"הכל יתפרק" - האיום של כחלון, ואיזו הפתעה מכינים בליכוד במיסוי הדירה השלישית

שר האוצר כחלון איים במשבר אם הסעיף לא ייכלל בחוק ההסדרים, אך יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, תובע לפצלו מהחוק ■ בכנסת מעריכים שלאחר אישור ההצעה בקריאה ראשונה יופעלו לחצים לשינויה ■ המחנה הציוני ומרצ תומכות במס

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

האם המס על דירה שלישית ייכלל בחוק ההסדרים? בסוף השבוע סוכם על כך בין נציגי האוצר לכנסת - ואולם כמה ממרכיבי הסעיף הזה עדיין נתונים במחלוקת, והלחצים הפוליטיים גוברים. הדיונים בנושא יימשכו בין שר האוצר, משה כחלון, ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), שעשויים להיפגש מחר (א').

כחלון מתעקש על הכללתו של הסעיף בחוק ההסדרים למרות התנגדותם של ח"כים בקואליציה. "כל הקואליציה מחויבת לתמוך בחוק ההסדרים", הזהיר שר האוצר בישיבת הקואליציה שהתקיימה באחרונה. "גם אני לא אוהב הרבה החלטות שאני מחויב להעביר. ככה זה כשיש שותפים בקואליציה. גם אני יודע לא לתמוך בדברים אחרים — ואם נתחיל כך הכל יתפרק".

במשרד האוצר אומרים כי כחלון השיג תמיכה של חלק מהאופוזיציה בהטלת מס על דירה שלישית: בסוף השבוע הודיעו ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר המחנה הציוני, ויו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כי יתמכו בהצעה זו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון צילום: מרק ישראל סלם

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנכ"ל משרדו, אלי גרונר, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) פועלים לאישור ההצעה בעניין. אנשי נתניהו הורו באחרונה לח"כ דוד ביטן, יו"ר הקואליציה, לח"כ יואב קיש, יו"ר ועדת הכנסת, ולח"כ שרן השכל (ליכוד) למתן את הביקורת נגד ההצעה. ואולם קיש מתעקש לפצל מחוק ההסדרים את הטלת המס על הדירה השלישית ואת הרפורמה הקווית בבזק. בכוחו של קיש, בתוקף תפקידו כיו"ר ועדת הכנסת, לקבוע לא רק לאיזו ועדה יועברו סעיפי החוק אלא גם לפעול לפיצול סעיפים מסוימים ולהשאירם בוועדת הכנסת — אם יש לכך רוב בקרב חבריה.

נתניהו וגרונר מפעילים על קיש לחצים לשינוי עמדתו, כדי למנוע משבר עם כחלון. ביום חמישי בערב, במהלך הדיונים בין נציגי הכנסת למשרד האוצר, טילפן גרונר אל קיש וניסה לשכנעו להסיר את דרישתו לפיצול הסעיף להטלת מס על הדירה השלישית. "על זה נפיל את הממשלה?", שאל אותו.

בכנסת מעריכים כי הסעיף יוגש להצבעה כפי שהוחלט בממשלה, אך לאחר ההצבעה בקריאה ראשונה יימשכו הלחצים בליכוד ומחוצה לו לשינויו - עד כדי חיסולו המוחלט. ייתכן גם שמתנגדי החוק, שחלקם מקורבים לבעלי שלוש דירות או יותר שיושפעו מהחוק, יכפו שינויים בהמשך הדרך עד לאישור התקציב וחוק ההסדרים בסוף דצמבר.

בינתיים הבהיר ח"כ ביטן כי לא יכרוך את אישור חוק התקציב וחוק ההסדרים בביטול סגירתה של רשות השידור. בימים הקרובים בכוונתו להגיש לנתניהו ולכחלון ניתוח של העלויות התקציביות של הצעת החוק שהגיש לביטול סגירת רשות השידור, והוא מקווה לשכנע את כחלון לתמוך בה.

ח"כ דוד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

"לנוכח המצוקה התקציבית הקיימת קשה להניח ששר האוצר יסכים להוצאת כספים מיותרת של הקמת התאגיד לעומת האופציה של המשך הפעלת רשות השידור, אמר ביטן. "אין טעם להשקיע כל כל הרבה בהקמת התאגיד כשיש גופים פרטיים שעושים זאת וניתן לשמר את המורשת של רשות השידור".

"הוכנסו נושאים שלא קשורים לתקציב"

שר האוצר כחלון יכול לחוש שביעות רצון מתוצאות המשא ומתן שהתנהל בסוף השבוע בין הכנסת למשרדו בעניין חוק ההסרים. זאת לאחר שסעיפי הדגל שלו בהצעת החוק לא פוצלו ממנו, למשל הטלת המס על דירה שלישית. מן העבר השני, יו"ר הכנסת יכול להיות מרוצה מכיוון שנציגיו הצליחו להוציא מהצעת חוק ההסדרים כ-30 נושאים. בחודש שעבר הוא הכריז כי לא יאפשר להניח על שולחן הכנסת את הצעת החוק בנוסח שאושר על ידי הממשלה.

במקביל, סוכם כי הדיון בחלק מהרפורמות יתנהל לא רק בוועדת הכספים אלא גם בוועדות אחרות — בהן ועדת הכלכלה, ועדת הרפורמות וועדת החינוך.

יואב קיש, יו"ר ועדת הכנסת צילום: אמיל סלמן

המו"מ החל ביום חמישי בשעה 12 בצהריים ונפסק כעבור כמה שעות לאחר שלא היתה התקדמות משמעותית, ויו"ר ועדת הכנסת קיש התעקש לפצל שורה של סעיפים מהחוק ובהם הטלת המס על הדירה השלישית והרפורמה הקווית בבזק. לאחר הפסקה של כמה שעות, נמשך המו"מ מ–22:30 עד 03:30 לפנות בוקר.

יו"ר הקואליציה ביטן אמר ל-TheMarker כי מרבית הנושאים סוכמו בין הצדדים וכי יו"ר הכנסת ושר האוצר יתבקשו להכריע לגבי מיסוי הקיבוצים, הצעת האוצר להטיל מס פיתוח על קבלנים והצעת האוצר בעניין מדיניות הענישה בעבודות שירות. לדבריו, הנושאים הללו אינם קשורים ישירות לתקציב. הוא הביע חשש שההצעה להטיל מס פיתוח תגולגל על רוכשי הדירות ותגרום להעלאת מחירי הדירות.

ביטן, שניהל את הדיונים מטעם הקואליציה, הוסיף כי לאחר שחוק ההסדרים יאושר בקריאה הראשונה הוא יועבר לוועדות הכנסת שיכניסו בו שינויים בחלק מסעיפים. בנוגע להצעה למיסוי דירה שלישית, העריך ביטן שהיא תעבור שינויים בכנסת. בעניין הצעת האוצר לבטל את ההימורים על מרוצי הסוסים, אמר ביטן כי למועצה להסדרים בספורט יש הסכם עם החברה הבריטית המפעילה אותם עד 2018, וקיים חשש שביטול ההסכם החל מינואר 2017 יגרום למדינה לשלם לה פיצוי של כ–200 מיליון שקל. לכן, הבהיר, יש לדחות את הביטול ל–2018.

באשר לשינוי במבנה ענף התקינה — ביטן הסכים לכלול אותו בחוק ההסדרים רק לאחר שמשרד האוצר התחייב כי יחד עם ההסתדרות ידאגו לתקציב להסדרי פרישה של עובדים במכון התקנים.

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) הגיב לאיום של כחלון לפירוק הקואליציה אם הצעתו להטיל מס על הדירה השלישית ומעלה לא תתקבל ואמר כי "כשמישהו שמגרד את החמישה מנדטים מלמטה בסקרים מאיים בבחירות אני מציע לא להתרגש יותר מדי. החוק יכנס פורמאלית לחוק ההסדרים, אבל בוועדת הכספים יישאר ממנו מעט מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"