לין למנדלבליט: האם חריגות השכר במגזר הציבורי אינן גובלות בפלילים?

נשיא איגוד לשכות המסחר פנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקש ממנו לקבוע הנחיות ברורות לטיפול בנושא ■ "אנו רואים בחריגת שכר סוג של הפרת אמון חמורה של השלטון כלפי ציבור האזרחים"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחרצילום: מיכל פתאל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, פנה היום אל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקש ממנו לגבש עמדה ברורה בנושא חריגות השכר במגזר הציבורי.

במכתב מבקש לין מהיועץ המשפטי לבדוק האם אין בחריגות השכר במגזר הציבורי משום עבירה פלילית, על פי חוקי העונשין של מדינת ישראל. לין מבקש מהיועץ המשפטי לקבוע הנחיות ברורות לפעולות הנדרשות מרשויות המדינה - על מנת לעקור מהשורש נורמה פסולה זו.

אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלהצילום: מוטי מילרוד

המכתב נשלח לאור הממצאים הקשים שפירסם השבוע הממונה על השכר באוצר לנושא חריגות השכר. לדעת לין לנושא זה חשיבות ציבורית רבה, שכן הוא מוביל לערעור אמון הציבור ברשויות השלטון. לין, לשעבר הממונה על הכנסות המדינה, ציין במכתבו כי "אנו רואים בחריגת שכר סוג של הפרת אמון חמורה של השלטון כלפי ציבור האזרחים. יש בכך גם משום השחתה של המערכת הציבורית. חריגות שכר פוגעות בהכנסות הקופה הציבורית, בשירותים לאזרח, באזרח עצמו, וחמור מכל – יוצרות נורמה פסולה של עושק הציבור".

עוד הוסיף לין כי "לחריגות השכר גם נגזרות כלכליות נוספות, המשפיעות ישירות על כלל הציבור. כך למשל, נוסחת העדכון השנתית של חשבון הארנונה לאזרחי המדינה ולמגזר העסקי מורכבת מחציתה משיעור שינוי השכר במגזר הציבורי. אי לכך, כל חריגת שכר, שלא כדין, מתורגמת מיידית להעלאת מס הארנונה של כל אחד ואחת מאתנו. עונש שמוטל על כל שכבות האוכלוסייה". לין סבור כי "לא די בדיווח על חריגות השכר. יש לעקור תופעה מושחתת זו מהשורש. אמנם, בחלק מהמקרים נדרשים מי שקיבלו שכר ביתר, בניגוד לדין, להשיב את הסכומים שקיבלו ביתר, אך קשה להסתפק בצעד מוגבל זה".

לין מדגיש במכתבו ליועץ המשפטי כי "נשאלת שאלה פשוטה: מאחר וחריגות השכר הן הוצאת כסף מקופת הציבור שלא כדין, מהו אופייה של פעולה זו? האין היא מהווה עבירה פלילית? ואם אכן בהוצאת כסף מקופת הציבור שלא כדין עסקינן, מדוע רשויות המדינה אינן בולמות תופעה זו? ומדוע לא נעשה מה שצריך כדי לעקור תופעה זו מהשורש. יש כאן שילוב מוזר של נורמה ציבורית פסולה וחמורה, החוזרת על עצמה מדי שנה, כאילו רשויות המדינה אינן יכולות לפותרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט