מכה לשר הביטחון: יאיר שמיר לא ימונה ליו"ר התעשיה האווירית

החלטת הוועדה לבדיקת מינוי בכירים בשירות הציבורי מבהירה כי שמיר, מועמדו של שר הביטחון, לא יוכל להתמנות לדירקטור ולכן גם לא ליו"ר התעשייה האווירית. הסיבות: הוא מבקש לעשות זאת במקביל לפעילותו בחברת נת"ע, וכן קיימת זיקה פוליטית בינו לשר

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
יאיר שמיר
יאיר שמירצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

במכתבה של השופטת בדימוס, בילהה גילאור, העומדת בראש הוועדה לבחינת מינויי בכירים בשירות המדינה עולה כי יאיר שמיר לא יוכל לכהן כדירקטור, ולכן גם לא כיו"ר התעשייה האווירית. המכתב נשלח ב-30 באוקטובר לשר האוצר, משה כחלון, ולשר הביטחון, אביגדור ליברמן, ששמיר חבר לשעבר במפלגת ונחשב למועמד שלו.

במכתב מפרטת השופטת את עמדת הוועדה כי קיימים כמה קשיים במינוי. הראשון הוא רצונו של שמיר להמשיך לכהן כיו"ר חברת נת"ע, תפקיד שאותו הוא ממלא מאז נובמבר אשתקד, במקביל לתעשייה האווירית. "נוהל הוועדה מזה שנים, הידוע גם לשרים, קובע כי אין זה נכון שדירקטור יכהן בשתי חברות ממשלתיות בו זמנית, וזאת על מנת לאפשר לדירקטור להקדיש את מירב זמנו ומרצו לחברה שבה הוא מכהן, וכן שניתן יהיה לשלב מספר יותר גדול של דירקטורים טובים ומוכשרים בחברות הממשלתיות", כותבת השופטת.

"הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר מדובר ביושב ראש דירקטוריון של חברה גדולה ומורכבת. למעלה מן הדרוש ולמען הסדר הטוב עמדתה של הוועדה היא שאין מקום למנות מועמד לכהונה כדירקטור בחברה ממשלתית בטרם השלים את כהונתו כדירקטור בחברה ממשלתית אחרת שבה הוא מכהן, וכי על מי שמתמנה כדירקטור להשלים את שלקח על עצמו, ולא לעבור לתפקיד בחברה ממשלתית אחרת בטרם עשה כן".

בנוסף קובעת הוועדה, כי "מועמדותו של שמיר לתעשייה האווירית הועלתה על ידי שר הביטחון, אשר המועמד היה חבר במפלגתו, ואליו יש לו, על פי הצהרתו, זיקה אישית ופוליטית, בנוסף על זיקה אישית ופוליטית לשרים נוספים, שעליה הצהיר בשאלון שמילא. המועמד בעל זיקה אישית ופוליטית ממשית ואינטנסיבית, קרי זיקה בעוצמה גבוהה המחייבת הקפדה והחמרה בכל הנוגע לדרישה בדבר 'כישורים מיוחדים' או 'כשירות מיוחדת אחרת. חברי הוועדה בדעה, כי לא ניתן לקבוע שתרומתו של המועמד לתעשייה האווירית צפויה להיות מכרעת, ולגבור על הזיקות הפוליטיות".

יאיר שמיר ואביגדור ליברמןצילום: ירון קמינסקי

בהמשך לשני הנושאים האלה החליטה הוועדה לא לבדוק סוגיות אחרות כמו הטענה בדבר היעדר מקום בדירקטוריון החברה, והצורך במינוי שמיר במקום אחד מעובדי החברה - מה שיכול ליצור חשש למחויבות עתידית של שמיר כלפי הוועד. לא נדונו גם שאלות הקשורות לתפקודו של מר שמיר בכהונתו בעבר כיו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית, שחלקן מצא ביטוי גם במכתבים אנונימיים שהתקבלו במזכירות הוועדה.

יצויין כי התעשיה האווירית היא אחת משלוש חברות ביטחוניות שאליהן מבקש שר הביטחון למנות את מקורביו. עןזי לנדאו עובר בימים אלה את תהליך הכניסה לנבחרת הדירקטורים עבור חברת רפאל, ויצחק אהרונוביץ' גם הוא בתהליך עבור תעש. גם שניהם יגיעו בסופו של תהליך את הועדה בראשה יושבת גילאור, שתחליט האם הזיקה הפוליטית של השניים, לשר שביקש את מועמדותם, בעייתית או לא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן