האוצר יעביר 1.5 מיליארד שקל מעודפי גביית המסים ב-2016 לקופת מס רכוש

מטרת המהלך, שנשמר בסודיות רבה על ידי האוצר וגורמים בממשלה, היא לשחרר לתקציב ההוצאות של הממשלה 1.5 מיליארד שקל בשנה הבאה, מעודפי גביית המסים השנה - ובכך להקל עליה בצד ההוצאות בביצוע התקציב

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, והממונה על התקציבים אמיר לוי
מימין לשמאל: שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, והממונה על התקציבים אמיר לויצילום: אמיל סלמן
מוטי בסוק
מוטי בסוק

האוצר מתכוון להעביר 1.5 מיליארד שקל מעודפי גביית המסים ב-2016 לקופת מס רכוש, על חשבון הכספים שהוא מחויב להעביר למס רכוש ב-2017. המהלך יובא לאישור הכנסת במושב הקרוב, יחד עם אישור תקציב 2018-2017, לאחר שאושר בממשלה בקיץ האחרון לצד חוק ההסדרים החדש.

מטרת המהלך, שנשמר בסודיות רבה על ידי האוצר וגורמים בממשלה, היא לשחרר לתקציב ההוצאות של הממשלה 1.5 מיליארד שקל בשנה הבאה, מעודפי גביית המסים השנה - ובכך להקל עליה בצד ההוצאות בביצוע התקציב. המהלך גם ימנע חריגה מיעד הגירעון ב-2017, שהוא 2.9% מהתוצר.

מהלך דומה נעשה לראשונה ב–2015, לטובת תקציב המדינה ל–2016. הממשלה העבירה לקופת מס רכוש 1.5 מיליארד שקל מעודפי גביית המסים ב–2015, עוד ברבעון השלישי של 2015, על חשבון מחויבותה המיועדת למס רכוש ב–2016. ב–2015 חשש האוצר כי יחרוג מיעד הגירעון ב–2016 בשל גביית מסים נמוכה, אך במהלך השנה התברר כי היה מדובר בחשש שווא.

ההערכה באוצר היא כי בשל גביית המסים הגבוהה השנה, מעל ומעבר להערכות המוקדמות של אנשי האוצר, ובשל הביצוע ההדוק של צד ההוצאות בתקציב, יוותרו בקופת המדינה בסוף השנה מיליארדי שקלים רבים. ראשי המשרד חוששים כי גורמים פוליטיים, בהם שרים בעלי עמדות כוח, ינסו לנצל את הכספים לטובת ביצוע משימות בתחום אחריותם, או לטובת מגזרים הנחשבים מקורבים להם. הדרג המקצועי באוצר מתנגד למהלך זה ומעדיף כי הכספים יופנו למשימות המעוגנות בספרי התקציב, כמו העברת כספים למשימות המתוקצבות בשנה הבאה, או שימוש בעודפים להקטנת החוב המצטבר של ישראל.

יחס החוב־תוצר של ישראל בסוף 2015 היה 64.6% — נמוך ביחס לרוב הכלכלות המפותחות בעולם, אך גבוה מאוד ביחס ליחס החוב־תוצר של מדינות הייחוס של ישראל בגופים הבינלאומיים כמו סלובניה, סלובקיה, פולין, קוריאה, צ'כיה וצ'ילה, שיחס החוב־תוצר בהן היה בממוצע 47.2% בסוף 2015. יחס החוב־תוצר הוא נתון אסטרטגי בשיקולים של חברות דירוג האשראי הבינלאומי המובילות, בבואן לקבוע את דירוג האשראי של ישראל.

קרן מס רכוש, המנוהלת על ידי האוצר, נועדה לפצות אזרחים על נזקי רכוש שנגרמו להם בשל אירועים מלחמתיים. אחרי מבצע צוק איתן היו בקרן כ–5.5 מיליארד שקל, לאחר שהאוצר העביר לקרן מהרזרבות שלו מענק מיוחד של 1.7 מיליארד שקל. כיום מסתכמים כספי הקרן בכ–8.5 מיליארד שקל.

מדי שנה מפקיד האוצר בקרן כ–1.5 מיליארד שקל — כרבע מההכנסות השנתיות שלו ממס רכישה. ב–2015 העבירו באוצר לקרן מס רכוש סכום כפול של 3 מיליארד שקל — 1.5 מיליארד שקל שהיו מיועדים לשנה זו, ועוד 1.5 מיליארד מעודפי גביית המסים ב–2015, על חשבון כספי 2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?