מונופול מתחת לחופה: היום המאושר בחיינו יכול להיראות אחרת

רק הרבנות היא זו שקובעת מיהו יהודי, למי מותר להתחתן, עם מי וכיצד הוא יתגרש ■ גם אם קשה להעריך שבקרוב יוכרו נישואים אזרחיים, בינתיים ניתן לאפשר הסדרים חלופיים או הפחתת השליטה של הרבנות

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
טקס נישואים אלטרנטיבי של פעילי מרצ
טקס נישואים אלטרנטיבי של פעילי מרצצילום: מוטי מילרוד
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

המפגש השכיח ביותר בין אזרח ישראלי לממסד הרבני הוא בנקודת הזמן שאמורה להיות המאושרת ביותר בחייו: נישואים. את הטקס הזה ואת כל ההליכים שלפניו, ירצה או לא, ינהל עבור הזוג רב מטעם הרבנות הראשית. אחרת הנישואים לא יוכרו בישראל.

זהו אחד מנושאי הליבה בחיבור בין דת למדינה בישראל. הדת, באמצעות מונופול הרבנות, היא זו שקובעת את המעמד האישי של כל אזרח. הגדרת יהדותו של אדם היא על בסיס הגדרות דתיות, ולכן הרבנות היא זו שאחראית על כל הליכי הגיור בישראל. אבל ההשפעה הנפוצה - וכנראה גם השנויה ביותר במחלוקת - היא על הליכי הנישואים והגירושים של כל אחד ואחת.

רבי עקיבא פינת רוטשילד: כך מצטרפים החרדים לאחד המקצועות הנחשקים במשק | ברוך השם, תודה לאל: למה חזרנו להיות דתיים? | לגאול את הסטטוס קוו: על חילונים ודתיים - ומה שביניהם | גאדג'ט של שבת: כשהמאה העשרים ואחת מחלחלת למאה שערים | מי שלא טרח לקדם תחבורה ציבורית בשבת - יעמוד בפקק כל השבוע | למה אף מדינה לא מצליחה להפריד את הדת? | מאבק נשות הכותל: הקטר שיוביל לשוויון | עוצמים עין: באיזו מידה נאכף איסור פתיחת העסקים בשבת? | קרב לא לו: צה"ל נקלע לקו האש בין השקפות העולם השונות בציבור | "במקום שיעורי החברה מגיע נציג של עמותה דתית ומסביר לתלמידים על חשיבות האמונה באל"

איפה הפלונטר?

הוראה מנדטורית מ-1919, שנקראת פקודת הנישואין והגירושין, מכתיבה גם היום כיצד אמורים זוגות ישראלים בני שלוש הדתות למסד את הקשרים ביניהם. יהודים רשאים להתחתן רק על ידי רושם נישואים שהסמיכה הרבנות הראשית לישראל. זוג שנישא מבלי להירשם ברבנות עובר עבירה פלילית. המסלול העוקף הנודע (שמקנה הכרה ממסדית בנישואים, אך לא חוסך ביקור בבית הדין הרבני במקרה של גירושים) הוא חתונה בחו"ל.

בשנים האחרונות השתנתה הפקודה פעמיים: ב-2010, הכנסת אישרה גרסה סבוכה ומצומצמת מאוד של "ברית זוגיות", המיועדת רק עבור בני זוג ששניהם מסווגים במשרד הפנים כחסרי דת - מה שאומר לרוב שהם, או הוריהם, עלו לישראל מתוקף חוק השבות, ועם זאת אינם מוכרים כיהודים לפי ההלכה. ב-2013 הוחלט לפתוח את אזורי הרישום, כך שזוגות לא יחויבו עוד לפנות דווקא לרשם הנישואים באזור מגוריהם. שינוי זה הכניס בראשונה תחרות בין רבני הערים על לבבות הזוגות הצעירים שבדרך לחופה, אבל באותה הזדמנות קילקלו הפוליטיקאים את החגיגה עם חיזוק מונופול הרבנות. זוגות שיערכו נישואים דתיים פרטיים ובלתי מדווחים - פרקטיקה שהולכת ותופסת תאוצה - מסכנים כעת לא רק את עצמם בעבירה פלילית: הרב שישיא אותם דינו מעתה שנתיים מאסר.

דווקא מאז אותה חקיקה, נראה כי הנישואים הדתיים הפרטיים יוצאים מהמחתרת, ועם זאת עד כה עדיין לא נאסר איש. בד בבד, בעוד גופים ליברליים נאבקים להסדרת נישואים אזרחיים, עשרות אלפי זוגות ישראלים מצאו דרך אחרת: ניהול חיים משותפים מבלי למסד את הקשר ביניהם, או הסתפקות בהסדרים חילוניים אלטרנטיביים כמו ידועים בציבור.

איך זה משפיע עלינו?

יכולת הבחירה האישית של כל אזרח באיזו מסגרת למסד את יחסיו היא כמובן מוגבלת. אבל לא רק זאת: יותר מ-300 אלף ישראלים, עולים חדשים וצאצאיהם, מוגדרים כחסרי דת שאינם יכולים לקבל שירותי דת יהודיים. מונופול הרבנות משפיע, בהערכה זהירה, על רבבות מתוכם - שאינם יכולים להינשא. בנוסף להם, בבתי הדין הרבניים יש רשימה של כ-5,000 מעוכבי חיתון מסיבות שונות, כולל גם נואפים ונואפות. למונופול אין השלכות כלכליות ישירות - זאת בהנחה שנשמרת ההוראה שאוסרת על רבנים בתפקידים רשמיים לגבות תשלומים על עריכת חופות. בין העלויות העקיפות מככבת תיירות החתונות הענפה בחו"ל, שאמנם נשחקת באטיות בשנים האחרונות, אבל עדיין מגיעה לכ-8,800 זוגות ישראליים בשנה. רובם טסים עדיין לקפריסין.

איך אפשר להתיר את הפלונטר?

אם להיות ריאליים, נישואים אזרחיים אינם עומדים על הפרק בממשלה הנוכחית, כשם שלא עמדו על הפרק בממשלה הקודמת, ובממשלות שלפניה. כולן היו נאמנות למכתב הסטטוס־קוו של בן גוריון, או בעצם ליציבות הקואליציה. ריאלי יותר לשער כי כוחות השוק ימשיכו לשחוק את מונופול הרבנות, ירחיבו את השימוש בהסדרים אזרחיים בין בני זוג ויעודדו זוגות לפנות לרבנים ועורכי חופות הפועלים באופן עצמאי.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"