עובדי מכון וולקני מתעקשים: מסירת השלט של המסוק לרוסים תשבית מחקר ותפגע במימון בינלאומי

על מנת שהעובדים ימסרו את מערכת השליטה, יהיה על משרד החקלאות להציג בפניהם אישור מגורם משפטי בכיר

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

עובדי מכון וולקני מתבצרים בעמדתם לפיה אין להעביר לרוסים את מערכת השליטה של המסוק הזעיר ללא טייס, שקיבלו במתנה משר החקלאות, אורי אריאל.

היום הבהירו העובדים כי "מכון וולקני אינו מעל לחוק ולכן הוא פועל ויפעל כפי שמנחים החוק וכללי המינהל התקין. מסירת מערכת השליטה תשבית לחלוטין את מחלקת המחקר במכון וולקני שעוסקת בתחום זה, כמו גם תביא בוודאות לביטול מימון מחקרים מגופים בינלאומים שהתבססו על מערכת השליטה, שעלותה 100 אלף שקל".

כדי שהעובדים ימסרו את מערכת השליטה, יהיה על משרד החקלאות להציג בפניהם אישור מגורם משפטי בכיר ביותר, כדוגמת מהיועץ המשפטי לממשלה, ומהחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו. כדי שזה יקרה יצטרך גורם ממשלתי בכיר לשכנע את השניים, כי סירוב למסירת השלט יחולל משבר דיפלומטי שעלול לטרפד עסקה פוטנציאלית במיליארדי דולרים עם רוסיה.

מקור המקורב למכון אמר כי המסוק נרכש עם אישור שהמכון הוא משתמש סופי. אישור שכזה מונע את מסירת המסוק לצד שלישי. עוד נמסר, כי המצלמה התרמית שהיתה על המסוק היא מתוצרת ארה''ב. אם נמסרה לרוסים, יפגע הדבר ביחסים הבטחוניים בין ישראל לארה''ב. מקור אחר אמר, כי המצלמה לא נמסרה עם המסוק.

במהלך תערוכה שנערכה במכון וולקני בתחילת השבוע עבור המשלחת הרוסית בראשות ראש ממשלת רוסיה, דימיטרי מדבדב שהגיעה לארץ, החליט שר החקלאות, אורי אריאל להעניק למדבדב מסוק זעיר במתנה. המסוק נרכש בספרד ומשמש לצילום תרמי המייעל את ההשקיה.

מדובר במתנה בשווי 200 אלף שקל, החורגת באופן קיצוני מרף המתנות המותר בשירות הממשלתי שמגיע עד 3,000 שקלים. בנוסף, המסוק הוא רכוש של מכון וולקני, לא של משרד החקלאות. המסוק הועבר לרוסיה ללא בדיקת משרד הביטחון, שצריך לאשר יצוא מוצרים דואלים, שיכולים לשמש לפעילות אזרחית ובטחונית.

עובדי המכון שהזדעזעו מהמהלך של אריאל הצליחו לנתק את המסוק ממערכת השליטה, וככל הנראה גם מהמצלמה התרמית שהוא נושא, לפני מסירתו.

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?