עיריית ירושלים נגד מעבר רשות החדשנות מירושלים לאיירפורט סיטי

סגן ראש העירייה: "לא יעלה על הדעת שממשלת ישראל תאפשר לאחת מיחידותיה לעבור על החוק בצורה גסה"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
עופר ברקוביץ', סגן ראש עיריית ירושלים
עופר ברקוביץ', סגן ראש עיריית ירושליםצילום: אמיל סלמן
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"לא יעלה על הדעת שממשלת ישראל תאפשר לאחת מיחידותיה לעבור על החוק בצורה גסה. בו בזמן שרשות החדשנות (שבאגף המדען הראשי במשרד הכלכלה) צריכה לתכנן את מעברה לירושלים על פי חוק, היא פועלת לקיבוע מושבה מחוץ לעיר, ללא חוזה ותוך הפרה חמורה של כללי מנהל תקין", כך נכתב במכתב ששלח בשבוע שעבר סגן ראש עירית ירושלים, עופר ברקוביץ' (סיעת התעוררות), לשר האוצר, למינהלת הדיור הממשלתית ולחשב המדען הראשי.

במכתב מציין ברקוביץ כי רשות החדשנות משפצת לאחרונה נכס במתחם איירפורט סיטי, הסמוך לשדה התעופה לוד, ללא חוזה שכירות חתום, במטרה לקבוע הלכה למעשה כי תפעל מחוץ לירושלים, בניגוד לחוק, עד נובמבר 2019.

לדברי ברקוביץ', בחוזה הנרקם בימים אלו בין רשות החדשנות ובעל הנכס באיירפורט סיטי מתוכננת גם אופצית הארכה של חוזה השכירות לחמש שנים נוספות, בניגוד להתחייבות המדינה בבג"ץ ובניגוד לחוק המיוחד שאישרה הממשלה באוגוסט 2015 המאפשר לרשות לפעול מחוץ לתחומי ירושלים למשך שלוש שנים לכל היותר, עד אוגוסט 2018.

ברקוביץ מציין כי החוזה המונח על שולחנו של האוצר כולל גם סעיף יציאה מוקדם יותר מהנכס, אך סעיף זה קובע כי על כל חודשיים שייגרעו מהחוזה, תשלם הרשות חודש שכירות מלא. כלומר אם הרשות תעבור לירושלים בזמן הקבוע בחוק (אוגוסט 2018), היא תשלם שכירות מלאה על כ-8 חודשי שכירות בהם הנכס לא ישמש אותה. אם החוק ימומש, הרשות תשלם כספי ציבור משמעותיים לבעל הנכס, ללא כל תמורה.

במכתבים ששלח לשר האוצר, למניהלת הדיור הממשלתית ולחשב המדען הראשי מציין ברקוביץ כי "בשנים האחרונות עוברת ירושלים מהפכה במסגרתה שולש מספר החברות הטכנולוגיות הפועלות בעיר מ-200 ל-597. חזרת המדען הראשי לעיר יכולה לסייע רבות למגמה זו. אני קורא לשר משה כחלון, האמון על המדען הראשי, להתערב באופן מידי במשבר, למנוע את אוזלת היד ולשוב ולעבוד יחד אתנו על חיזוקה הכלכלי של ירושלים".

בחודשים האחרונים פועל צוות מיוחד בעירית ירושלים בהובלת סגן ראש העיר ברקוביץ' והיועץ המשפטי לעירייה אלי מלכה למנוע את יציאתם של משרדי ממשלה מירושלים ולפעול בכלים משפטיים להחזרת משרדי ממשלה לירושלים. במקרה דומה, כאשר תאגיד השידור הציבורי החדש תכנן לעזוב את ירושלים, הגישה עיריית ירושלים עתירה לבג"ץ למניעת המעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?