"הזוי לחלוטין": למה אורי אריאל צריך להחזיר למדינה מסוק מכספו הפרטי

פרשת המסוק הזעיר ללא טייס שנתן שר החקלאות לראש ממשלת רוסיה: ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יבהיר עמדתו בנושא מתן מתנה שעלותה כ-200 אלף שקל

אורה קורן
אורה קורן
במרכז: דמטרי מדבדב ומשמאל אורי אריאל ליד המזל"ט למחקר חקלאי, במכון הוולקני
במרכז: דמיטרי מדבדב ומשמאלו אורי אריאל ליד המזל"ט למחקר חקלאי, במכון וולקניצילום: יוסי אלוני
אורה קורן
אורה קורן

"סיפור הזוי לחלוטין", כך הגדירו היום מקורות ממשלתיים את האירוע שהתרחש אתמול במכון וולקני. שם, במהלך ביקורו בתערוכה המציגה את מיטב הטכנולוגיות החקלאיות של המכון, הפגין ראש ממשלת רוסיה, דימיטרי מדבדב עניין רב במסוק זעיר ללא טייס שנועד לצרכי השקיה חקלאית.

ל-TheMarker נמסר, כי שר החקלאות, אורי אריאל, שאל את מדבדב אם הוא רוצה את המסוק במתנה, ומדבדב השיב בחיוב. על פי המקורות, מנכ''ל משרד החקלאות נשאל על ידי אריאל והשיב כי ניתן להעביר את המתנה.

עוד נמסר, כי מייד לאחר הביקור התייצבו שני נציגים רוסים במכון הוולקני והודיעו שהגיעו לקחת את המסוק. עובדי המכון מיהרו לצלצל למנכ"ל משרד החקלאות, ובעוד שהנציגים הרוסים ממתינים, נעשה בירור עם "הגורם המוסמך לעניין", ששמו לא נמסר ל-TheMarker. אותו גורם אישר את מסירת המסוק לקראת רילוקיישן למוסקבה.

ככל הנראה, העריכו בישראל כי אי מסירת המסוק תתפרש כעלבון בצד הרוסי מה שעלול גם לסכן עסקת מסגרת בתחום החקלאות במיליארדי דולרים, שנחתמה בין הצדדים בתיאום בין משרדי ראש הממשלה, החקלאות והאוצר.

במכון וולקני מעריכים את עלות המסוק ב-200 אלף שקל. הוא אמנם לא כלל את מערכת ההפעלה שלו ולא מצלמה תרמית, אבל מדובר ללא ספק במתנה יקרה מאוד, החורגת מכללי המתנות הממשלתיים - אלה מאפשרים מתן מתנה בשווי של כמה מאות שקלים לאורח, ובמקרים חריגים ביותר, עד 3,000 שקל.

מעבר לעלות החריגה של המסוק, מדובר ברכוש של מכון וולקני, לא ברכוש של משרד החקלאות. זהו שי שניתן להמשיך להפעיל לצרכי המחקר החקלאי. למזלו של המכון, לאחר חשיפת הפרשה, הזדרז משרד החקלאות להבטיח שירכוש בהקדם מסוק חדש לוולקני. כלומר, עכשיו משלמי המסים יממנו את הפזיזות של אריאל.

אין ספק שמדובר בתקלה חמורה במשרד החקלאות ואף הרבה מעבר לכך. למתבונן מהצד נראה כי זוהי התנהלות המתעדפת את הסחבקיות והספונטניות על פני מינהל תקין. אין גם ספק ששווי המתנה חורג בהרבה ממתנות אליהן מתכוונים כללי הממשלה.

בין אם מדובר באי הבנה או במשהו אחר, ראוי שקולו של היועץ המשפטי לממשלה יישמע ויבהיר מחדש מהם כללי מינהל תקין ומה ניתן לעשות עם בכיר העובר עליהם. אפשר לצפות מהיועץ המשפטי, למשל, שידרוש מאריאל למצוא דרך להשיב לוולקני את המסוק שעבר לרוסיה או אם אינו רוצה לעורר תקרית דיפלומטית, שירכוש למכון מסוק חדש - מכספו הפרטי. ללא ספק, זה ירתיע מפני חזרה על תקלות מסוג זה.

במשרד החקלאות מיהרו אתמול לנסות לגמד את השווי החריג של המתנה, וציינו כי ישראל ורוסיה חתמו במהלך ביקור מדבדב על הסכם שיעניק לישראל עסקאות במיליארדי דולרים.

מדובר אכן בעסקת מסגרת ענקית ש-90% ממנה הוא פיתוח כל משק החלב ברוסיה. בשלב הראשון, עליו הוסכם כפיילוט של 10% מההיקף, תשקיע רוסיה 1.3 מיליארד דולר במשק החלב. חברות ישראליות ייכנסו לשוק הרוסי בבניה, יעוץ והדרכה בתחום.

על כך ניתן לומר שמדבדב חזר הביתה עם ציפור גדולה ביד, ואנחנו נשארנו עם מיליארד ציפורים על העץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"