור, שדוד שמרון מייצג. הרבה גבות הורמו אז ומאז על ההחלטה הגרמנית המפתיעה הזאת. גנור התעסק עד אז בעיקר בנדל"ן והרקע שלו בחיל הים הרבה פחות הירואי מזה של ברקת. ברקת בן ה 82 מסרב לדבר בתקשורת, אבל לראשונה היום אנחנו מפרסמים את מה שסיפר למקורביו. גרסתו הגיעה גם אלינו וגם לעיתונאי בן כספית.

הנה גרסת ברקת, כפי שסופרה למקורביו.

ברקת סיפר כך: "ב-2009 הגיע מפקד חיל הים צ'ייני לביקור בגרמניה ותואמה לו ארוחת ערב עם מנכ"ל המספנה. הוא הגיע בשעה איחור וכבר בהליכה לקראתנו הוא לפתע אומר 'שוב ברקת? מה הוא עושה כאן?'.

מיקי גנורצילום: מוטי קמחי

"המנכ"ל אמר לו שאני האיש שלהם, בדיעבד הסתבר לי שזה היה האיתות הראשון. באזור מאי-יוני 2009 הגיע אותו מנכ"ל לביקור בישראל. תואמה לנו פגישה עם מפקד חיל הים. אנחנו עומדים להיכנס לפגישה - המנכ"ל, פקיד בכיר במשרד הביטחון ואני, אבל לפתע בא אלינו אבריאל בר יוסף, תא"ל לשעבר בחיל הים ואומר לנו - מפקד חיל הים לא יקיים את הפגישה אם ברקת יעלה. היינו בהלם. הפקיד הבכיר אמר - מה זה השטויות האלה? בוא נעלה! המנכ"ל הגרמני אמר שבלעדיי הוא לא עולה אבל אני ויתרתי ועזבתי את המקום.

אחרי הפגישה המנכ"ל התקשר אליי נסער, היינו מאוד קרובים והוא סיפר לי מה היה. בפגישה היו מפקד חיל הים ואבריאל בר יוסף. צ'ייני אמר לו שאם ברקת ימשיך להיות הנציג של המספנה הגרמנית אז לא יוזמנו יותר צוללות ממנה. אני אזמין מהצרפתים. צ'ייני הוסיף שהנציג של המספנה צריך להיות מיקי גנור.

מהפגישה אצל מפקד חיל הים המנכ"ל נלקח ישירות לירושלים לפגישה אצל שר האוצר החדש, יובל שטייניץ. המנכ"ל סיפר לי אחרי הפגישה שבפגישה אצל שטייניץ ישבו גם אבריאל בר יוסף ומיקי גנור, 'האיש הזה מטורף', אמר לי המנכ"ל. 'אתה יודע מה אמר לי האיש של צ'ייני? שהוא רוצה 5%'. המנכ"ל התייחס למיקי גנור. אני בכלל לא הכרתי את מיקי גנור, באותו ערב בארוחת ערב במלון שרתון לכבוד המנכ"ל ישב לידי אדם שלא הכרתי. שאלתי אותו מיהו והוא אמר שהוא מיקי גנור.

אבריאל בר יוסףצילום: דניאל בר און / ג'יני

בלילה פגשתי שוב את המנכ"ל הגרמני והוא הגיע חיוור ואמר שמפקד חיל הים שוב הבהיר לו שאם גנור לא יחליף את ברקת, לא יוזמנו יותר צוללות מהמספנה הגרמנית. אני אמרתי למנכ"ל שהוא צעיר ויש לו קריירה שלמה לפניו ואני מוכן לוותר".

תגובת מפקד חיל הים לשעבר, אלי מרום (צ'ייני): התנגדתי נחרצות לרכישת צוללת שישית בעת שמיקי גנור היה נציג המספנות ואף שלחתי מכתב שמתנגד לרכש זה למקבלי
ההחלטות העוסקים בנושא. במהלך כל שירותי לא קיבלתי אף החלטה לרכש מהמספנה אותה ייצג מיקי גנור. ההפך הוא הנכון . כל שאר הטענות הן מכלול של השמצות בעוד שהשיקול הבטחוני הוא היחיד שעמד ועומד לנגד עיניי".

תגובת השר יובל שטייניץ: "לא זכורה לי הפגישה המדוברת. אדגיש, כי מעולם לא ידעתי על תפקידיהם של ברקת או גנור כמתווכים בעסקות רכש מול מערכת הביטחון, דבר שאליו נחשפתי לראשונה רק עם הפרסומים בכלי התקשורת בימים האחרונים. תמיכתי החד משמעית בהתעצמות חיל הים בספינות ובצוללות ידועה מזה כעשרים שנה".

תגובת אבריאל בר יוסף, באמצעות עורך דינו: "למר בר יוסף לא זכור כלל שהשתתף אי פעם בפגישה אצל מפקד חיל הים עם מר פרייטאג. בכל מקרה, אין שחר לטענה שדרש שמר ברקת לא ישתתף בפגישה. בשום פגישה אחרת גם לא דרש ולא שמע מישהו אחר דורש את החלפת הנציג הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה