מי תהיה ראש הממשלה אחרי יאיר לפיד?

הוא פונה לקהל בשמות פרטיים, ממחזר נאומים ומאמץ באדיקות את השילוש הרטורי הקדוש של נתניהו. "הארץ" נכח בחודשים האחרונים באירועי יש עתיד ברחבי המדינה וראה את יאיר לפיד רץ אל עבר מטרה ברורה: ראשות הממשלה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
לפיד נואם באירוע המפלגה בראשון לציון, בחודש שעבר
לפיד באירוע המפלגה בראשון לציון, בחודש שעבר. "הוא הבין שכדי להיות ראש ממשלה הוא צריך להתנהג כמו ראש ממשלה", אמר פעיל במפלגהצילום: עופר וקנין
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

הכירו את יאיר לפיד, מודל 2016. תוקף ומרכך, עוקץ ומרגיע, מצהיר ואז סותר את עצמו. אחרי שנישא בשתי מערכות בחירות על היריבות עם המפלגות החרדיות, הבין כי כדי להגיע אל כס ראש הממשלה יהיה עליו לשנות את הטון כלפיהן. מאז הוא מפויס, מדגיש את זיקתו לדת (שלשום גם השתתף בסיור סליחות בירושלים) ומקפיד להישאר בחיקו החמים של המיינסטרים: לקלוע לדעת ההמון (גם המתלהם), להלך בין הטיפות באמירות שכל אחד ימצא עם מה להזדהות בהן, לפרוט על נימי הרגש והפטריוטיות, ולתבל את דבריו בקורטוב מיליטריזם ואזכורי שואה. כך הוא נע באופן מתעתע במרחב שבין ציניות לציונות, בין מוסרנות למוסר כפול. "הטקטיקה היתה לעסוק כמה שיותר בנושאים מאחדים לעומת מפלגים", אמר ל"הארץ" ח"כ יעקב פרי בכנות. "מסתבר, לפחות על פי הסקרים, שהציבור אוהב את זה ומעריך את זה".

לכתבה המלאה באתר הארץ

אלה ימים טובים ליש עתיד והעומד בראשה. לפני כשלושה שבועות קיימה המפלגה אירוע לרגל ראש השנה בראשון לציון — אך על רקע התחזיות ל–24–27 מנדטים הוא דמה יותר להשקת קמפיין בחירות. "הו־הא מי זה בא?", קרא הקהל, ג'ינגל הבחירות התנגן ברקע והח"כ לשעבר בועז טופורובסקי הכריז: "אני מתכבד וגאה להזמין את ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל, חבר הכנסת יאיר לפייייד!". במקום שררה אווירה אופורית. "בסקר הבא זה יהיה כבר 30", התנבא אחד הפעילים בקהל.

יש המייחסים את תוצאות הסקרים למשבר הרכבת ולמיאוס מהמחנה הציוני, אבל ביש עתיד גם עבדו הרבה לקראת הרגע הזה. בחודשים האחרונים לפיד וחברי מפלגתו הופיעו מדי שבוע בחוגי בית ברחבי הארץ והקדישו את מאמציהם למשיכת תומכים מן הימין. מדי פעם ערך לפיד כנס תושבים גדול באחת מערי הפריפריה, בעיקר כאלו שהיה בהן בבחירות האחרונות שיעור גבוה של מצביעי ליכוד.

לפיד נואם בכנס בנהריה, ביוליצילום: גיל אליהו

בחודשים האחרונים ביקר "הארץ" בכמה מכנסיו של לפיד ובפעילויות השטח של יש עתיד כדי לראות כיצד מנסה המפלגה לפלס את דרכה מהאופוזיציה אל השלטון ולמצב את לפיד כמועמד ראוי לראשות הממשלה.

תוך כדי פירוט תוכנית שבע הנקודות שלו לעתיד ישראל, מקפיד לפיד להבהיר לקהל בכל דרך רטורית אפשרית שהוא לא איש שמאל. "אני בא מבית שהעריץ את מנחם בגין", אמר בכנס בקרית גת. באחרונה הוא מזכיר את בגין בכל הזדמנות. "אנשים לא זוכרים שאבא שלי היה איש של בגין", אמר בראיון לרשת ב'. "על זה גדלתי, זה הסטיקרים שחילקתי ברחובות ב–81', זה היה בגין ומחל".

