בנק ישראל: מחירי הדירות התייצבו, אך מוקדם לקבוע שחל שינוי מגמה

עוד מעריכים בבנק ישראל כי קיימת הסתברות גבוהה שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית עוד לפני סוף 2016

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שכונה בראש העין
בנייה בראש העיןצילום: עופר וקנין
מוטי בסוק
מוטי בסוק

בדיוני הריבית בוועדה המוניטארית של בנק ישראל, שהתקיימו בסוף ספטמבר האחרון, העריכו חברי הוועדה כי קיימת הסתברות גבוהה שהבנק הפדרלי, יעלה את הריבית בארה"ב עוד לפני סוף 2016.

להערכת חברי הוועדה, הייסוף שחל בחודשים האחרונים בשער השקל צפויה להמשיך ולהקשות על התפתחות היצוא הישראלי. בסיום הדיונים החליטה הוועדה המוניטארית להשאיר את ריבית הבסיס במשק ללא שינוי, ברמה של 0.1%, בחודש אוקטובר.

מהדיונים עולה כי בנק ישראל מעריך כי האינפלציה במשק תחזור לתחום יעד האינפלציה של הממשלה, אינפלציה שנתית של 1%-3%, רק ברבעון השלישי של 2017. ריבית בנק ישראל צפויה להיוותר ברמה הנמוכה מאוד של 0.1% במהלך השנה הקרובה, ולעלות ל-0.25% רק לקראת סוף 2017.

בדיוני הריבית נמסר כי ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני-יולי עלו מחירי הדירות ב-6%, נמוך מהקצב בשנים עשר החודשים שהסתיימו במאי-יוני, כ-7%. הפעילות בשוק הדירות מוסיפה להיות ערה, וביולי בוצעו כ-9,000 עסקות, בדומה למספר העסקאות שבוצעו ביוני, 9,200 עסקות, וגבוה מהממוצע ב-12 החודשים האחרונים, כ-8,000 עסקות בחודש. ביולי נרשמה ירידה מתונה בהיקף המכירות של דירות חדשות, כ-2,240. מלאי הדירות למכירה ירד מעט, מ-28,100 דירות ביוני לכ-27,900 ביולי, אך הוא מוסיף להיות גבוה. מספר התחלות הבנייה עלה ברבעון השני ב-10.3% לעומת הרבעון הראשון. בשנה האחרונה נרשמו כ-48.7 אלף התחלות, והסתיימה בנייתן של 41.1 אלף יחידות.

חברי הוועדה טענו כי מחירי הדירות והיקף המשכנתאות התייצבו בחודשים האחרונים, אך מוקדם לקבוע שחל בהם שינוי מגמה. המשך העלייה בריביות על המשכנתאות, ועִמו הגידול במספר התחלות הבנייה, צפויים למתן את המשך העלייה במחירי הדיור.

חברי הוועדה המוניטרית העריכו כי רמתה הנמוכה של האינפלציה בישראל נובעת בעיקר מהאינפלציה הנמוכה בחו"ל ומהפחתות המחירים האדמיניסטרטיביות במשק. לדעתם, עליית השכר הצפויה במשק תפעל לעליית עלות העבודה ליחידת תוצר, והיא צפויה להיתרגם לעלייה בקצב האינפלציה, בהנחה שלא יתפתחו ירידות נוספות במחירי המוצרים המיובאים.

חברי הוועדה העריכו כי קצב הצמיחה הגבוה של הצריכה הפרטית מבוסס ברובו על הכנסה מעבודה ולא על מינוף יתר או על שיעור ניכר מהחיסכון. נתוני הצמיחה הטובים האחרונים של המשק, מעידים כי המשק צומח בקצב דומה לקצב בשנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"