אושר תקציב הישיבות הגדול ביותר אי פעם

תקציב הישיבות קוצץ על ידי לפיד ב-2015 לכחצי מיליארד שקל, הוגדל בהמשך על ידי הממשלה, שאישרה היום תוספת נוספת - ומגיע כעת ל-1.2 מיליארד שקל

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידי ישיבה לומדים בירושלים
תלמידי ישיבה לומדים בירושליםצילום: גיל כהן-מגן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הממשלה אישרה היום (א') תוספת של 48 מיליון שקל לתקציב הישיבות שמגיע עתה לכ-1.2 מיליארד שקל - הגדול אי פעם. התוספת המבוקשת מיועדת לכיסוי הוצאות השהות והלימוד של תלמידי ישיבות בחו"ל המגיעים לישראל.

בתקופת כהונתו של יאיר לפיד (יש עתיד) כשר אוצר, הודיע לפיד על קיצוץ מחצית תקציב תלמידי הישיבות בחו"ל. עם זאת, בעקבות מו"מ שנערך בוועדת הכספים שבראשה עמד אז ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הוסכם שתלמידי הישיבות מחו"ל יעברו השתלמות בישראל הכוללת בין היתר ביקור בבסיס צבאי, באתרי מורשת כיד ושם וכיוצא באלו.

במסגרת ההסכם הקואליציוני שנחתם במאי 2015, בין הליכוד לבין המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה, הוחלט לבטל את כל "גזירות לפיד". כתוצאה מכך, תקציב הישיבות שקוצץ על ידי לפיד הוגדל, התקציב לקליטת תלמידי הישיבות הוגדל, וכן בוטל חוק השוויון בנטל. בנוסף לכך, הממשלה הנוכחית החליטה להקצות תקציב של כ-100 מיליון שקל למתן קצבת הבטחת הכנסה לחרדים ולסטודנטים. בג"ץ קבע בעבר שהחל מינואר 2015 לא תשולם קצבת הבטחת הכנסה לחרדים וכתוצאה מכך הוחלט להוסיף גם תשלום קצבה לסטודנטים.

החלטת נתניהו בסוף 2014 להקדים את הבחירות לכנסת התבססה בין היתר על הבנה עם ש"ס ויהדות התורה, שהיו אז באופוזיציה, לשיתוף פעולה לאחר הבחירות בתמורה לביטול הגזירות של לפיד. תקציב הישיבות קוצץ על ידי לפיד ב-2015 לכחצי מיליארד שקל אבל הוגדל אשתקד על ידי הממשלה בעקבות ההסכמים הקואליציוניים. גם בסוף שנת 2014, לאחר שלפיד פוטר מהממשלה על ידי נתניהו, הגדילה הממשלה את תקציב הישיבות על מנת להתקרב לחרדים.

בעקבות החלטת הממשלה תקציב הישיבות יגיע לשיא של כל הזמנים ויעמוד על 1.167 מילארד שקלים. השיא הקודם נשבר רק לפני פחות מחצי שנה ביוני האחרון ועמד על 1.119 מילארד שקלים. קודם לכן השיא היה ב2011 ועמד על 1.032 מיליארד. תקציב הישיבות הוגדל מ-564 מיליון ב-2014 ל-984 מיליון בראשית 2016, תוספת של 74%. עם אישור התוספת החדשה יגדל תקציב הישיבות מתחילת 2014 ב107%, כלומר יותר מפי שניים.

"לא החרפה הראשונה, וגם לא האחרונה"

ההגדלה בתקציב הישיבות נובעת מהדרישה להעניק לתלמידים מחו"ל, הלומדים בישיבות בארץ, שיעור תמיכה של 95% משיעור התמיכה המלא הניתן לתלמידים תושבי הארץ - במקום שיעור של 60% שהיה נהוג קודם לכן. שינוי נוסף שנעשה בהסדר זה הוא ביטול ההתניה שנקבעה בעבר על ידי הממשלה הקודמת, לפיה תלמיד ישיבה מחו"ל הלומד בישראל יהיה זכאי לתמיכה בתנאי שישתתף בתכנית "מורשת ישראל' של משרד החינוך.

בנוסף, תקציב הישיבות אינו כולל את הבטחת ההכנסה לאברכים. תוספת זו צפויה לעלות לדיון בכנסת ביום ד' הקרוב, ואם תאושר תוסיף לתקציב עוד כ-100 מיליון שקל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לדברים כי "שוד הקופה הציבורית בשיטת הסלמי נמשך. לדידם של הפוליטיקאים החרדים קופת משלמי המסים היא פרה חולבת למימון הציבור החרדי. הפעם בולטת החוצפה במיוחד, שכן בממשלה הקודמת התנו את המשך מימון תלמידי הישיבות מחו"ל, שאינם אזרחי המדינה או תושביה ואינם שותפים לנטל האזרחי, בכך שייחשפו במהלך לימודיהם לתוכנית שתפרוש בפניהם את ערכי ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

"אלה כמובן דברי כפירה בעיני גפני וחבריו. לפיכך, ברגע שחזר לידיהם השוט על הממשלה הניפו אותו והעיפו את הדרישה הסבירה הזו, כדי שמימון המדינה יוכל להיות מוקדש להכשרה "טהורה" שאינה מבלבלת את מקבלי המימון באשר למשמעותה של מדינת ישראל. למרבה הצער, ברור שאין זאת החרפה הראשונה או האחרונה במסלול הכניעה של הפוליטיקאים מימין ומשמאל לתכתיבי הפוליטיקאים החרדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו