המודל העסקי של אחד המפעלים הגדולים ביותר להרס משפחות בישראל

ההימורים החוקיים בישראל מתנפחים והולכים וגורמים להידרדרות מסוכנת של עשרות אלפי משפחות ■ עיקר הפגיעה הוא באזורים חלשים חברתית-כלכלית, אבל דווקא בהם מספר תחנות ההימורים הוא הגבוה ביותר

מומי דהן
מומי דהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו סדרת מאמרים מומי דהאן
צילום: דן לוינשטיין
מומי דהן
מומי דהן

לפני יותר משנה מצאתי את עצמי, תוך כדי נסיעה, שולח שוב את היד במהירות לכפתור הכיבוי של הרדיו. סגרתי את הרדיו מפני שלא יכולתי לסבול את הפרסומת של אראלה ממפעל הפיס.

הפרסומות של מפעל הפיס יוצרות דימוי שקרי, כאילו הזכייה בפרס היא בהישג יד - בעוד הסיכויים לזכות בפועל הם קלושים. לא יכולתי לסבול גם את הפנייה הסמויה של אראלה לשכבות החלשות, להוציא עוד מהכנסתן המצומקת על תקווה כוזבת. אחרי שהשתרר שקט במכונית, הגעתי להחלטה שאני חייב לתעל את הכעס לחקירה של שוק ההימורים בישראל.

תוך כדי הכנת המחקר נדהמתי לגלות את התנפחות היקף ההימורים, בלי שהבחנו כמעט בנזקים גדולים מדי לישראלים רבים מדי, המתבטאים בהידרדרות מסוכנת של עשרות אלפי משפחות ובהטלת מס כבד על האוכלוסיות העניות. לא הבחנו בכך שמפעל הפיס והטוטו נהפכו לאחד המפעלים הגדולים ביותר להרס משפחות בישראל, משום שהם הקימו מערכת משומנת המורחת צבעי הסוואה מתקדמים להסתרת החורבן שזורעים ההימורים, וכי במשך שנים שרוי הרגולטור של שוק ההימורים בתרדמת.

בסדרת המאמרים הנפתחת היום אציג את ממדי הנזקים שגורמים מפעילי ההימורים ואת מערכת ההסתרה והגיבוי הפוליטי המאפשרים לנזקים להתרחב. הסדרה גם תציע דרכים לתיקון המצב.

להביא בחשבון את כל המדדים

השאלה הראשונה שסיקרנה אותי היא אם מפעל הפיס והטוטו מכוונים את חצי ההימורים ללב שכונות המצוקה באמצעות פרישׂה גיאוגרפית ממוקדת של נקודות המכירה של כרטיסי הגרלה והימורים. ניסיונות שנעשו עד כה לבחון שאלה זו באמצעי התקשורת היו מוגבלים ליישובים מסוימים. חשוב מכך - לא הובאו בחשבון גורמים נוספים שהתבררו כחשובים במיוחד לקביעת ממדי ההימורים, כמו הרכב האוכלוסייה.

במחקר שערכתי, המקיף את כל המדינה, נאסף מידע על כתובות של כ–4,000 תחנות הלוטו והטוטו בכל שכונה ושכונה בישראל. חיבור הכתובות עם נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) על מאפייני התושבים, כמו רמת ההכנסה וההרכב הדמוגרפי, איפשרו לתת מענה לסקרנות שלי. באמצעות חיבור הנתונים ניתן לחשב את מספר נקודות המכירה של מוצרי הימורים לפי הרמה הכלכלית של השכונה בכל אזור מגורים בישראל.

מהמחקר עולה ממצא מפתיע, לכאורה. מבט על כל אזורי הארץ מראה שריבוי נקודות מכירה של מפעל הפיס והטוטו נמצא דווקא בשכונות מעמד הביניים — ולא בשכונות החלשות ביותר. כמו שניתן לראות בתרשים, המספר הרב ביותר של תחנות הימורים נמצא באזורי מגורים השייכים לעשירונים 3–5 לפי המדד החברתי־כלכלי של הלמ"ס. אבל מסקנה זו שגויה, משום שאינה מביאה בחשבון את המאפיינים האחרים של התושבים שמשפיעים על הביקוש להימורים, ובפרט הרכב הגילים. מתברר שמספר תחנות ההימורים באזורי מגורים הנמנים עם העשירונים התחתונים הוא הגבוה ביותר, והוא פוחת והולך ככל שעולים בסולם הכלכלי — אבל רק אם עורכים את הבדיקה כראוי ומתחשבים בגודלה של האוכלוסייה הבוגרת, שהיא הרלוונטית לפעילות ההימורים.

מכונות מזל פיסצילום: אילן אסייג

הרגולטור התעורר - אבל מוקדם לחגוג

המסקנה המקוממת שעולה מהמחקר היא שמפעל הפיס והטוטו, שהם גופים בחסות המדינה, מפעילים מדיניות מיקום ממוקד שמשדלת אוכלוסיות במצוקה כלכלית להוציא את כספן על הימורים. מה שמשתמע מהמחקר שערכתי הוא שהאוכלוסיות החלשות מוציאות סכום כספי גבוה יותר על הימורים בהשוואה לאוכלוסיות מבוססות יותר, מה שמעיד על רגרסיביות חריפה. ב–2015 נמכרו מוצרי הימורים בכ–10 מיליארד שקל, ולאחר שמפחיתים את הפרסים ששולמו, הפסידו המהמרים בשוק ההימורים החוקיים של הלוטו והטוטו יותר מ–4 מיליארד שקל. כלומר, זהו בשיעור מס כ–40% המוטל בעיקר על כתפיהן הכפופות של האוכלוסיות החלשות ביותר. השידול להימורים שמפעילים מפעלהפיס והטוטו באמצעות פרסום ופרישׂה של יותר מדי תחנות הימורים באזורי מצוקה "הצליח" לגרוע מהציבור מזון, תרופות ומוצרים חיוניים אחרים.

אחרי שנים של תרדמת התעורר הרגולטור - משרד האוצר - והחליט בצדק לסגור את ההימורים באמצעות מכונות מזל ואת ההימורים של מרוצי סוסים, נוכח הסכנה החריפה של התמכרות. אבל מוקדם לחגוג, מפני שלהחלטה זו אויבים מתוחכמים בכנסת, שרוצים עוד מליטרת בשרם של החלשים. בכל מקרה, החלטה זו מתייחסת לכ–10% בלבד משוק ההימורים החוקיים בישראל. כדי להפחית את הנזקים הכבדים לאוכלוסייה החלשה, יש הכרח להשלים את ההחלטה בהטלת מגבלות חריפות על מספר תחנות ההימורים ועל שעות פעילותן, במיוחד בשכונות מצוקה.

בשלב הראשון יש להגביל את שעות הפעילות, ולאחר מכן לסגור בהדרגה את כל תחנות ההימורים בעשירון החמישי ומטה. לחלופין, ניתן להשפיע על התמריצים לזמינות דרך הטלת ארנונה כבדה במיוחד על תחנות הימורים באזורי מגורים של העשירונים הנמוכים. ניתן לצמצם את הזמינות גם באמצעות הטלת איסור מכירה של מוצרי הימורים בבית עסק שנמכרים בו גם סיגריות ואלכוהול. זה ימנע גם את ההזנה ההדדית הקיימת בין סיגריות ואלכוהול להימורים.

צמצום הזמינות של הימורים בשכונות אלה הוא בעל פוטנציאל נוכח המחקרים שמראים כי היקף ההימורים פוחת באופן ניכר ככל שקטנה הזמינות וככל שגדל המרחק בין מקום המגורים לתחנת ההימורים. הפחתה ניכרת בהיקף ההימורים היא משימה מאתגרת, אבל ההצלחה הגדולה בצמצום ממדי העישון בשנים האחרונות מלמדת כי זו אינה משימה בלתי־אפשרית.

פרופ' דהן הוא כלכלן וחבר בסגל בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?