בכנסיו משתדל לפיד ליצור מגע אישי עם הקהל, שואל לשמו של כל אדם שפונה אליו ואז שוזר את שמו בתשובתו כמו סוכן מכירות ממולח. לעתים הוא מברר את גיל השואל, מנסה למצוא עמו מכנה משותף, ותמיד תמיד מביט בעיניו. במגדל העמק שאלה אותו אשה בשם שוש כיצד ינצח את נתניהו. "ככה אני הולך לעשות את זה", הצביע על האולם המלא. "ללכת ממקום למקום ולהגיד לכל שוש במדינת ישראל שאני פה לעבוד בשבילך". לרקפת מכפר ברוך הוא אמר שרק צריך שתגייס עוד חמישה תומכים כי "אובמה ניצח מרקפות שהביאו עוד רקפות".

לפיד באיסוף מזון לחג בפתח תקוה, בחודש שעברצילום: דוד וייל

השימוש במאפייני הרטוריקה של נתניהו (הסתה נגד השמאל, אזכורי שואה והתבטאויות נגד כלי תקשורת) הוא רק דרך אחת שלפיד מנסה לסחוף אחריו את תומכי הליכוד. בתור מי שמבקש לרשת את מצביעיה הנאמנים ביותר, הוא נזהר מאוד בכבודו של נתניהו. הדבר הכי בוטה שאמר עליו בכנסיו הוא ש"ישראל ב–2016 לא צריכה ראשי ממשלות מ–1996". נתניהו האופוזיציונר לא היה מתרשם.

המפלגה גם התחילה בחודשים האחרונים לנסות לספק לקהלים המקומיים מענה לבעיות היומיומיות, מתוך תקווה לזכות בהמשך בקולם. בקיץ, לדוגמה, קיימו פעילי המפלגה קייטנות חד יומיות בנהריה ובאשקלון בשל ביטול הסבסוד לקייטנות, ואספו תיקי בית ספר לתלמידים נזקקים. "אלה דברים שנתפסים כגימיקים, אבל למשפחות שיותר קשה להן לשרוד כלכלית זה מאוד משמעותי", הסביר אחד הפעילים.

באחרונה החליטה המפלגה להקים גם מטות לקהלים ייחודיים כדרך למשוך עוד תומכים. באוגוסט הוקם "מטה המיוחדים" למשפחות עם צרכים מיוחדים ומתוכנן גם מטה חקלאים. יש במפלגה גם מטה עולים, מטה דרוזים, מטה גאווה ומטה נשים חזק שעורך ערבי נשים קבועים בהובלתה של ליהיא לפיד. "מטרת ערבי הנשים היא להראות שנושא הנשים הוא לא עוד גימיק, אלא משהו שמחויבים אליו במקום הכי חשוב במפלגה, בבית של ראש המפלגה", אמר הפעיל. בכנס שנערך באחרונה בנס ציונה התלוצצו בקהל שליהיא לפיד תהיה הילרי קלינטון הישראלית — ותהפוך ראשת הממשלה אחרי בעלה.

יאיר לפידו ורעייתו ליהיאצילום: תומר אפלבאום

בקרב פעילי המפלגה רווחת התחושה כי מבקריו של לפיד, המייחסים לו ציניות שקולה וקרה, עושים לו עוול. הם מרבים להדגיש שהאג'נדה של לפיד בענייני השוויון בנטל ולימודי הליבה נותרה עקבית גם כששינה את הרטוריקה שלו כלפי החרדים. "אני חושב שהוא הפנים שחלק גדול מהפירוד בעם נובע מהפוליטיקאים", אמר אחד הפעילים, "ואני באמת חושב שהוא הבין שזו לא רק נישה טובה להיות בה, אלא שהוא באמת מאמין שצריך לאחד אותנו, אחרת נפורר את עצמנו מבפנים".

לכתבה המלאה באתר הארץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה